"Grafik sürücüsünü Intel'den yüklemek, OEM özelleştirmelerini kaldıracaktır" uyarısı

SemihOyuncuYT78

Centipat
Daha fazla  
Ekran kartı çok düşük FPS'ler ile karşıma geliyordu. Bilgisayarda ekran kartı sürücümü güncellemek için Intel'e girdim fakat bu uyarıyı alıyordum: "Bu grafik sürücüsünü Intel'den yüklemek, bilgisayar üreticisinin (OEM) özelleştirmelerini kaldıracaktır" diyor. Güncellesem sıkıntı olur mu? Kullandıgım bilgisayar laptop.

1706700520678.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Ekran kartı çok düşük FPS'ler ile karşıma geliyordu. Bilgisayarda ekran kartı sürücümü güncellemek için Intel'e girdim fakat bu uyarıyı alıyordum: "Bu grafik sürücüsünü Intel'den yüklemek, bilgisayar üreticisinin (OEM) özelleştirmelerini kaldıracaktır" diyor. Güncellesem sıkıntı olur mu? Kullandıgım bilgisayar laptop.

Eki Görüntüle 2103036

OEM sürücüler laptopunuzun kendi driver sitesinde bulunan sürücülerdir. Yani ekran kartınız üretim kaynaklı olarak daha düşük frekanslı ya da daha yüksek frekanslı çalışması gerekiyorsa OEM sürücüleri kullanmanızı öneriyor. Bu sadece bir öneri uyarısı. Laptopunuzun kendine özel renk yapılandırması ya da kendine özel bir hız aşırtması yoksa Intel'in sitesindeki sürücüleri kurmaya devam edebilirsiniz. Bu sadece bir uyarıdır.

Hocam kabul edip yükleyin. Korkmanıza gerek yok.

ASUS Vivobook 15 OLED gibi bir cihaz varsa yüklememesi daha iyi. ASUS'un sitesinde yüklemesinde fayda var. Bazı Cihazlar %100 DCI-P3 renk kapsamına sahip ekranlı olduğundan Intel Support assisstant üzerinden yüklenen sürücü sonrası renkleri çöplük gibi görünüyor.

ASUS Vivobook 15 OLED gibi bir cihaz varsa yüklememesi daha iyi. ASUS'un sitesinde yüklemesinde fayda var. Bazı cihazlar %100 DCI-P3 renk kapsamına sahip ekranlı olduğundan Intel Support assisstant üzerinden yüklenen sürücü sonrası renkleri çöplük gibi görünüyor.

Hocam benim bilgisayarımda yaptığı tek değişiklik klavye renkleri biraz kaydı o kadar. Yani mesela mavi yapıyorum yeşil yanıyor tek farkı bu onun dışında semih hocamın şu anda yapmaya çalıştığı şey işlemciyi güncellemek sizce işlemciyi güncellemek minik bir renk kaymasına değmez mi?

Hocam benim bilgisayarımda yaptığı tek değişiklik klavye renkleri biraz kaydı o kadar. Yani mesela mavi yapıyorum yeşil yanıyor tek farkı bu onun dışında semih hocamın şu anda yapmaya çalıştığı şey işlemciyi güncellemek sizce işlemciyi güncellemek minik bir renk kaymasına değmez mi?

İşlemci üzerinde bir güncelleme yapmıyor. Entegre (dahili) Ekran kartı sürücüsünde güncelleme yapıyor. İşlemci için chipset sürücüsünü güncellemesi gerekiyor. Bu güncellemeyle klavye renkleri gibi şeyler değişmemesi gerekiyor. Ekran kartı sürücüsü kritik bir mevzu. Bazı laptoplarda 1800 MHz GPU frekansı olması gerekirken aynı dahili ekran kartı başka laptopta 800 MHz olması gerekiyor. OEM sürücülerinin önerilmesinin ana sebebi bu. Bir de bunun haricinde laptoptaki parlaklık ve renklerde GPU sürücüsü içinden geçiyor. Arkadaşımda bulunan laptopta bu güncellemeyi yaptığımızda SDR renklere döndü ekran ve parlaklık 500 nite çıkması gerekirken 300 nit civarında parlaklık vermeye başlamıştı. Dediğim gibi konu sahibi arkadaş özel bir laptop kullanmıyorsa güncelleştirmeyi yapıştırsın geçsin. Harici ekran kartlı laptoplarda da bu OEM sürücü pek önemli değil yine aynı şekilde güncellemeyi yapıp geçebilir. Sonuçta oyun oynarken dahili ekran kartını kullanmaz harici ekran kartı varken.

ASUS Vivobook 15 OLED gibi bir cihaz varsa yüklememesi daha iyi. ASUS'un sitesinde yüklemesinde fayda var. Bazı cihazlar %100 DCI-P3 renk kapsamına sahip ekranlı olduğundan Intel Support assisstant üzerinden yüklenen sürücü sonrası renkleri çöplük gibi görünüyor.

Hocam hiç riske atmadan ASUS'un ana sitesinden indireyim ama nasıl yapacağım sistem modelini yazarak mı indireceğim Driver'ı.

Hocam hiç riske atmadan ASUS'un ana sitesinden indireyim ama nasıl yapacağım sistem modelini yazarak mı indireceğim Driver'ı.

Siz laptopunuzun tam modelini yazın. Ekran görüntüleri ile nasıl indirebileceğinizi yönlendirerek gösterelim. Hem laptopun özelliklerinede bakarız. OEM kurma şartınız yoksa Intel'in sitesinden geleni direk indirip kurarsınız.

Siz laptopunuzun tam modelini yazın. Ekran görüntüleri ile nasıl indirebileceğinizi yönlendirerek gösterelim. Hem laptopun özelliklerinede bakarız. OEM kurma şartınız yoksa Intel'in sitesinden geleni direk indirip kurarsınız.

Tabii hocam hemen atayım:
Ekran kartı: Intel(R) UHD Graphics family.
İşlemci: Intel Core i5-1035G1
Hocam sistem adı veya anakart atmaya gerek var mı bilmiyorum, ekran kartı güncellemesi yaptığım için ekran kartını attım anakart modeli veya sistem adını isterseniz atarım. (acemiyim kusura bakmayın bu konuda)

Hocam kusura bakmayın benim ekran kardım NVIDIA. Ben güncellememi GeForce Experience, işlemci güncellememi Dsa'dan yapıyorum. Sizde de dsa görünce işlemci güncelliyorsunuz sandım. Kusura bakmayın. İş ekran kardı ise @atar1993 hocamın dediklerinin tamamı doğru.

Yeni konular

Geri
Yukarı