Grafik tasarımın geleceği var mı?

vanvan

Decapat
Daha fazla  
Şu an lisede bilişim okuyorum ve grafik tasarım hoşuma gidiyor. Bu işi güzelce öğrensem eğer geleceği nasıl olur? Bu yapay zeka olayları falan çıktı o yüzden işsiz kalmak korkutuyor. Sizce devam edilecek bir alan mı?

Şu an lisede bilişim okuyorum ve grafik tasarım hoşuma gidiyor. Bu işi güzelce öğrensem eğer geleceği nasıl olur? Bu yapay zeka olayları falan çıktı o yüzden işsiz kalmak korkutuyor. Sizce devam edilecek bir alan mı?
Hocam işsiz kalmazsiniz fakat dusunmeniz gereken şeyler var. Yapay zeka oncelikle. Büyük firmalar bile cogu resmi, grafigi yapay zekayla yapiyor artik. Geçen IGN'de bir haber basligi bile yapay zekaydi. Ikinci sorun ise rekabet. Bu tarz alanlarda rekabet inanilmaz yüksek oluyor. Benim tavsiyem 3D tasarım ile ilgilenmeniz. Vektör, resim vb ile zaman kaybetmeyin.

Benim 3 tanıdığım var biri japoyada ve 48.000 dolar alıyor bence ölmez aga. Ama yetenekli ve kendine güvenen birisiysen.

İşini iyi yaparsan işsiz kalmazsın, yapay zeka tam mota mot isteneni vermiyor çünkü. Bionluk'ta çalışabilirsin kısa süre kendini geliştirmek için veya grafik tasarımdan yürüyüp YouTube içeriği üretebilirsin.

Yapay zeka, bitirmesinden korkulan hiçbir mesleği yok etmeyecek. Sadece şekil verecek.

Grafik tasarımcılar olarak araçlarımızı baştan sona manuel kullanmak yerine yapay zeka destekli şekilde içerikler üreteceğiz, "Prompt Engineering" mantığı daha da yaygınlaşacak ama "görsel zekamız" ve "sanat anlayışımız" her zaman bizi ön planda tutan ve mesleği var eden unsurlar olacak. Sanatı neyin sanat yaptığı yine bizim elimizde olacak ve trendleri yine biz belirleyeceğiz. Yapay zekanın bunlara el atması imkansız çünkü karar verme mekanizması bize ait.

Grafik tasarım güzelce ögrenmeyle yapılan bir iş degil yetenekle ilgili. Siz kullanacagınız programları ögrenirsiz.

Kameranın icadı 1800’lü yılların ilk çeyreğine kadar dayanıyor ve yüzyıllardır resim sanatını bitirmedi, hatta daha da değerini artırdı. Bunun gibi birçok örnek var. Gelişmelere adapte olabildiğin ve üretken olduğun sürece hiçbir şeyden endişelenmene gerek yok. Grafik tasarımın müşteri kalitesi gününüzde çok seviyesiz olduğu için pek önermiyorum ancak güncel olarak 3D animasyon ve motion graphics’te hem Türkiye’de hem de dünya markalarında çok açık var bilgin olsun. Bu alanları araştırmanı öneririm ne yaptıklarına bak, dene, seversen ve ilgini çekmeyi başarırsa düşünmeden öğrenmeye başla. Benimle iletişime de geçebilirsin öğrenmek istersen elimdeki kurslardan sana gönderme fırsatı olabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı