MBR mi GPT mi seçilmeli?

Stay High

Hectopat
Daha fazla  
İkinci el yeni bir HDD satın aldım. Dizüstü bilgisayarımda direkt olarak 'bilgisayarım' sekmesinde görünüyor fakat sürekli olarak kullandığım ana bilgisayarımda görünmüyor. Disk yönetimi kısmından 'yeni basit birim oluştur' sekmesi devre dışı. Sadece 'diski başlat seçeneği aktif. Diski başlat dediğimde ise ekte belirttiğim gibi iki seçenek çıkmakta. Bu diski fotoğraf, video ve oyun arşivi olarak kullanacağım. Sizce hangisini seçmem gerekiyor? Teşekkür ederim.

MBR or GPT.PNG

Windows 8 veya daha yeni işletim sistemi yüklenecek olsaydı GPT olmalıydı. Ancak öyle bir durum olmadığı için hangisini seçtiğiniz çok önemli değil. Yine de eski bilgisayarlarda kullanılmayacaksa GPT seçmenizi tavsiye ederim. Sanırım MBR'nin aksine çift disk kaydı oluşturduğu için bölümlerin ve içerik kayıtlarının güvenliği açısından GPT daha modern ve güvenli oluyor. Ayrıca bir disk üzerinde çok sayıda birincil bölüm oluşturmaya imkan tanıyor.

Ben GPT yapın derim.

Windows 8 veya daha yeni işletim sistemi yüklenecek olsaydı GPT olmalıydı. Ancak öyle bir durum olmadığı için hangisini seçtiğiniz çok önemli değil. Yine de eski bilgisayarlarda kullanılmayacaksa GPT seçmenizi tavsiye ederim. Sanırım MBR'nin aksine çift disk kaydı oluşturduğu için bölümlerin ve içerik kayıtlarının güvenliği açısından GPT daha modern ve güvenli oluyor. Ayrıca bir disk üzerinde çok sayıda birincil bölüm oluşturmaya imkan tanıyor.

Ben GPT yapın derim.
İşletim sistemi kurulmayacak hocam, sadece dediğim şekilde eski fotoğraf, video ayrıca oyunları depolayacağım. Yardımlarınız için teşekkürler. GPT seçiyorum.

Geri
Yukarı