GPT ve MBR aynı HDD'de olur mu?

John Hopckins

Hectopat
Yer
Bursa
Daha fazla  
Meslek
Yok
Merhabalar, format atarken maalesef ki diskin MBR olduğunu unutup GPT için hazırladığım USB'nin gazabına uğradım.

BIOS'un beni yeni gibi görünüp şaşırtması üzerine hiç düşünmeden GPT seçtim ve kurulum ekranı geldiğince D bölümü hariç her bölümü sildim, sonradan fark ettim ki disk MBR.

Sorum şu şekilde olacak, üstünde herhangi bir işletim sistemi olmayan bir diskte kurulum ekranı ile veri kaybı olmadan CMD'den bu diski GPT'ye çevirme ihtimalim var mıdır? (Disk ayrı değil tek parça 500GB.)

Benim bildiğim hiçbir yol yok ama belki yapılabilecek bir şey vardır...

(Elimde yedek alacak hiçbir HDD yok ve yakınımda hiç bilgisayar tamircisi de yok.)

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

BOOT menüsünde USB'yi UEFI olarak seçmeyin. UEFI olarak seçerseniz sizden GPT bölümü ister. UEFI olmayan BOOT seçeneği ile format ekranına girin.
Ayrıca illa UEFI'den giriyorsa aşağıdaki adımları izleyin.
Windows yükleme ekranında Shift+F10 tuşlarına birlikte basarak komut yöntecisini ekranını açın ve aşağıda vereceğim kodları uygulayın.
Kod:
diskpart
list disk (listeden yükleme yapacağınız diskin numarasını bakın)
select disk * (* Yerine yukarıdaki adımda baktığınız disk numarasını yazın)
clean
convert gpt
exit
Bu işlemi Windows yüklemesi sırasında; hdd bölümü oluşturma ekranından önceki adımlarda uygulayın. Harddisk içerisindeki bütün verileriniz silinecektir. İşlem sırasında kullanmadığınız USB bellekleri ve disklerinizi çıkartın. Aksi takdirde az da olsa yanlış diski seçme olasılığınız olabilir.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı