Çözüm GPU MHz ve CPU voltaj sorunu nasıl çözülür?

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

hcdnz

Centipat
Daha fazla  
Her şey ekran kartı driverımı güncellemem ile başladı. Güncelleme sonrasında oyunlarda 20-30 FPS aldığımı fark edince sorunu araştırdım ve ekran kartı clock hızımın 207MHz de sıkıştığını fark ettim. Araştırmalarım sonucunda benzer sorunu yaşayanlar ASUS'un kendi sitesinden eski driverını indirip DDU aracılığı ile kurulum yaptıklarında sorunlarının çözüldüğünü söylemişler. Aynı çözümü ben uyguladığımda ise başka bir sorunla karşılaştım. Ekran kartım düzelmişti ama bu kez de işlemcim ısınma ile alakasız bir şekilde sürekli voltaj düşürüyordu. Turbo ile 4500 MHz'lere ulaşması gereken işlemcim bir anda sıfıra inip sonrasında ise 2000 bandından yukarılara çıkmıyordu. ThrottleStop uygulamasından baktığımda ise PL1 değeri kırmızı ve uygulamanın anasayfasında da Power uyarısı veriyordu. Şimdi gelelim çözümüme;

1- Ekran kartı eski driver ile işlemcide olan sorunu GPU Tweak uygulamasından ekran kartının sıcaklık değerini 75'e sabitlemekle çözdüm. (ne alaka anlamadım ama deneme yanılmayla bu şekilde sorunsuz çalıştıklarını fark ettim.)
2- Ekran kartı güncel driver ile MHz sorununu ise MSI Afterburn ile MHz +1000 yaparak çözdüm. Fakat bu çözümde MHz en fazla 1207 olduğu için 1. Çözümde kullanıyorum şu anda bilgisayarı.
Yaklaşık 2 haftadır, birkaç kez Windows 10 ve 11 temiz kurulumu, termal macun (Thermal Grizzly hydronaut 11.8 WM / k 3,9 gr.) Yenilemesi ve ekran kartı için farklı sürücüler denedim.
@erengore sizin birkaç rehberinizi gördüm.

ASUS TUF F15 FX506HCB I6 11400H / RTX 3050 / 16+16 3200MHz RAM / 512 GB M.2 SSD.

Hocam aylardır sorunum için çözüm bulmaya çalışıyorum. Bilemiyorum sizin çözüm bana uyar çünkü Lenovo Legion 5 var bende. Oyunlardayken işlemci sıcaklığı 95'lerden aşağı inmiyor ve 99'a geldiğinde dükkan kapatır gibi oyunu kapatıyor.

Teknik servise göndermeler, sürücü güncellemeleri, formatlar, kendim öğrenip içini açıp temizleyip macun yenilemem (aynı şekilde hydronaut), nvdia ve lenovo destek ekibiyle çözüm süreci, işin ehli bir pc'ci ardından hala çözemedik problemi.

En son IETS gt500 aldım laptop'lar için sıvı soğutma performansı diye geçer, bunda bile bana mısın demedi.

En son gittiğim işin ehli abi ya chipsette bir problem var dedi ya da voltaj problemi var demişti. Açıkçası sorunun chipset olmasını istemediğimden hiç işime gelmiyor o yüzden voltaj sorunudur diyorum ama nasıl çözeceğim bende bilmiyorum.

Lenovo kendi bios'u üzerinden buna izin vermiyor, başka türlü yapabilme yolu var mıdır?

Yardımın olursa çok makbule geçer.

Yeni konular

Geri
Yukarı