GPU ve CPU 80-90 derecelere çıkması normal mi?

AnTİ_DoTE

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar, 1.5 ay önce böyle bir sistem aldım performans olarak çok memnunum fakat sistem biraz fazla ısınıyor gibi geldi. Şu anlık çok fazla oyunda deneyemedim fakat Frostpunk ve Bannerlord’da işlemci ve ekran kartı en yüksek ayarlarda 80-90 derecelerde geziyor. Daha Metro Exodus ve Cyberpunk 2077 var, onlarda kaç derece olur kim bilir. Sizce böyle ısınması normal mi?

CF4388F0-91CB-4D2B-B8D7-9D4110A34DBC.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Hiç bir koşulda ikisinin de 80-90'larda gezmesi normal değil. Ventus üst düzey soğutmaya sahip değil lakin yine de yüksek. İşlemciye gelirsek CBP kapalı mı?
O kasa da 6 tane fan var. Bu kadar ısınma olmaması gerekir.
Kasa açık bir alanda mı? Yani etrafı dolap kitaplık vs. ile kaplıysa hava almayı engelliyor olabilir.
Bir de anakart ve SSD sıcaklıklarına bakar mısınız? Onlarda çok sıcaksa kasa havalandırmasında sorun var demektir.

Ekran kartı 80 derece civarında kalıyorsa (80-83) tehlikeli bir durum değil, çoğu üretici fan sesi az olsun diye fan profilini daha az yüzdeyle çalışması için ayarlıyor. O modellerde sıcaklıklar ekran kartı için 80 derece civarında olabiliyor.

Masaüstü bilgisayardaki işlemci için 90 biraz yüksek, ya soğutucu çok kötü ya sisteme taze hava girişi çok yetersiz ya da montajı doğru yapılmamış.

Ekran kartı 80 derece civarında kalıyorsa (80-83) tehlikeli bir durum değil, çoğu üretici fan sesi az olsun diye fan profilini daha az yüzdeyle çalışması için ayarlıyor. O modellerde sıcaklıklar ekran kartı için 80 derece civarında olabiliyor.

Masaüstü bilgisayardaki işlemci için 90 biraz yüksek, ya soğutucu çok kötü ya sisteme taze hava girişi çok yetersiz ya da montajı doğru yapılmamış.

Etrafında bir şey yok çevresi açık neden bu kadar yükseliyor bilmiyorum. İşlemci boşta bazen 50-60 derece de bile çalıştığı oluyor.

Geri
Yukarı