Grafik tasarımda kullanılan programlar nelerdir?

Ankanew

Picopat
Merhabalar👋 grafik tasarım okuyorum şu an İngilizce hazırlıktayım, lazım olacak diye bilgisayar toplattım ama internette site makalelerinde belli başlı birkaç tane program var hangi programlar kullanılıyor yardımcı olursanız sevinirim.
1.kendim Adobe'nin bütün Windows'ta çalışan programlarını yükledim bazıları grafik tasarım da kullanılıyormuş hangilerini kullanmalıyım?
2.autodeskin'de bütün Windows'ta çalışan programlarını indirdim ama sadece AutoCAD 2021, 3DS Max 2021 ve sketchbook Pro 2021 programlarını yükledim diğer autodesk programlarının setupları duruyor başka yüklemem gereken var mı?
3.coreldraw 2020 yükledim.
4.SketchUp Pro 2020 yükledim.
5.grafik tasarım da daha hangi programlar kullanılıyor?
6.en çok kullanılan ve öğrenmemin kesin gerektiği programlar nelerdir?
7.Online ve yüzyüze olarak ücretsiz veya uygun fiyata programları ögretip sertifika verecek yerler var mı? Var ise nereler var? Yardımcı olursanız sevinirim.🙏

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhabalar👋 grafik tasarım okuyorum şu an İngilizce hazırlıktayım, lazım olacak diye bilgisayar toplattım ama internette site makalelerinde belli başlı birkaç tane program var hangi programlar kullanılıyor yardımcı olursanız sevinirim.
1.kendim Adobe'nin bütün Windows'ta çalışan programlarını yükledim bazıları grafik tasarım da kullanılıyormuş hangilerini kullanmalıyım?
2.autodeskin'de bütün Windows'ta çalışan programlarını indirdim ama sadece AutoCAD 2021, 3DS Max 2021 ve sketchbook Pro 2021 programlarını yükledim diğer autodesk programlarının setupları duruyor başka yüklemem gereken var mı?
7.Online ve yüzyüze olarak ücretsiz veya uygun fiyata programları ögretip sertifika verecek yerler var mı? Var ise nereler var? Yardımcı olursanız sevinirim.🙏
Udemy'e bakabilirsiniz, en son yılbaşı indirimi vardı. Ben grafik tasarım programı olarak en çok Adobe Photoshop 2020, Photoshop CS6 ve Adobe Illustrator kullanıyorum.

Udemy'e niye baksın?
Kurduğun bazı programların fiyatları bildiğim kadar 10.000 lerce liraya geliyor.
Okulda görürsün zaten hangi programları kullandığınızı.

Her programın kullanım amacı farklıdır. Bazılarını aşağıda açıkladım.

Photoshop, raster yani piksel tabanlı görüntü düzenleme ve manipülasyon programıdır.

Illustrator, vektör yani matematiksel grafik tabanlı görüntü düzenleme ve manipülasyon programıdır.

InDesign, dergi ve gazete gibi dokümanları hazırlamak için kullanılan uygulamadır. İçeriğini oluşturmak için Photoshop ya da Illustrator kullanılabilir.

Yukarıdakiler Adobe firmasının en çok çok kullanılan uygulamalarıdır.

Benim tercih ettiklerim ise bu programların açık kaynaklı ve ücretsiz alternatifleridir.

GIMP, Photoshop alternatifi.

Inkscape, Illustrator alternatifidir.

Scribus, Indesign alternatifidir.

Benim tavsiyem, Adobe programlarını satın almaya şimdilik yeterli maddi durumun yoksa bu ücretsiz olanlara yönelmeni tavsiye ederim. Korsan uygulamalarda güvenlik sıkıntıları olabilir.

Eğitim her yerde var. Youtube'da yüzlerce vardır muhtemelen ancak bu programların hepsini öğrenmek şart mı sorusu sana bağlı. Coursera'da güzel dersler var. Sertifika alamasan da eğitimleri takip edebilirsin.

Udemy'e bakabilirsiniz.
teşekkürler bakacağım
Udemy'e bakabilirsiniz, en son yılbaşı indirimi vardı. Ben grafik tasarım programı olarak en çok Adobe Photoshop 2020, Photoshop CS6 ve Adobe Illustrator kullanıyorum.
Photoshop CS6 ile Photshop 2021 arasında ne gibi fark var adobenin kendi sitesinde CS6 yı bulamadım başka sitelerden korsan olarak indirmeyi tercih etmiyorum
Udemy'e niye baksın?

Kurduğun bazı programların fiyatları bildiğim kadar 10.000 lerce liraya geliyor.
Okulda görürsün zaten hangi programları kullandığınızı.
evet, hatta daha fazla fiyatlara geliyor ben ögrenci lisansı olarak kullanıyorum ücretsiz 1 yıllık lisans veriyorlar okudugum sürece yılda bir defa yenileme hakkım var (Audodesk ürünleri) ,SketchUP, CorelDRAW, ve Adobelere para vermedim uni'nin vereceği eğitim lisansı olabilir diye hazırlığın bitmesini bekleyecegim
Her programın kullanım amacı farklıdır. Bazılarını aşağıda açıkladım.

Photoshop, raster yani piksel tabanlı görüntü düzenleme ve manipülasyon programıdır.

Illustrator, vektör yani matematiksel grafik tabanlı görüntü düzenleme ve manipülasyon programıdır.

InDesign, dergi ve gazete gibi dokümanları hazırlamak için kullanılan uygulamadır. İçeriğini oluşturmak için Photoshop ya da Illustrator kullanılabilir.

Yukarıdakiler Adobe firmasının en çok çok kullanılan uygulamalarıdır.

Benim tercih ettiklerim ise bu programların açık kaynaklı ve ücretsiz alternatifleridir.

GIMP, Photoshop alternatifi.

Inkscape, Illustrator alternatifidir.

Scribus, Indesign alternatifidir.

Benim tavsiyem, Adobe programlarını satın almaya şimdilik yeterli maddi durumun yoksa bu ücretsiz olanlara yönelmeni tavsiye ederim. Korsan uygulamalarda güvenlik sıkıntıları olabilir.

Eğitim her yerde var. Youtube'da yüzlerce vardır muhtemelen ancak bu programların hepsini öğrenmek şart mı sorusu sana bağlı. Coursera'da güzel dersler var. Sertifika alamasan da eğitimleri takip edebilirsin
bilgi için sağolun , korsan uygulamalar kullanan birisi değilim dediğiniz gibi güvenlik sıkıntıları çıkabilir.
Adobenin öğrenci kampanyasından faydalanabiliyorum 100 tl gibi bir fiyatı var tüm uygulamaları için geçerli bi fiyat ama almalımıyım yoksa önümüzde ki yıl üniversitenin bizlere eğitim için ücretsiz lisans gibi birşey verebilir mi diye bekleyeyim mi bilmiyorum.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı