Sürprizbozan GoT Son Bölüm

Bu konuda spoiler olduğundan sürprizbozan olarak işaretlenmiştir. Spoiler olmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

TpszTelevizyon

Kilopat
Makaleler
24
Daha fazla  
Meslek
Makine Mühendisliği
Böyle final olmaz olsun. Jon Snow öldü. Önümüzde ki seneyi 6. sezonu inanın merak edesim gelmiyor şu an...

11401123_1078004052229276_2587916370586268283_n.jpg

Aynen çok acı uçuk bir bölüm olmuş. Robb Stark'ın o kadar süvarisi yoktu Bolton'ların nasıl o kadar oluyor? Margaery ve Loras Tyrell'e ne oldu? Melisandre Shireen'i öldürdü neden büyü olarak kullanmadı?

Herkes Jon Snow ölmedi diyor. Melisandre onu canlandıracakmış sanırım.

Ya o bu değilde Rosabell Laurenti Sellers bir kadının dişiliğinin nasıl bir silah olduğunu öğretti. 9. ve 10. bölümlerde beni benden aldı. Yetenekli de ha iksirler filan... :D

Warg çocuktan eser yok. Hala bekliyorum öldü mü kaldı mı bişiler deselerdi bari.

6. Sezonda göreceğimizi söylüyorlar.

Ben bu sezondan pek bir tat almadım nedense. İlk dört sezon farklı, bu sezon farklıydı sanki. Sezon finali de çok değişik bitti. Akıllarda çok fazla soru işareti kaldı.

Dizinin yazarları çok cani, kitaptakinden daha fazla insanı öldürüyorlar :) Ama diziyi gerçekten lezzetli bir hale soktular.
Stannisin ölümü çok mantıklıydı olmayan bir tanrıya inanıp kızını, karısını ve ardından ona o vaatleri veren kadını kaybetti. Zaten kızını öldürürken bunun olucağı belliydi, paralı askerler kızını öldüren bir kralın arkasından gitmek istemezler ayrıca o ışığın tanrıçasınada seven asker yoktu. Ama savaşta mantıksız olan taraf boltonlar o kadar askeri nerden buldular. Bu kadar kısa sürede o kadar büyük ordu kuramazlar. Jon Snowun ölümüyde gerçekten mantıklıydı, teker teker arkadaşlarını kaybetti. Ona arka çıkan kral öldü, en son Sam gidincede zaten gece bekçilerine hep ters davrandı cezasını kestiler :) (En beklemediğim ve üzüldüğüm ölüm. Daha o uzunpençe ile güzel Ak Gezen Ws'leri bekliyordum ben. Hikayeyi şekillendirip o adamı ordan almalıydılar.) Mantık çerçevesinden çıkarsak en sevdiğim 3 karakter öldü/ölüyor. Stannis, Jon, Sör Jorah [adamım :) (Gri hastalık.)] Kefaret sahnesine gelirsek dizide benim en beğendiğim bölümler bu kralın şehrinde geçen dinin koruyucularının silahlanması ve ardından çıkan olaylar falan oldu. Gerçekten tüm sezon kralın şehrini koysalar izlerdim. George R.R. Martin o kadar mantıklı yazmışki altında yüzlerce mesaj yatıyor. (mesajları yazarsam ters karşılanabilir ama bkz: Amerikada aydınlanma çağına kadar din adamları halkı kandırarak zenginleşmiş ve heryerde sözleri geçiyordu. Game Of Thrones daha eski bir tarihte geçtiği için amerikada din adamlarının doğuşunu iyi şekillendirmişler. Daha sonra bunlar halkı ele geçirerek zenginleşecek, büyüyecek ve aynı game of thrones'ta başladığı gibi katı kurallar koyarak insanları sınırlayacaklar.) Cersei ilerde bunları ne yapacak temizleyecekmi yoksa halkın ayaklanmasından korktuğu için karşı gelemeyecek ve din, yönetimi elemi geçirecek bunlar hep bırakılan soru işaretleri dizide.

