GPU kullanımı %100 olunca, GPU çekirdek hızı düşük çalışması

SunSet

Megapat
Çok saçma bir olay yaşıyorum. CPU hızım normal değerlerde çalışıyor ancak GPU kullanımı %99 - %100 olunca, GPU çekirdek hızım düşük hızda çalışıyor. GPU kullanımı değişince yani %100 kullanımı olmadığında normal GPU çekirdek hızında çalışıyor. GPU bellek saati normal çalışıyor onda bir düşüş yaşamıyorum. BIOS güncellemesi yapıldı, ekran kart sürücülerini sırayla denedim ve çoğunda aynı durumu yaşıyorum. Eğer GPU çekirdek hızı yüksek olunca FPS değerlerim 2 katına çıkıyor. Isınma söz konusu değil, GPU kullanımı %100 kullanmadığında 65 derece de 1046MHz değerinde çalışıyor. Fakat GPU kullanımı %99 - 100 çalışınca 500 - 600 MHz çekirdek hızında çalışıyor ve sıcaklık 55 - 60 derecede oluyor. Hani biraz zaman yüksek çekirdek hızında çalışırsa ısınmadan dolayı düşürür derim ancak yok, direk FurMark tersinde de 500 - 600 MHz'de çalışıyor %100 kullandığı için. İşlemci kullanımı oyundan oyuna ortalama %30 ile %45 arasında çalışıyor. İşlemcide hız düşüşü veya frenleme yok harici ekran kartına yüklendiği için rahat çalışıyor.

İşlemci: Ryzen 5 2500U.
Ekran kartı: Radeon 540.
RAM: 4x2 8 GB DDR4 2400MHz.

Not: Sistemde SSD yok, ancak %100 HDD kullanım sorunu yaşamıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sürücü derken? Denediklerim 19.9.2, 19.12.1 ve 2020 sürücüleri. Daha önceki sürücülerde aynı problem vardı sanırım yeni anladım. MSI Afterburner ile takip ettim bir süre. %100 kullanımda GPU çekirdeğin düşük çalıştığını gördüm.

1/1 aynı sorunu yaşıyorum..

Marka Asus 'mu? Merak ettim sadece.

Yok hocam, ben dizüstü bilgisayar kullanıyorum. Acaba AMD'nin problemi mi, yoksa üreticinin kısıtlaması mı onu öğrenmek istiyorum. İşlemcim oyuncu bilgisayarlarda da gördüm, darboğaz sebebi de değil nedir bunun sebebi? Sıcaklık desen hiç alakası yok. %100 kullanımda olmadığı zaman sürekli yüksek çekirdek hızların da çalışıyor ekran kartım. AMD ve bilgisayar üreticisinin forum sitelerine yazdım 1 hafta önce cevap gelmedi.

Hocam bende Asus 'un var RX580 'i. Düşük kullanımda bilmiyorum ama %100 kullanımda çekirdek hızını tam kullanmıyor bende de.

Benim neredeyse yarı çekirdek hızlarını kaybediyor. Bir deneyin isterseniz bir kaç ayarı kapayıp ekran kartına %100 kullandırmamaya çalışın.

ben de rx580 armor kullanıyorum gerçi hiç dikkat etmedim %100 performansta durum nedir diye. akşam eve geçine bi bakayım. Oyun esnasında herhangi bir problem yaşamıyorum gerçi ama fps düşmesi gibi şeylere sebebiyet verebilir

FPS düşüş olduğunu anladığım için kontrol edeyim dedim. Benim ekran kartlının işlemci Intel olanı var, kısıtlama olduğunu söyleyip konu açanlar var.

Çok saçma bir olay yaşıyorum. CPU hızım normal değerlerde çalışıyor ancak GPU kullanımı %99 - %100 olunca, GPU çekirdek hızım düşük hızda çalışıyor. GPU kullanımı değişince yani %100 kullanımı olmadığında normal GPU çekirdek hızında çalışıyor. GPU bellek saati normal çalışıyor onda bir düşüş yaşamıyorum. BIOS güncellemesi yapıldı, ekran kart sürücülerini sırayla denedim ve çoğunda aynı durumu yaşıyorum. Eğer GPU çekirdek hızı yüksek olunca FPS değerlerim 2 katına çıkıyor. Isınma söz konusu değil, GPU kullanımı %100 kullanmadığında 65 derece de 1046MHz değerinde çalışıyor. Fakat GPU kullanımı %99 - 100 çalışınca 500 - 600 MHz çekirdek hızında çalışıyor ve sıcaklık 55 - 60 derecede oluyor. Hani biraz zaman yüksek çekirdek hızında çalışırsa ısınmadan dolayı düşürür derim ancak yok, direk FurMark tersinde de 500 - 600 MHz'de çalışıyor %100 kullandığı için. İşlemci kullanımı oyundan oyuna ortalama %30 ile %45 arasında çalışıyor. İşlemcide hız düşüşü veya frenleme yok harici ekran kartına yüklendiği için rahat çalışıyor.

İşlemci: Ryzen 5 2500U.
Ekran kartı: Radeon 540.
RAM: 4x2 8 GB DDR4 2400MHz.

Not: Sistemde SSD yok, ancak %100 HDD kullanım sorunu yaşamıyorum.
bir de şey aklıma geldi %100 e ulaştığında acaba Ramler yükü alıyor olabilir mi ? böyle bir şey varsa tabi

Geri
Yukarı