Google, Türkiye için Uygulama Desteğini Kesiyor

Ali Güngör

Genel Yayın Yönetmeni
Yönetici
Yer
İstanbul Türkiye
Daha fazla  
Meslek
Technopat
Profil Kapağı
1523300036
Google, Türkiye için Uygulama Desteğini Kesiyor
Google-Uygulamaları.jpg

ABD Devi Google, haksız rekabete yol açtığı gerekçesiyle Rekabet Kurumu tarafından şirkete kesilen ceza üzerine, bu durumun düzeltilmemesi durumunda kendi programlarını kullanabilmeleri için lisans verilmeyeceği uyarısında bulundu. Rekabet Kurumu, rekabete aykırı davranışları nedeniyle Google’a 93 milyon lira idari para cezası kesmişti. Google ise milyonlarca kişiyi yakından ilgilendiren bir ambargo kararı aldı. Rekabet Kurumu Kararı Google’a […]

Devamı: Google, Türkiye için Uygulama Desteğini Kesiyor
Kaynak Technopat

Devamı için yukarıdaki bağlantıya tıklayın...

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Ben sizden daha hızlı konu açtım XD Eğer kendi servislerimizi (işletim sistemi önemli değil) açmazsak daha çok firma/millet bunu yapmaya devam edecek.

Bu olay çok karışık ve bu tür digital lisanslamalardaki "rekabet ihlali" konusu tüm dünyanın tartıştığı milyarlarca doların döndüğü bir piyasa haline geldi.

Büyük firmalar, devletler çok küçücük bir kelime benzeşmesi, benzer program kullanmak hatta benzer kod kullanılması yüzünden bile milyonlarca dolarlık davalar açabiliyor. O nedenle Türkiye rekabet kurumunun tavrı çok da şaşılacak bir durum değil. Bizimkiler de diyor ki (Netflix'e yaptığı gibi) Milyarlaca dolar kazanıyorsun, "accuk da bana vir".

Google da kendi haklılığını şu şekilde savunuyor; "Ben kullanıcı deneyimini yükseltmek için bu programları ön yüklü yapıyorum, diğer bir çok şirkette buna benzer şeyler yapıyor (IOS - safari / Windows - EDGE) artistlik yapma alırım façanı".

Çok büyük ihtimalle orta yol bulunacaktır. Rekabet kurumu google gibi bir firma ile tamamiyle yolların ayrılması neden olacak bir şeyi çok fazla diretmez. (Çin'e benzemek istemeyecektir - ki Çin'in durumu bizden çok daha iyi onların acil durum senaryoları var) Google da Avrupa'nın en büyük cep telefonu pazarı olan ülkemizi kenara atmak istemez.

Restleşecekler ve bitecek.

Ya sev ya terk et Google. 15 Milyon dolarcık ceza yemişsin, Türkiye pazarından kazandığın paranın yanında lafı olmaz. Türkiye pazarında %90 Android telefonlar satılıyormuş. Aklını başına al. Zaten içeriklerinin %10'u yararlıdır en fazla. Kocaman bir çöplüksün. Çöplüğünü elbet birileri temizler.

Kim mesela? Bilmediğim bir "milli mobil işletim sistemi mi var?" Yoksa herkes IOS kullansın mı diyorsun? Ya da ölmekte olan bir işletim sistemi olan windows mobile mi? Bu konuyu açmanda fayda var. 😅

Benim hala Microsoft'tan umudum var. Şöyle Nokia'lı bir microsoft deneyimi günlerine dönsek fena mı olur ? Az ama öz içerikli falan. Ülke normal haline döner belki. Malum instagram, youtube, facebook ile milletin zekası geriledi. 🤪 Şaka bir yana elbette zorlukları olacaktır ama kimse tüketime odaklı, üretmeyen Türkiye pazarını boş bırakmaz. Yoksa google elbette oturmuş, kullanıcılarını artık bağımlısı yapmış.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı