Grafik Tablet Linux'ta çalışıyor mu?

Hyosuke

Hectopat
Webex ve grafik tabletin native desteği olmadığından Linux'u kullanmayı bırakmıştım bir süreliğine. Şimdilerde bir repo gördüm ve merak ettim acaba çalıştırabilen var mı diye.

DIGImend/digimend-kernel-drivers Buradaki repo ile bazıları çalıştırabilmiş ama YouTube'da pek video göremediğimden emin olamadım.
Deneyen var mı bunu?

Tablette ve kalemdeki tuşlar çalışıyor mu mesela ve sensivity ayarlanabiliyor mu?

Arch kullandığımda bazı paketleri işlemesi bir asır sürdüğünden muhtemelen debian kuracağım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu sayfada bir tane Gaomon gözüküyor, onun da modeli farklı. Yarım gündüz daha ayrıntılı bakarım.
Anlatılanları uygulayıp tableti çalıştırmayı başardım. Ama buton ataması ya da basınç hassasiyeti ayarı yok ortalıkta :D

İngilizcem yetmedi buton ataması kısmını okumaya :D Hani diyor ki birkaç tuş xrandr için ayrılmış diğer tuşlar tabletin ama onları nasıl tespit edeceğimi bulamadım. Random deneme yanılmayla bulayım dedim Ctrl Z ataması yaptım örnekteki gibi Ctrl Z hariç her şey var ortalıkta

Yaptıklarım:
- Kaynaktan derleyip kurulumu yaptım, bundan önce kernel indirdim bunu yaparken fedora için olan komutu kullandım.

Live Mode ile denediğimden "sudo modprobe -r hid-kye hid-uclogic hid-polostar hid-viewsonic" komutunu kullandım reboot atmak yerine.
Enabling Wacom X.org driver bölümündekini yaptım kendime göre.

Çıktı:

Kod:
[liveuser@localhost-live Downloads]$ lsusb
Bus 001 Device 002: ID 8087:8001 Intel Corp. Integrated Hub
Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 003 Device 001: ID 1d6b:0003 Linux Foundation 3.0 root hub
Bus 002 Device 005: ID 0bda:b728 Realtek Semiconductor Corp. RTL8723B Bluetooth
Bus 002 Device 004: ID 04f2:b572 Chicony Electronics Co., Ltd Lenovo EasyCamera
Bus 002 Device 003: ID 13fe:4200 Kingston Technology Company Inc. Platinum USB drive mini
Bus 002 Device 014: ID 256c:006d GAOMON Gaomon Tablet
Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
[liveuser@localhost-live Downloads]$ xsetwacom list
GAOMON Gaomon Tablet stylus         id: 10    type: STYLUS   
GAOMON Gaomon Tablet Pad pad        id: 11    type: PAD       
GAOMON Gaomon Tablet Touch Strip pad    id: 12    type: PAD       
GAOMON Gaomon Tablet Dial pad       id: 13    type: PAD       
[liveuser@localhost-live Downloads]$
xsetwacom set "HID 256c:006e Pad pad" button 9 key Ctrl Z bunu yine kendime göre "" işaretleri içerisindeki kısmı değiştirdim ve denedim.

Ctrl Z'yi atadı sanırsam ama tuşların hiçbirinde yok az daha kurcalayacağım şimdi.

Son düzenleme:
Webex ve grafik tabletin native desteği olmadığından Linux'u kullanmayı bırakmıştım bir süreliğine. Şimdilerde bir repo gördüm ve merak ettim acaba çalıştırabilen var mı diye.

DIGImend/digimend-kernel-drivers buradaki repo ile bazıları çalıştırabilmiş ama YouTube'da pek video göremediğimden emin olamadım.
Deneyen var mı bunu?

Tablette ve kalemdeki tuşlar çalışıyor mu mesela ve sensivity ayarlanabiliyor mu?

Arch kullandığımda bazı paketleri işlemesi bir asır sürdüğünden muhtemelen Debian kuracağım.

Arkadaşımda Wacom tablet var, Linux'ta kullanıyor. Sizinkinin sürücüsü var mı bilmiyorum.

Arkadaşımda Wacom tablet var, Linux'ta kullanıyor. Sizinkinin sürücüsü var mı bilmiyorum.
Native sürücü olmadığından yukarıda verdiğim repo ile cihazı tanıtıyorlar native destekli olmayan cihazlarda.
Bu sayfada bir tane Gaomon gözüküyor, onun da modeli farklı. Yarım gündüz daha ayrıntılı bakarım.
Hallettim 9'a atama yaparken herhangi bir vermediği için farklı bir şeyden kaynaklı sanıyordum da meğer olmayan bir tuşa atama yapınca hata vermiyormuş. 1,2,3,8 tuşlarına sırasıyla atama yaparak butonları çalışır hale getirdim.

Kalem basıncı ayarı dışında her şey tamam, kalem basıncını uygulamalardan da ayarlayabiliyoruz ama photoshopta bildiğim kadarı ile bu ayar yok. En azından büyük bir çoğunluğu hallettik.

Kalem basıncı ayarı dışında her şey tamam, kalem basıncını uygulamalardan da ayarlayabiliyoruz ama photoshopta bildiğim kadarı ile bu ayar yok. En azından büyük bir çoğunluğu hallettik.
Linux'ta Photoshop yok 🤫

Hallettim 9'a atama yaparken herhangi bir vermediği için farklı bir şeyden kaynaklı sanıyordum da meğer olmayan bir tuşa atama yapınca hata vermiyormuş. 1,2,3,8 tuşlarına sırasıyla atama yaparak butonları çalışır hale getirdim.
O zaman güzel bir rehber bekliyoruz sizden.

Yeni konular

Geri
Yukarı