Son düzenleme:
Dizinin yazarları çok cani, kitaptakinden daha fazla insanı öldürüyorlar :) Ama diziyi gerçekten lezzetli bir hale soktular.
Stannisin ölümü çok mantıklıydı olmayan bir tanrıya inanıp kızını, karısını ve ardından ona o vaatleri veren kadını kaybetti. Zaten kızını öldürürken bunun olucağı belliydi, paralı askerler kızını öldüren bir kralın arkasından gitmek istemezler ayrıca o ışığın tanrıçasınada seven asker yoktu. Ama savaşta mantıksız olan taraf boltonlar o kadar askeri nerden buldular. Bu kadar kısa sürede o kadar büyük ordu kuramazlar. Jon Snowun ölümüyde gerçekten mantıklıydı, teker teker arkadaşlarını kaybetti. Ona arka çıkan kral öldü, en son Sam gidincede zaten gece bekçilerine hep ters davrandı cezasını kestiler :) (En beklemediğim ve üzüldüğüm ölüm. Daha o uzunpençe ile güzel Ak Gezen Ws'leri bekliyordum ben. Hikayeyi şekillendirip o adamı ordan almalıydılar.) Mantık çerçevesinden çıkarsak en sevdiğim 3 karakter öldü/ölüyor. Stannis, Jon, Sör Jorah [adamım :) (Gri hastalık.)] Kefaret sahnesine gelirsek dizide benim en beğendiğim bölümler bu kralın şehrinde geçen dinin koruyucularının silahlanması ve ardından çıkan olaylar falan oldu. Gerçekten tüm sezon kralın şehrini koysalar izlerdim. George R.R. Martin o kadar mantıklı yazmışki altında yüzlerce mesaj yatıyor. (mesajları yazarsam ters karşılanabilir ama bkz: Amerikada aydınlanma çağına kadar din adamları halkı kandırarak zenginleşmiş ve heryerde sözleri geçiyordu. Game Of Thrones daha eski bir tarihte geçtiği için amerikada din adamlarının doğuşunu iyi şekillendirmişler. Daha sonra bunlar halkı ele geçirerek zenginleşecek, büyüyecek ve aynı game of thrones'ta başladığı gibi katı kurallar koyarak insanları sınırlayacaklar.) Cersei ilerde bunları ne yapacak temizleyecekmi yoksa halkın ayaklanmasından korktuğu için karşı gelemeyecek ve din, yönetimi elemi geçirecek bunlar hep bırakılan soru işaretleri dizide.

GoT'da geçen her tanrı gerçek. Çok yüzlü tanrıya tapanlar suratlarını değiştirebiliyor. Ateş tanrısı diriltme ve öldürme yeteneğğine sahip. İlk sezonları hatırla kadın kara bir laneti bebeği gibi büyütüp doğurdu. Sonra o gidip kralı öldürüyordu. Ve yine köpek birisi ile 1 vs 1 atıyordu. Karşında ki adam kılıcını yakmıştı ama bir işe yaramadı. Köpek omzunun üstünden aşağı kadar kılıcı saplamıştı. Yanında ki adam, köpek gittiğinde büyülü kelimeleri okuyarak adamı diriltmişti. Hatta yanlış hatırlamıyorsam, 9. kez diriliyordu. Zaten Melisandre'nin Jon Snow'u canlandıracağı söyleniyor. Bir kaç tane daha Tanrı vardı böyle, dizide geçen tanrılar dizide gerçek.

Bir inanışa göre de o evrendeki tüm Tanrılar, Çok Yüzlü Tanrı'nın farklı yüzleri. Yani tek bir Tanrı var.
Şu an ana hikaye Işığın Tanrısı ve Karanlığın Tanrısı arasında geçen mücadele. Işığın Tanrısı'nın simgesi ateş, Mellisandre, Myr'li Thoros, Stannis Işığın Tanrısına tapıyor. Karanlığın Tanrısı bunun tam zıttı. Simgesi buz ve Ak Gezenlerin tanrısı olduğu düşünülüyor.
Mellisandre, Stannis'i 'Işığı Savaşçısı' sanıyor. Bu yüzden ona bu kadar bağlı(ydı). Işığın ve Karanlığın savaşında savaşa yön vereceğini düşünüyor(du). Jon Snow'u gördükten sonra fikri mi değişti, yoksa başka bir şey mi oldu bilinmez ama Stannis'i terk etti son bölümde.
Bir de Kuzeylilerin 'Eski Tanrılar' inancı var. Panteist bir inanç ve sadece İlk İnsanlar ve Ormanın Çocukları inanıyor.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı