GPU’yu yoran oyunlar ne gibi sıkıntıya yol açar?

Matteach

Hectopat
Dostlar merhaba. Sitede denk geldim bazı oyunlar (Forza 4, Odyssey gibi ) GPU’yu yorar denmiş. Bu yorma GPU ömrünü azaltır mı veya sisteme herhangi bir yan etkisi olur mu? Arada bir kapatılmalı mesela durmadan yük altına sokmamak için PC’yi tavsiyelerinizi merakla bekliyorum.

GPU'ları istediğimiz oyunları kullanmak için alıyoruz, bu kadar çekinmeyin, yorarsa yorsun. Ne kadar yorabilir? Aylarca full performansta mining yapılan kartlar kadar asla olmucaktır. Onlar bile hala ikinci elde satılıyo çalışır vaziyette. İnsan değil ki bu yorulsun.

GPU'ya yük binmesi demek daha fazla ısınması anlamına gelecektir. Soğutmanız iyiyse çok dert değil.

Ömür bakımından da, donanımların 7/24 ağır yük altında çalıştığı mining gibi işlemler yapılmadığı sürece ömürden korkmaya gerek yok. Genelde kart fiziksel olarak ömrünü doldurmadan çok daha önce piyasadaki ömrü doluyor, yetmemeye başlıyor.

Dostlar merhaba. Sitede denk geldim bazı oyunlar (Forza 4, Odyssey gibi ) GPU’yu yorar denmiş. Bu yorma GPU ömrünü azaltır mı veya sisteme herhangi bir yan etkisi olur mu? Arada bir kapatılmalı mesela durmadan yük altına sokmamak için PC’yi tavsiyelerinizi merakla bekliyorum.
Bu kadar kafaya takma reis bi söz var bilirmisin bilmem.
Sakınan göze çöp batar, çok sakınırsan herşey gözüne batar büyür işin içinden çıkamazsın
ben r9 280 ekran kartımı 1 sene boyunca %100 kullanımda 70 derece altında çalıştırmadım tık etmedi birgün sorun çıkartmadı ki yeni nesil kartlar daha az ısınıyor ve daha stabil çalışıyorlar zaten ekran kartı %100 çalışırsa performans alırsın işlemci %!00 olursa sıkıntı :D

GPU'ları istediğimiz oyunları kullanmak için alıyoruz, bu kadar çekinmeyin, yorarsa yorsun. Ne kadar yorabilir? Aylarca Full performansta mining yapılan kartlar kadar asla olmucaktır. Onlar bile hala ikinci elde satılıyor çalışır vaziyette. İnsan değil ki bu yorulsun.

Ben katılmıyorum, ısı, ışık vb etkiye kalan maddenin nötrilize olma olayını bir okumanızı tavsiye ederim. Aksi halde zaten aldığımız bilgisayar ilk günkü gibi performans vermesi gerekirdi.

Sıkıntı değil, bu parçalar zaten dayanıklı parçalar. İyi soğutması olan modellerin hiçbir sıkıntısı olmaz. Hele ki yeni nesil bir ekran kartıysa oyununuzu açın, keyfinize bakın.

Arkadaşlar gerçekten takıntı haline getirmeyin bu mevzuyu. Bazıları da 16 GB RAM'a sahip PC toplamış, '' Windows Defender arka planda 100 MB RAM kullanıyor, nasıl kapatabilirim'' diyor.
Doyasıya kullanın, çekine çekine kullanınca kafayı yiyorsun çünkü. Ama tabi gidip de bilinçsizce OC yapıp, TDP, VRM değerini sona köklerseniz, bileşenlere zarar verirsiniz. Onun haricinde alınmış ve toplanmış temiz bir PC'yi doyasıya kullanabilirsiniz.

Geri
Yukarı