GPU kullanım oranı düşük olmasına rağmen bellek frekansı ve saat frekansı maksimumda

Yuumi43

Picopat
Daha fazla  
RAM
5600mhz 8x2 ram
Ekran kartı
RTX4060
İşlemci
i7 13700H
Başlıkta da belirttiğim gibi en ufak oyunlarda, işlemci ağırlıklı oyunlarda ve herhangi bazı basit uygulamalarda bile GPU saat frekansı ve GPU bellek frekansı hep ekran kartının izin verdiği maksimum frekansta çalışıyor. Hatta Google'da veya YouTube'da video izlerken falanda ya maksimumda ya da minimumda dalgalanma oluyor. Önemli olanda şu ki bunun hiç ortası yok ya (210MHz'ye 405MHz) ya da (2250MHz'ye 8001MHz) bu sorunun nedeni nedir? Yardımcı gerçekten olursanız çok sevinirim.

Başlıkta da belirttiğim gibi en ufak oyunlarda, işlemci ağırlıklı oyunlarda ve herhangi bazı basit uygulamalarda bile GPU saat frekansı ve GPU bellek frekansı hep ekran kartının izin verdiği maksimum frekansta çalışıyor. Hatta Google'da veya YouTube'da video izlerken falanda ya maksimumda ya da minimumda dalgalanma oluyor. Önemli olanda şu ki bunun hiç ortası yok ya (210MHz'ye 405MHz) ya da (2250MHz'ye 8001MHz) bu sorunun nedeni nedir? Yardımcı gerçekten olursanız çok sevinirim.

Denetim Masası'na girip 3D ayarlar kısmandan güç yönetimini normal yapıp yeniden başlatın.

1706284372632.png

Frekansın minimum yada maximunda olması çok ufak bir güç tasarrufu sağlar önemli olan yüke binmesi , çoğu kişi işlemcinin frekansını elle girerek 4.3 4.4 ghz ayarlıyor ama diyelim bu 65w lik işlemci ama boştayken 13 14w çeker yüke binince 65 w çeker. Bu bir sorun değil.

Denetim Masası'na girip 3D ayarlar kısmandan güç yönetimini normal yapıp yeniden başlatın.

Eki Görüntüle 2097629

Normalide denedim performans modunuda değişen bir şey olmadı.

Frekansın minimum ya da maximunda olması çok ufak bir güç tasarrufu sağlar önemli olan yüke binmesi, çoğu kişi işlemcinin frekansını elle girerek 4.3 4.4 GHz ayarlıyor ama diyelim bu 65W'lik işlemci ama boştayken 13 14W çeker yüke binince 65 W çeker. Bu bir sorun değil.

İşlemci değil ekran kardı frekansından bahsediyorum.

Ne fark eder kardeşim bunun ham maddesi %100 aynı değil mi? Birinin kod seti farklı birinin işlem birimi fazla matematik hesabı yapıyor.

Dediğimiz CPU bile olsa orada da en ufak oyunlarda bile daima çekebileceği maksimum frekansı çekse kullanım oranı %5-6 olmasına rağmen masaüstünde falanda sabit çekebileceği minimum frekansı çekse ve bunun hiç ortası olmasa bu durum normal mi oluyor.

Geri
Yukarı