Fazla CPU kullanımı ve fazla GPU sıcaklığı

Engin16

Hectopat
Yer
Bursa
Daha fazla  
Ya arkadaş bu ne şimdi ya durup dururken dedirtiyor insana harbiden. Kafayı yiyeceğim ya.
Donanım arşivi V3 sistemini kullanıyorum...ve işlemci kullanımı çok yükseliyor. Son dönemde olmaya başladı böyle bir şey yoktu sanıyorum varsa da fark ettirmiyordu ama şimdi fark ettiriyor. Tik oldu resmen ya ikide bir görev yöneticisini ve MSI Afterburner'i açıp kontrol ediyorum. Sorun ne olabilir ya? Aşağıya ekran görüntüleri bırakacağım. Video editleme işlemi sırasında da işlemci kullanımı çok yükseldi ve Wondershare Filmora'yı kastırdı diyebilirim bundan birkaç gün öncesinde wondershare'de böyle bir sorun yoktu.:(
bu dönemde böyle bir şeyle karşılaşmak hiç istemiyordum. Fiyatlar malum. Durup dururken ne olmuş olabilir ya?
İşlemci: AMD Ryzen 3 1200 Quad Core 3.1 GHz.
Arkadaş bu ne ya... (tarayıcıda sadece YouTube'ı açıp arada bir aşağı kaydırarak fareyi hızlı hızlı oynattım sadece.)

Screenshot_3.png

Bu da o sırada ekran kartım...video edit işleminde ve render işleminde iken. Şu an işlem bitti ve konuyu yazarken 40-42 derecede geziniyor.

Screenshot_5.png

İşlemci yine konuyu yazarken üstte ki menülerin üzerinde fareyi hızlı hızlı gezdirdiğimde yüzde 50'leri görüyor.

Şimdiden cevaplayan ve yardımcı olmak isteyen herkese teşekkürler. İyi geceler dilerim.

Hocam yanlış anlamayın ama sisteminiz iyi değil ki, hani termal macun falan değişseniz en kötü %5-10 fark görürsünüz. Yükseltme yapmadan bir şey değişmez.

Hocam bu yaptığımız işlem neye yarıyor? Üst üste bastığımızda değerlerin ne olması gerekiyor?
Bu yaptığımız işlem sayesinde mouse işlemciye daha az gönderim yapacak. Değerlerin yüksek olması mousenin akışını hızlandırır, ama işlemciye yük biner. Güçlü bir işlemciniz yoksa eğer düşük tutmanız önerilir.

Benim ki 1000 hz ama, böyle durmalı mı?
Hocam durmasında bir problem yok, arkadaş fareyi hızlı hareket edince CPU kullanımı çok artıyor dediği için önerdim, eğer siz mousenizi hızlı hareket ettirince bu şekilde işlemci kullanımı artıyorsa oyunlarda fareyi hareket ettirirken FPS drop yiyebilirsiniz. Ama kullanımınız artmıyorsa kalması daha iyi. İşlemcinizi Ryzen 5 5600x yazmışsınız, Polling rate'iniz 1000 olarak kalabilir, işlemciniz çok rahat farenizden gelen komutları karşılayacaktır.

Farenizin driverinden polling Rate'yi 250 veya 125 olarak değiştirin.
Mouse Rate Checker bu link üzerinden aldığınız Hz değerlerini yazarsanız sevinirim.

676 Hz
1008 Hz
1004 Hz
892 Hz
1004 Hz
936 Hz
1008 Hz
1004 Hz
1008 Hz
980 Hz
936 Hz
932 Hz
984 Hz
940 Hz
1004 Hz
1008 Hz
1004 Hz
1008 Hz
Aldığım değerler bunlar fakat daha öncesinde böyle bir problemim yoktu. Neden olduğunu bilmiyorum.
Polling Rate şuan 1000'de. 125 veya 250 yaptığımda bunun bana bir eksisi olacak mı?
Hocam yanlış anlamayın ama sisteminiz iyi değil ki, hani termal macun falan değişseniz en kötü %5-10 fark görürsünüz. Yükseltme yapmadan bir şey değişmez.
Sistemimin o kadar iyi olmadığının farkındayım dostum. Yanlış anlayacak bir şey yok fakat daha öncesinde böyle bir problemim olmadığı için endişelendim sadece. Buralarda belki bilen ya da aynı problemi yaşayan birileri vardır diye konu açmak istedim. Olay bu yani..

676 Hz
1008 Hz
1004 Hz
892 Hz
1004 Hz
936 Hz
1008 Hz
1004 Hz
1008 Hz
980 Hz
936 Hz
932 Hz
984 Hz
940 Hz
1004 Hz
1008 Hz
1004 Hz
1008 Hz
Aldığım değerler bunlar fakat daha öncesinde böyle bir problemim yoktu. Neden olduğunu bilmiyorum.
Polling Rate şuan 1000'de. 125 veya 250 yaptığımda bunun bana bir eksisi olacak mı?

Sistemimin o kadar iyi olmadığının farkındayım dostum. Yanlış anlayacak bir şey yok fakat daha öncesinde böyle bir problemim olmadığı için endişelendim sadece. Buralarda belki bilen ya da aynı problemi yaşayan birileri vardır diye konu açmak istedim. Olay bu yani..
Evet polling rateyi 125 veya 250 olarak değiştirin.

Geri
Yukarı