GPU ve CPU kullanımı nasıl arttırılır?

Batzenci

Hectopat
Arkadaşlar Dota 2 oynarken MSI Afterburner programıyla bilgisayarımın GPU ve CPU kullanımlarını ölçtüm. En yüksek ayarlara aldığımda GPU ve CPU kullanımım ortalama %50 olarak gözüküyor ve 60-70 FPS arası alıyorum. Oyun ayarlarlarını en düşüğe çektiğimde ise işin garibi CPU Kullanımı ortalama %46, GPU kullanımı ortalama %35 oluyor ve yine 70 FPS’te geziyorum. Oyunu ilk açtığımda en yüksek ayarlarda GPU kullanımı %75'leri gördü ve sadece o zaman 100 FPS’e çıktım.
  • Sıcaklık değerleri ortalama GPU için 64 derece, CPU için ise 49 derece.
  • Ekran kartı driverım güncel. İşletim sistemim Windows 10.
  • Hem ekran kartını hem de işlemciyi daha 1 hafta önce temizledim ve termal macunlarını sürdüm. Bu işlemi yapmadan önce FPS değerlerim daha düşüktü.

AMD Phenom(tm) II x6 1075t Processor 3.00GHz
    Sapphire R9 270 DUAL-X OC GDDR5 2GB 256Bit AMD Radeon
  • 6GB RAM

Son düzenleyen: Moderatör:
Bazı oyunlarda donanımların gücünden ziyade oyunun optimize edilmesi önemli bir etken. Driverlerinizin tamamının güncel olduğundan ve oyun için gerekli yan programların kurulu olduğundan emin olun.

CPU kullanımın artması iyi bir şey değil. Çözünürlük düştükçe ekran kartına binen yük azalır, işlemciye binen yük artar. Tam dersi durumda da GPU'ya binen yük artar, işlemciye binen yük azalır. Oyunlarında GPU ve CPU kullanımları farklılık gösterir.

Arkadaşlar genel düşüncelerinizin aksine çözüm yolunu söylemeniz daha etkili bir çözüm yolu bende de aynı sorun HOI4 adlı oyunda var. İşlemcimin sadece %50'sini kullanıyor oyun bu da oyun sonlarına doğru oyunun FPS değerlerinin 15'e düşmesine sebep oluyor. Çünkü oyun içinde çok ağır işlem dönüyor bildiğiniz gibi. Çözüm yolu olan varsa yazabilir.🙂

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı