Google vs Duckduckgo

Duckduckgo kişisel gizliliğe önem veren açık kaynaklı bir arama motorudur fakat ne kadar doğru olduğu tartışılmakla beraber bu arama motorunun bazılarınca indekslenmemiş arama sonuçlarını da gösterdiği söylenmekte. Güvenlik ama daha şeffaf gizlilik için sanırım Google kullanmak gerekiyor. Yine de size kalmış.

Duckduckgo çoğu verisini Yandex aracılığıyla alıyor. Yandex spesifik arama sonuçları vasat olduğundan, detaylı aramada eline yüzüne bulaştırıyor. Yandex gizliliğe pek önem veren bir firma değil.

Bu yüzden Google dışında pek alternatifimiz yok. Ne zaman Microsoft topladığı veriler ile Bing aramam motorunu geliştirir. Edge, IE varsayılan olarak Bing sunarsa belki o zaman Google karşı şansı olur. Yani Yandex, Duckduckgo gibi arama motorlarını Google ile yarışmasına imkan yok.

Son düzenleyen: Moderatör:
Duckduckgo çoğu verisini Yandex aracılığıyla alıyor. Yandex spesifik arama sonuçları vasat olduğundan, detaylı arama da ağır sıçıyor. Yandex gizliliğe pek önem veren bir firma değil.

Bu yüzden Google dışında pek alternatifimiz yok. Ne zaman Microsoft topladığı veriler ile Bing aramam motorunu geliştirir. Edge, IE varsayılan olarak Bing sunarsa belki o zaman Google karşı şansı olur. Yani Yandex, Duckduckgo gibi arama motorlarını Google ile yarışmasına imkan yok.

Konu hakkında yanlış bilgi veriyorsunuz ismini andığınız motor sadece Yandex'ten bilgi ya da veri almıyor birçok tarayıcı motorundan bilgi alıp ayrıca kendi analiz diyagramına göre çalışmaktadır.

@Sefa Utku Bahşi Türkiye aramaları için aldığı diğer veri sağlayıcılarını belirtir misiniz? Ben sadece Doğu kesimi için Yandex ile iş birlikleri olduğunu biliyorum. Amacım tartışmak değil bu arada bilgi alışverişi yapalım. Böylece başka zamanlar da lazım olursa kullanayım.

@Sefa Utku Bahşi Türkiye aramaları için aldığı diğer veri sağlayıcılarını belirtir misiniz? Ben sadece Doğu kesimi için Yandex ile iş birlikleri olduğunu biliyorum.
Konu içinde konu açmanızın lüzumunun olmadığını ve verdiğiniz bilgilerin yanlış olduğunu düşünmekle birlikte emin olmadığınız düşünceyi yazarken en azından "sanırım, galiba" gibi olasılık durum zarflarını kullanmanızı tavsiye ediyorum.

Amacım gene tartışmak olmamakla beraber, çoğu verisini Yandex aracılığıyla alıyor yazmışım. Acaba belirttiğiniz terimler yerine geçiyor mu? Bana göre o terim tüm veriyi Yandex üzerinden almıyor demek.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı