GPU kullanımı 10-15 dakikalık kullanımdan sonra düşmeye başlıyor

Demek istiyorum ki 90 veya 82 olması bir şeyi değiştirmeyecek zaten 75 derece bile eşiğin üstünde bir sıcaklık sadece gücü daha yavaş düşürmüş olacak. Yine aynı mantık ile gücü manuel olarak düşürür ise en azından sistem sabit bir güçte çalışmış olur.
Hayır. Throttle dediğimiz olay, markadan markaya değişmekle birlikte 90-100 derece aralığında yaşanır. 75 derecede hiçbir laptop güç kısmaz. Hatta, 85 derecede de kısmaz. Dediğim gibi, değişmekle birlikte çoğu işlemci 95 derecede throttle yer. Bazen 90, bazen 100 derecede throttle yenebilir. Hatta 105 dereceye kadar sistemi kapatmayıp throttle'da tutan örnekler de gördüm.

Ne yapmam gerektiğine emin olamadım. Garantisi bitti mi bitmedi mi bilmiyorum ama bitmediyse garantiye mi versem.

Garantisi varsa servise gönder, yoksa kendin macun al değişimini ve fan temizliğini yap. Anladığım kadarıyla uzun süredir bakım yapılmamış, yapılması gerekiyor. Bakım sonrası halen ısınma sorunu devam ederse throttle stop ile işlemci gücünü kısmayı deneyebilirsin, ama işlemcin güçlü değil daha da performansı düşer.

Termal kısma konusuna gelirsek işlemciler 95-105 derece aralığına kadar çalışır ama yeni nesil ekran kartları çalışmaz!! 80 derece civarında termal kısma yapmaya başlarlar, saat hızları düşer. Bundaki etken HOT SPOT sıcaklığıdır ki GPU sıcaklığından 10-20 derece daha fazla olabiliyor..

Garantisi varsa servise gönder, yoksa kendin macun al değişimini ve fan temizliğini yap. Anladığım kadarıyla uzun süredir bakım yapılmamış, yapılması gerekiyor. Bakım sonrası halen ısınma sorunu devam ederse throttle stop ile işlemci gücünü kısmayı deneyebilirsin, ama işlemcin güçlü değil daha da performansı düşer.

Termal kısma konusuna gelirsek işlemciler 95-105 derece aralığına kadar çalışır ama yeni nesil ekran kartları çalışmaz! 80 derece civarında termal kısma yapmaya başlarlar, saat hızları düşer. Bundaki etken hot spot sıcaklığıdır ki GPU sıcaklığından 10-20 derece daha fazla olabiliyor.

Neyse ki garantisi bitmemiş, garantiye verdim az önce. Anladığım kadarıyla işlemci ekran kartına ucu ucuna yettiği için macun ve fan bakımı ihtiyacı gelir gelmez en ufak performans kaybında darboğaz yapıyor yoksa normalde 1-2 ay öncesine kadar ekran kartı kullanımında hiçbir sıkıntı olmuyordu ama olsun yine de ben bu laptopu 1650 fiyatına almıştım zaten. Garantisi bitince sürekli fan bakımı ve macunu kontrol etmem gerekicek. Garantiden gelince yazarım.

Geri
Yukarı