GPON ile modem arası kablo önerisi

Blodre1ina

Yoctopat
Elimde Türk Telekom'un verdiği modem ve GPON cihazı var. GPON cihazından çıkan CAT5 kablo yerine 10 metre CAT6 kablo taktım ve modemi salondan odama taşımayı başardım. Elimdeki CAT6 kablo platoon marka ucuz bir ürün. Hız testi yaptığımda konumum gözükmüyor ve bazı siteler ping hızımı ve upload hızımı yanlış ölçüyor, bazen ölçemiyor. Bu sorunun kaynağı CAT5 yerine CAT6 kablo kullanmam mı yoksa kablonun 10 metre olması mı anlamadım. Bir de GPON cıhazının uzun kabloya uyumu nedir onu da bilmiyorum. Kaliteli bir 10 metre kablo almak istiyorum. Öneriniz ne olur? Yine CAT6 alırsam sorun yaşar mıyım? Aklımda ugreen Slim veya flat(yassı) CAT6 kablo var çünkü kablo halının altından geçiyor. Slim veya yassı tip ince bir kabloyu CAT5 de göremedim aslında CAT6 alma isteğim bu sebepten ötürü. Bu tür ince kablolar sıkıntı yaşatır mı?

Ugreen CAT7 kablo öneririm. Hem normal hem flat modeli mevcut. Ben de ONT modem arasına taktım bu kabloyu ve 960-970 Mbps veriyor ve kabloda oldukça kaliteli.

Ugreen CAT7 kablo öneririm. Hem normal hem flat modeli mevcut. Ben de ont modem arasına taktım bu kabloyu ve 960-970 Mbps veriyor ve kabloda oldukça kaliteli.

Hocam ben kabloyu halının altından geçiricem. O yüzden flat tür kablo ezlilmeye karşı daya dayanıklı ve güzel olacaktır diye düşünüyorum. Lakin flat kablolar sanki daha ince ve daha performanssız bir ürünmüş gibi bir hissiyatı bıraktı bende. Daha fazla ping alma gibi durumlar yaşar mıyım acaba? İnternetim 100 Mbps ve şu an CAT6 ile sorunsuz kullanıyorum. Lakin dediğim gibi bazı siteler konumumu, ping ve upload değerlerimi ölçemiyor. ONT cihazının orijinal CAT5 kablosunda böyle bir sorun olmuyor. CAT6 ugreen kablo 40 TL iken; ugreen CAT7 70 TL. 100Mbps internet için sizce değer mi ? Yine yaşadığım bu sorunları yaşatır mı?
CAT 5 almayın. En iyi ihtimal 90-94 Mbps hız alırsınız.

Düzgün bir kablo kullanın.
Hocam orijinal kablosu cat5 olduğu için ve 10 metre'den bir şey olmaz diyerek cat5 kablosu almak var şuan aklımda. İnternetim hız testine 110 mbps veriyor. Bu hız ciddi düşer mi? Ping yapar mı?

Son düzenleme:
Hocam ben kabloyu halının altından geçiricem. O yüzden flat tür kablo ezlilmeye karşı daya dayanıklı ve güzel olacaktır diye düşünüyorum. Lakin flat kablolar sanki daha ince ve daha performanssız bir ürünmüş gibi bir hissiyatı bıraktı bende. Daha fazla ping alma gibi durumlar yaşar mıyım acaba? İnternetim 100 Mbps ve şu an CAT6 ile sorunsuz kullanıyorum. Lakin dediğim gibi bazı siteler konumumu, ping ve upload değerlerimi ölçemiyor. ONT cihazının orijinal CAT5 kablosunda böyle bir sorun olmuyor. CAT6 ugreen kablo 40 TL iken; ugreen CAT7 70 TL. 100Mbps internet için sizce değer mi ? Yine yaşadığım bu sorunları yaşatır mı?

Hocam orijinal kablosu cat5 olduğu için ve 10 metre'den bir şey olmaz diyerek cat5 kablosu almak var şuan aklımda. İnternetim hız testine 110 mbps veriyor. Bu hız ciddi düşer mi? Ping yapar mı?
100 Mbps için CAT6 gayet yeterli. Benim hızlar yüksek diye CAT7 aldım.

Hocam orijinal kablosu CAT 5 olduğu için ve 10 Metre'den bir şey olmaz diyerek CAT5 kablosu almak var şu an aklımda. İnternetim hız testine 110 Mbps veriyor. Bu hız ciddi düşer mi? Ping yapar mı?

Orijinal kablosu CAT 5 değil CAT 5e. CAT 5 artık ölmesi gereken bir standart.
Kaliteli bir CAT 5e kablosu veya garanti olması için düzgün bir CAT 6 kablosu gigabit bağlantı için gayet yeterli olur.

Elimdeki CAT6 kablo platoon marka ucuz bir ürün.

Elinizde bulunan kablonun satıldığı fiyat bandındaki kablolar CAT 5e bile olamayan berbat bir kablo oluyor genellikle.
Benzer bir kabloyu 1 ay halı altında kullandıktan sonra bu hale geldi ve benzer sorunlara sahip:

PXL_20210801_130617472.jpg

Orijinal kablosu CAT 5 değil CAT 5e. CAT 5 artık ölmesi gereken bir standart.
Kaliteli bir CAT 5e kablosu veya garanti olması için düzgün bir CAT 6 kablosu gigabit bağlantı için gayet yeterli olur.

Elinizde bulunan kablonun satıldığı fiyat bandındaki kablolar CAT 5e bile olamayan berbat bir kablo oluyor genellikle.
Benzer bir kabloyu 1 ay halı altında kullandıktan sonra bu hale geldi ve benzer sorunlara sahip:

Eki Görüntüle 1124736
Üzerinde cat.5 yazıyor hocam cat5 ibaresini göremedim

Yeni konular

Geri
Yukarı