Grafik kalitesi düşürünce FPS neden düşer?

Protyty

Picopat
Daha fazla  
Meslek
Yazılım Mühendisi
Evet hocam, neden böyle olur? Ben Fortnite'da düşürünce droplanma başlıyor CS:GO'da shader detayını düşürünce de FPS düşüyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Evet hocam, neden böyle olur? Ben Fortnite'da düşürünce droplanma başlıyor CS:GO'da shader detayını düşürünce de FPS düşüyor.
Bunun sebebi darboğaz, büyük ihtimal işlemcin ekran kartını yeterli derecede beslemiyor. FPS'in düşmesinin sebebi sen grafik ayarını düşürce ekran kartının kulllanımı azalıyor ve işlemcinin kullanımı artıyor ve işlemcinin kullanımı arttığı için ve bu kullanımı kaldıramadığı için darboğaz meydana geliyor. Mümkün olduğunca yükü ekran kartına vermeye çalışın, ayrıca bilgisayarın ısınıyorsa bu da performans düşüne bir sebep olabilir çünkü CPU ısındığı zaman ısısını koruyabilmek için kendini yavaşlatır ve bu da performans düşüşüne yol açar.

Çünkü GPU oyun gereksinimlerinden çok yüksekse siz ayar düşürünce GPU kullanılmamaya başlar haliyle de FPS düşer.
Böyle bir şey yok, nereden duyduysan onun doğrusu: İşlemci yeterli değilse GPU tam kullanılamaz. Ayar düşürünce de FPS düşmez, ancak CPU kullanımı %100'e yaklaşırsa drop sorunları yaşanır.

Hocam bende darboğaz yok sistemim amd ryzen 5 2600x ekran kartı Radeon 550 2gb Asus.
Hem GPU tam kullanımda.
Bence grafiği çok düşürünce yük ekran kartından işlemciye biniyor.
Büyük ihtimalle laptop kullanıyorsun ve bunun sebebi büyük ihtimalle ayarlarını düşürünce GPU kullanımıda düştüğü içindir.
PC kullanıyorum.
Bunun sebebi darboğaz, büyük ihtimal işlemcin ekran kartını yeterli derecede beslemiyor. FPS'in düşmesinin sebebi sen grafik ayarını düşürce ekran kartının kulllanımı azalıyor ve işlemcinin kullanımı artıyor ve işlemcinin kullanımı arttığı için ve bu kullanımı kaldıramadığı için darboğaz meydana geliyor. Mümkün olduğunca yükü ekran kartına vermeye çalışın, ayrıca bilgisayarın ısınıyorsa bu da performans düşüne bir sebep olabilir çünkü CPU ısındığı zaman ısısını koruyabilmek için kendini yavaşlatır ve bu da performans düşüşüne yol açar.
Evet hocam ısıdan olabilir çünkü işlemcim 6 çekirdek 12 th.

Son düzenleme:
Hocam bende darboğaz yok sistemim amd ryzen 5 2600x ekran kartı Radeon 550 2gb Asus.
Hem GPU tam kullanımda.
Bence grafiği çok düşürünce yük ekran kartından işlemciye biniyor.

PC kullanıyorum.

Evet hocam ısıdan olabilir çünkü işlemcim 6 çekirdek 12 th.
İşlemcinin 6 çekirdek olması değil, onun bakımını yapmaman ısıtır. Önce sıcaklıkları işlemcin tam yük altındayken kontrol et. Eğer 80-85 dereceyi aşıyorsa bu bilgisayarın aşırı ısınıyor demektir. Isıyı düşürmek için termal macunu değiştir ve tozu temizle.

He yazmışsın zaten sistemini, görmemişim, pardon.
Ryzen 5 2600x RX550'yi aşırı rahatlıkla besleyebilir, bence sıkıntı donanımla ilgili değil.
Ekran kartı driverını tekrar yüklemeyi dene.

Yeni konular

Geri
Yukarı