Grafik tasarım için laptop önerisi

Bütçe
10.000-12.000

c3mre

Zeptopat
Daha fazla  
Öncelikle herkese merhabalar ve iyi günler dilerim. Forumda yeniyim, kuralları okumama rağmen bir hatam varsa şimdiden özür dilerim. Ben Adobe Photoshop CS6 kullanarak çizim tableti yardımıyla resim yapıyorum. Yakın zamanda Kıbrıs'a taşınacağım ve kendime bir dizüstü bilgisayar almak istiyorum. Açıkçası çok bir bilgim yoktu bilgisayarlar konusunda ama pek fazla makale okudum ve araştırma yaptım ama hala cevap bulamadığım bazı sorular var ve ben de foruma yazmaya karar verdim. Belki soracağım soruların bazıları yanıtlanmış ve ben görmemiş olabilirim kusuruma bakmayın.

Sorularım:

1- Photoshop'un CPU daha fazla kullandığı yönde yazılar okudum fakat bu benim gibi resim çalışmaları yapan arkadaşlar için de böyle mi (birden fazla layer ile çalışma, tablete yapılan vuruşların eş zamanlı olarak ekranda fırça ile gösterilmesi vb) yoksa iyi bir harici GPU'ya ihtiyacımız var mı?

2- Intel® Tiger Lake Core™ i7-1165G7 gibi bir işlemcinin kendi IGPU'su ile de Photoshop'un GPU ile çalıştırdığı söylenen özellikleri çalıştırılabilir mi?

3- Photoshop programının 8 çekirdekten sonra pek bir performans farkı yaratmadığı ve bu yüzden daha çok tek çekirdek hızına yoğunlaşılması gerektiği ile ilgili bir yazı okudum. Böyle bir durumda hız aşımı yaptırdığımda ulaşabildiğim hıza mı yoksa işlemcinin temel hızına mı daha çok odaklanmalıyım? Ayrıca dizüstü bilgisayarlarda uzun süre hız aşımı sonucunda uzun vadede çok ömür kaybı yaşar mıyım?

4-Dizüstü bilgisayarların büyük birçoğunluğunun renkleri doğru vermediği ile bazı yazılar okudum ama hiç kullanmadığım için emin olamıyorum. Acer conceptd 3 gibi bir dizüstü buldum, bilenleriniz varsa bu konudaki yorumlarınız ve önerileriniz nelerdir?

Benim okumalarım sonucunda kafamı kurcalayanlar bunlar oldu. Sizlerin de deneyimlerini ve benim gözümden kaçmış olabileceğini düşündüğünüz şeyleri duymak isterim, şimdiden çok teşekkür ederim. :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle herkese merhabalar ve iyi günler dilerim. Forumda yeniyim, kuralları okumama rağmen bir hatam varsa şimdiden özür dilerim. Ben Adobe Photoshop CS6 kullanarak çizim tableti yardımıyla resim yapıyorum. Yakın zamanda Kıbrıs'a taşınacağım ve kendime bir dizüstü bilgisayar almak istiyorum. Açıkçası çok bir bilgim yoktu bilgisayarlar konusunda ama pek fazla makale okudum ve araştırma yaptım ama hala cevap bulamadığım bazı sorular var ve ben de foruma yazmaya karar verdim. Belki soracağım soruların bazıları yanıtlanmış ve ben görmemiş olabilirim kusuruma bakmayın.

Sorularım:

1- Photoshop'un CPU daha fazla kullandığı yönde yazılar okudum fakat bu benim gibi resim çalışmaları yapan arkadaşlar için de böyle mi (birden fazla layer ile çalışma, tablete yapılan vuruşların eş zamanlı olarak ekranda fırça ile gösterilmesi vb) yoksa iyi bir harici GPU'ya ihtiyacımız var mı?

2- Intel® Tiger Lake Core™ i7-1165G7 gibi bir işlemcinin kendi IGPU'su ile de Photoshop'un GPU ile çalıştırdığı söylenen özellikleri çalıştırılabilir mi?

3- Photoshop programının 8 çekirdekten sonra pek bir performans farkı yaratmadığı ve bu yüzden daha çok tek çekirdek hızına yoğunlaşılması gerektiği ile ilgili bir yazı okudum. Böyle bir durumda hız aşımı yaptırdığımda ulaşabildiğim hıza mı yoksa işlemcinin temel hızına mı daha çok odaklanmalıyım? Ayrıca dizüstü bilgisayarlarda uzun süre hız aşımı sonucunda uzun vadede çok ömür kaybı yaşar mıyım?

4-Dizüstü bilgisayarların büyük birçoğunluğunun renkleri doğru vermediği ile bazı yazılar okudum ama hiç kullanmadığım için emin olamıyorum. Acer conceptd 3 gibi bir dizüstü buldum, bilenleriniz varsa bu konudaki yorumlarınız ve önerileriniz nelerdir?

