Google Maps, Türkiye’de Hâlâ Sansürlü Görüntü Sunuyor!

İşletim sistemi
iOS
Eskiden Google Earth üzerinde 3D modellemeler vardı Türkiye'de. Hatırlar mısınız? Onlar da yok bayağıdır.
3B görüntüleri açıp avrupanın bir ülkesine gidip bakın sadece. 3B olmayan bina oranı %2-3 falan. Adamlar Park eden araçlara kadar 3B yapmışlar. Bizde de sadece özel binalar 3B.

Özellikle mobil uygulamada Google Haritalar'ın TR için olan sansürünü kaldıramamak neden hiç kimsenin umurunda değil? Sırasıyla Google-Apple-Yandex harita görünümlerine bakın.
Her sene bu konuyu gündeme getirmeye çalışıyorum ama “o zaman kullanma” tarzı anlamsız yorumlar geliyor. Diğer tüm özellikleri, güncelliği, mekan bulma performansı, navigasyonu her şeyi diğer haritalardan kat kat iyi o yüzden mecbur kullanıyorum ama bu sansürlü görüntü olayı çok can sıkıcı. Hiçbir teknoloji editörü bu rezaleti gündeme taşımıyor, çözüm için adım atmıyor.
Sanıyorum ki Türkiye ile Google arasındaki iletişim eksikliğinden kaynaklı yıllardır süren bir durum. Tüm harita uygulamalarında hatta Türkiye'nin kendi uygulamalarında bile sansür yokken sadece Google'da var. Seneler önce bir kez sansür talebi gönderilmiş ülkeden, 6-7 senedir devam ediyor rezalet.
Bilgisayardan bakarken VPN ile bağlanırsak ya da ülkemizi farklı seçersek Türkiye'yi sansürsüz görebiliyoruz ancak telefonda çözüm yolu yok. VPN işe yaramıyor.

Eki Görüntüle 1297112Eki Görüntüle 1297113Eki Görüntüle 1297114

Konumu Kanada seçmiştim ben yanlış hatırlamıyorsam. O zaman görüntü sizinkine göre çok daha net.

Dosya Ekleri

• QQ图片20220307105446.png
    QQ图片20220307105446.png
    1.020,5 KB · Görüntüleme: 55
Konumu Kanada seçmiştim ben yanlış hatırlamıyorsam. O zaman görüntü sizinkine göre çok daha net.
Zaten konum değiştirerek PC'den sorun çözülüyor. Belirtmiştim bunu. Telefonda bunlar işe yaramıyor.

Bu konuyu keşke teknoloji editörleri gündeme getirse.

Bu konunun üstünden bile aylar geçti hiçbir teknoloji editörü bu konuyla ilgili tek mesaj atmadı. Garip. :)

Son düzenleme:
iPhone 7 cihazımda Google maps bulanıkken, 12 cihazımda harita cam gibi. Bence cihazdan cihaza fark ediyor.
Tam olarak baktığınız noktayı söyleyebilir misiniz, Türkiye mi cam gibi? Ben de iPhone 12 kullanıyorum ama "uydu" görüntüleri çöp gibi tüm ülkenin. Android ve iOS fark etmiyor tüm cihazlarda denedim.

Tam olarak baktığınız noktayı söyleyebilir misiniz, Türkiye mi cam gibi? Ben de iPhone 12 kullanıyorum ama "uydu" görüntüleri çöp gibi tüm ülkenin. Android ve iOS fark etmiyor tüm cihazlarda denedim.
Ekte ekran görüntüsü var sebebini ben de çözemedim.
İkinci görsel iPhone 7’den

Dosya Ekleri

• 92A248BC-0940-45DC-AF18-86FF5F9C8AC0.jpeg
    92A248BC-0940-45DC-AF18-86FF5F9C8AC0.jpeg
    428,7 KB · Görüntüleme: 41
  • 59C98EB6-2371-4C59-99E6-B75E08125E78.png
    59C98EB6-2371-4C59-99E6-B75E08125E78.png
    3,1 MB · Görüntüleme: 36
Ekte ekran görüntüsü var sebebini ben de çözemedim.
İkinci görsel iPhone 7’den
Cihaz yurt dışı cihazı falan olabilir mi ya da normale uygun olmayan ne var iPhone 12’de? :D 12’de açtığınız mail adresi falan mı yabancı acaba, sebebini çok merak ettim senelerdir ilk defa mobilde tr uydusu net.

Cihaz yurt dışı cihazı falan olabilir mi ya da normale uygun olmayan ne var iPhone 12'de? :D 12'de açtığınız mail adresi falan mı yabancı acaba, sebebini çok merak ettim senelerdir ilk defa mobilde TR uydusu net.

Yurt içi cihaz, nedenini inanın bende bilmiyorum mailler farklı ama ondan olacağını zannetmiyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı