Google hesabınin verileri "haveibeenpwned" isimli sitede calınmıs gözüküyor

603734

Centipat
1692724267149.png

Bundan 1 hafta önce böyle bir mail geldi. Normalde dikkate almam çünkü bu mail geldikten sonra hesaplarıma bir şey olmadı diye endişe etmedim. Bu günde telefon numarama tanımadığım bir siteden doğrulama kodu geldi. Endişelenip internette aradım "haveibeenpwned" isimli sitede bir craft Rise veri ihlali yüzünden çalınmış olduğunu gördüm. Bu Launcher'i sadece 1 yıl önce arkadaşım çağırmıştı 1 kez açıp oynamıştım sıkıcı olduğu için silmiştim şu ana kadar da oynamadım (yanlış anlaşılmasın korsan kullanmıyorum). Peki şifrelerimi değiştirmem gerekiyor mu? 42 tane aynı şifreyle kayıt olduğum site var şimdi hepsin değiştirmem gerekiyor mu? Evet biraz bu konuda aptalım tüm şifrelerim aynı :D

Tüm şifrelerin aynı olabilir evet bu iyi değil fakat tüm şifrelerinin aynı olduğu yerlerdeki mailler telefonlar giriş bilgiside aynıysa ve iki adımlı doğrulama yoksa çok daha büyük problem.

Eğer hesaplarınız önemli şeylerse elbette değiştirmelisiniz ve mümkünse hepsinde farklı şifre kullanmalısınız. Bunu yapmanın en kolay yolu Bitwarden uygulaması. Tüm sitelerde kaydedecek ve hem mobilde hem bilgisayarda istediğinizde tek zorlu şifre üstünden bütün şifrelere erişebileceksiniz.

Eki Görüntüle 1913120

Bundan 1 hafta önce böyle bir mail geldi. Normalde dikkate almam çünkü bu mail geldikten sonra hesaplarıma bir şey olmadı diye endişe etmedim. Bu günde telefon numarama tanımadığım bir siteden doğrulama kodu geldi. Endişelenip internette aradım "haveibeenpwned" isimli sitede bir craft Rise veri ihlali yüzünden çalınmış olduğunu gördüm. Bu Launcher'i sadece 1 yıl önce arkadaşım çağırmıştı 1 kez açıp oynamıştım sıkıcı olduğu için silmiştim şu ana kadar da oynamadım (yanlış anlaşılmasın korsan kullanmıyorum). Peki şifrelerimi değiştirmem gerekiyor mu? 42 tane aynı şifreyle kayıt olduğum site var şimdi hepsin değiştirmem gerekiyor mu? Evet biraz bu konuda aptalım tüm şifrelerim aynı :D
Google hesabınızdan ve içerisinde kartlarınızı kayıtlı olduğu hesaplardan başlayarak değiştirin hocam.

Şifreniz çok uzun olsun ve özel karakter içersin örneğin,

3xA2Dd84*lPx3^a.12*/2

Eki Görüntüle 1913120

Şifre, kullanıcı adı ve kayıtlı e postanız sızdırıldı. CR şifresini de aynı yaptıysanız değişmenizi tavsiye ederim.

Eki Görüntüle 1913120

Google hesabının ayarlarında cihazlar kısmı var oturumunuzun açık olduğu cihazları gösteriyor eski cihazları kaldırın ve hesabınızıda 2 faktörlü doğrulama kapalıysa açın.

haveibeenpwned hesabınızın veri durumunu bulur. Yani çalmaz aynı mozillanın bir uygulaması vardı onun gibi. Verileriniz Craft Rise adlı sitenin açığından kaynamış.
Biliyorum konu başlığın öyle yazmamışdım moderatör düzenlemiş :D

Eğer hesaplarınız önemli şeylerse elbette değiştirmelisiniz ve mümkünse hepsinde farklı şifre kullanmalısınız. Bunu yapmanın en kolay yolu Bitwarden uygulaması. Tüm sitelerde kaydedecek ve hem mobilde hem bilgisayarda istediğinizde tek zorlu şifre üstünden bütün şifrelere erişebileceksiniz.
Önemli hesaplarımda 2 faktörlü doğrulama var

Geri
Yukarı