Benim okumalarım sonucunda kafamı kurcalayanlar bunlar oldu. Sizlerin de deneyimlerini ve benim gözümden kaçmış olabileceğini düşündüğünüz şeyleri duymak isterim, şimdiden çok teşekkür ederim. :)

Harici ekran kartı olursa uzun ömürlü olur. Photoshop yenilendikçe ve yapacağınız işler arttıkça dahili işlemci ekran kartı zayıf kalacaktır.
Hız aşırtma ne alaka onu anlamadım. 4.nesil, 5.nesil Ryzen 7 veya 10. Nesil, 11.nesil i7 satın aldığınız zaman overclock yapmanıza gerek yok ve önermiyorum.
Bu ürünleri satın alabilirsiniz.

Sorularım:

Sadece ürün yelpazenizi genişletmeniz açısından önerim M1 işlemcili Macbook modellerine de bakmanız. O bütçeye öğrenci indirimi ile iyi Macbook Air modelleri var.

Öğrendiğime göre M1'ler Wacom tabletleri desteklemiyor. Photoshop konusunda da sıkıntı yaşayan çok kişi varmış, o yüzden Mac'ler seçenek dışı sanıyorum.

Bu işin üstadı MacOS. Amacın sadece tasarım ve iş ise MAC harici başka bir cihaza yönelmen mantıklı olmaz.
Açıkçası Apple ürünlerine karşı pek sıcak değilim. Upgrade edilememesi başlı başına markaya para kazandırmak istemem için bir sebep benim için. İzlediğim ve takip ettiğim artistlerin çoğu Windows kullanıyorlar, bende daha çok çizim ve boyama yapıyorum grafik tasarımdan ziyade ama başlığı grafik tasarım diye düzeltmişler.
Masaüstü ve dizüstü işlemcileri arasında temel hız anlamında baya fark ediyor mu yoksa ben mi yanlış anladım. Yaklaşık 5-6 sene önce aldığım masaüstü bilgisayarımın AMD-Fx 6300 3core 6thread 3.5GHz hız gösterirken, şuan baktığım yeni nesil i7 dizüstü işlemciler 2.8 - 2.9GHz gibi rakamlar veriyorlar, tabi daha fazla çekirdekleri var ama ne kadar bir fark yaratır insan düşünmeden edemiyor. Pek bir bilgim yok tabi masaüstü ve dizüstü sistem farkları konusunda ama bu normal midir acaba?

@c3mre Takip ettiğin kişilerin ihtiyaçlarına bağlı bu kullanım. Apple firmasına ben de sıcak olan biri değilim ama ihtiyacım için en iyisi oysa kullanırım. İngiltere'de grafik tasarım ile uğraşan arkadaşım var Windows kullanıyorum diye benimle dalga geçiyor:) Dediğim gibi amacın tasarım, iş ve gündelik kullanımda MacOS başka bir seviye.

Masaüstü ve dizüstü işlemciler aynı değerler ile çalışmaz.

M1 Yeni geliştirilen bir çip, her gün daha iyiye gidiyor. Oyun oynayan biri olmasam şu an sistemimi satıp direkt Mac'e geçerim. Zaten geçerseniz bir süre sonra büyük ihtimal ile bir daha Windows kullanmak istemeyeceksiniz. Alırken dikkat etmeniz gereken tek nokta 16 GB RAM almanız ve depolamanın sistem içinde yükseltmek biraz pahalı kalıyor bunun içinde güzel bir harici disk alabilirsiniz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

@c3mre Takip ettiğin kişilerin ihtiyaçlarına bağlı bu kullanım. Apple firmasına ben de sıcak olan biri değilim ama ihtiyacım için en iyisi oysa kullanırım. İngiltere'de grafik tasarım ile uğraşan arkadaşım var Windows kullanıyorum diye benimle dalga geçiyor:) Dediğim gibi amacın tasarım, iş ve gündelik kullanımda macOS başka bir seviye.

Masaüstü ve dizüstü işlemciler aynı değerler ile çalışmaz.

M1 Yeni geliştirilen bir çip, her gün daha iyiye gidiyor. Oyun oynayan biri olmasam şu an sistemimi satıp direkt Mac'e geçerim. Zaten geçerseniz bir süre sonra büyük ihtimal ile bir daha Windows kullanmak istemeyeceksiniz. Alırken dikkat etmeniz gereken tek nokta 16 GB RAM almanız ve depolamanın sistem içinde yükseltmek biraz pahalı kalıyor bunun içinde güzel bir harici disk alabilirsiniz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Peki Micro ana kart ile taşınabilir Mac mini gibi bir cihaz toparlasam, bu fikir yeni aklıma geldi ve düşüncesi de bayağı güzel geldi, hem verdiğim paranın karşılığını daha iyi alırım sanıyorum, 32 GB RAM ve güzel bir işlemci işimi fazlasıyla görür sanıyorum. Hem Kıbrıs ile İstanbul arası gidip gelirken yanımda taşınabilecek bir düzeneğim olmuş olur, hem uzun vadede yenilenebilir olur diye düşündüm, sizin fikriniz nedir bu konuda ? :)

Profesyonel çalışan biri değilim, en azından şimdilik, belki ilerde işlerimi ilerletirsem ki yakın süreçte olacağını sanmıyorum o zaman tekrar düşünürüm ama gerçekten Apple'ın bu yenilenemeyen sistemler satmasına hiç destek vermek istemiyorum.

Geri
Yukarı