GPU Kullanımı az ama CPU kullanımı fazla

trankobuskas

Hectopat
BF5 Online oynarken bu değerleri görüyorum. GPU kullanımı azken CPU kullanımı bir miktar fazla. Acaba darboğaz yapıyor olabilir mi?

Ayarlar: Medium

AMD CPB kapalı oynuyorum. Sabit 3.6 ghz ile

R5 3600 RTX 2070 SUPER 16GB RAM mevcut

Dosya Ekleri

• cpu usage.png
    cpu usage.png
    152,1 KB · Görüntüleme: 56
Son düzenleme:
Kartın oyun için daha güçlü olduğundan yük binmiyor ya çözünürlük artırmak lazım yani mümkünse 2K monitörde ya da ölçekleme kullanabilirsin.
İşlemci bariz bir şekilde frenleme yapıyor, 9700K + Super olmayan normal 2070 ikilisi bile %95-99 GPU kullanımıyla beraber BF V Online'da 1080p yüksek-orta-düşük karışık ayarlarda haritasına göre 170-180 FPS'e kadar çıkabiliyor.

@trankobuskas , RAM 16GB demişsin de hangi hız ve kanal tipinde çalışıyor? Ayrıca CPB'yi aktif etmen yararına olur, oyun işlemciyi içiyor.

İşlemci bariz bir şekilde frenleme yapıyor, 9700K + Super olmayan normal 2070 ikilisi bile %95-99 GPU kullanımıyla beraber BF V Online'da 1080p yüksek-orta-düşük karışık ayarlarda haritasına göre 170-180 FPS'e kadar çıkabiliyor.
Arkadaş downclock yaptığı için böyle oluyor. Üzerine ayar kısmış dediklerimi yaparsa bir nebze sorun düzelir.

Arkadaş downclock yaptığı için böyle oluyor. Üzerine ayar kısmış dediklerimi yaparsa bir nebze sorun düzelir.
Görselde ne olduğu belli olmuyor, kapkaranlık bir yerde görüntü almış. Açıkçası normal şartlarda operasyon dışındaki conquest gibi standart bayrak/kule/ölüm maçı modlarında o sistemin 100 FPS'ten çok daha fazlasını sağlaması gerekiyor, ben bile manuel OC'lu 1060 6G ile BF V'de ortalama tam yükte 85-100 FPS aralığında değerler elde edebiliyorsam anormal bir durum olduğu açık ve net bir şekilde belli oluyor. Dediğin gibi CPB'nin kapalı olması başlıca etmenlerden biri gibi görünüyor, önce bir denesin olmadı başka ihtimaller üzerinde yine arkadaşla konuşuruz.

Normalde o işlemci gayet güzel besler ekran kartını ama başka bir sebep de olabilir, yani gidip de R5 1600 veya 2600 taksa anlardım da 3600 XT kolay kolay darboğaz yapmaz.

Normalde o işlemci gayet güzel besler ekran kartını ama başka bir sebep de olabilir, yani gidip de R5 1600 veya 2600 taksa anlardım da 3600 XT kolay kolay darboğaz yapmaz.
Temel sorun RTX 2070 Ultra kartıdır ama arkadaşımız medium ayarlarda üstelik 1080p'de oynuyor 1080p de oynayacaksa Ultra olmalı 2K'da High'a çekebilir. Birde RAM çift kanal mı ve frekansı nedir ?

Geri
Yukarı