Green Card kazandıktan sonra boşluğa düşmek

Ustam arkadaşa ben katılmıyorum. Orada 2 senelik bir üniversiteye girip iş hayatına atılabilirsiniz. Türkiye de kaldınız diyelim 4 sene okudunuz 4 sene sonra böyle bir imkanınız olacak mı? Vasıfsız diyorsunuz da siz büyük ihtimal 17-18 yaşındasınız yani bu yaşlarda vasıflı olan kaç insan var? Akıllı birinin ben orada vasıfsız işlerde kalacağını öyle ömrünü geçireceğini sanmıyorum. Benim bakış açım 4 sene sonra ne dünyanın ne bu sektörün aynı durumda kalacağı planınızı iyi yapın bence. Türkiye de bildiğim iyi yazılımcılar var adamlar oraya gitmek istiyor remote olarak çalışabiliyorsunuz siz orada kalın biz size maaş verelim mantığına sahipler.

Diyelim türkyiede kaldınız 4 sene iyi bir yazılımcı oldunuz ya da ortalama üstü diyelim. Yurt dışı için gene 1-2 sene Türkiye'de kalmanız deneyim kazanmanız gerekecek ve dediğim gibi aradaki zaman farklı 5-6 sene sektör eskisi gibi olacak mı? 2020-2022 arasında millet 6 aylık kurslar ile sektöre girdi şu an aynı kolaylık yok.

Ama karar sizin araştırmanız lazım ben tek bir kişinin ABD de başarısız olursun ya da Türkiye'de başarısız olursun lafıyla karar vermemenizi iyi düşünmenizi öneririm. Bolca başka fikir almanızı öneririm.
IT Bootcampleri araştırdım 10-15bin dolarlardan bahsediyorlar ayrıca dediğiniz gibi artık o kadar kolay şekilde iş bulamıyorlarmış. Şuanda hedefimde In-state collage'lara başvurmak var. Fikrine danıştığımız herkes fırsatı değerlendirip gitmemizi söylüyor. Şuanda ben ve ailemdeki herkes gitmeyi düşünüyor hatta bir danışman şirketle anlaştık belgeleri pazartesi dolduracağız.

Kimse başta gitmemeyi düşünmüyordu zaten sadece pasaportları bekliyorduk.

Minimum 5-6 ay ABD sınırları içerisinde bulunmuş olmam gerekiyor. Tam vatandaş olabilmem için ise son 5 yıl içinde 30 ay ülkede olmam gerekiyor.
Kişiler, Green Card hakkını elde ettikten sonra Amerika'da yaşamak zorunda değillerdir. Ancak kazanılan hakkı kaybetmemek için kartın alınmasından sonraki altı ay içinde Amerika Birleşik Devletleri'ne giriş yapılmalıdır. Devamındaki yıllarda ise yılda en az bir kez ülkeye giriş yapılma zorunluluğu vardır.

Kişiler, Green Card hakkını elde ettikten sonra Amerika'da yaşamak zorunda değillerdir. Ancak kazanılan hakkı kaybetmemek için kartın alınmasından sonraki altı ay içinde Amerika Birleşik Devletleri'ne giriş yapılmalıdır. Devamındaki yıllarda ise yılda en az bir kez ülkeye giriş yapılma zorunluluğu vardır.
İnternette böyle yazıyor. Yanlış mı bu bilgi ?

@mrhouse ABD'de üniversiteler paralı. TR'de adamakıllı mühendislik okusun. Yüksek lisansı yurt dışında yapsın. Bir tanıdığım Çukurova eem okudu. Şimdi Almanya'ya gidiyor.

Üniversite bitirerek giden çok ustam katılıyorum. İşte 5-6 sene sonra durum aynı olur mu? Seçeceği dal ne tarafa ilerleyecek bilmiyoruz. Türkiye de bunları yapması 5-6 sene sürer. Askerlik+okul+iş deneyimi sonrası ancak yurt dışına gidebilir. (Eğer hedefi yurt dışına gitmekse)

Tercihi kendisi yapacak orada üniversitenin yakınında bir yere yerleşirse ailesi ödeyeceği bedeller bayağı azalıyor. Yıllığı 10 bin dolar tuttion ile okuması mümkün olabilir. Ailesi de kendisi de çalışırsa 4 sene sonra hem vatandaşlık dolayısı ile hem de orada yapacağı çevre ile iş kurması hayata atılması daha kolay olabilir. Ama Türkiye'de de şansını deneyebilir kendisine kalıyor Türkiye'de Bilkent gibi Boğaziçi gibi bir üniversitede yapabileceği çevrede iyi olur.

İnternette böyle yazıyor. Yanlış mı bu bilgi ?
Tamamda hocam 5 yıl sonra tam vatandaş olmak istediğin zaman sıkıntı çıkarıyorlar. Türkiye'ye döndüğümde kesintisiz yaşamamam gerekiyor, adamlara Amerika'da yaşadığımı kanıtlamam gerekiyor. Türkiye'de okurken bu nasıl mümkün olacak?

Sizin attığınız gibi yapan var tanıdığım fakat o da kartı aldı geri döndü 1.5 sene sonra işini ayarladıktan sonra yerleşti. Bu süreçte gir çıklar yaptı ülkeye, o gir çıklar sayesinde yasal gerekliliği doldurdu.

Üniversite bitirerek giden çok ustam katılıyorum. İşte 5-6 sene sonra durum aynı olur mu? Seçeceği dal ne tarafa ilerleyecek bilmiyoruz. Türkiye de bunları yapması 5-6 sene sürer. Askerlik+okul+iş deneyimi sonrası ancak yurt dışına gidebilir. (Eğer hedefi yurt dışına gitmekse)

Tercihi kendisi yapacak orada üniversitenin yakınında bir yere yerleşirse ailesi ödeyeceği bedeller bayağı azalıyor. Yıllığı 10 bin dolar tuttion ile okuması mümkün olabilir. Ailesi de kendisi de çalışırsa 4 sene sonra hem vatandaşlık dolayısı ile hem de orada yapacağı çevre ile iş kurması hayata atılması daha kolay olabilir. Ama Türkiye'de de şansını deneyebilir kendisine kalıyor Türkiye'de Bilkent gibi Boğaziçi gibi bir üniversitede yapabileceği çevrede iyi olur.
Hedefim zaten başta da Türkiye'de okumak değildi, Almanya Heidelberg Üniversitesinde İnformatik için başvuracaktım dediğim gibi. Almanya'da YKS sınavı kabul edildiği için çok fazla ders çalıştım. Almanya'ya da gitseydim çalışacaktım, Amerika'ya gidersem de çalışacağım. Şartlar bunu gerektiriyor mâlum iki ülkede de paramız değersiz. İstanbul'da okumaya kalktığımda zaten en az 15-20bin gibi kiralar isteniyor, kirada kalmasak bile özel yurtların onlardan aşağı kalır yanı yok ayrıca devlet yurdu zaten çıkması bana çok zor. Bunun yemesi, içmesi de var. Yani hesapladığımız zaman Almanya'da okumayla eş değer bir paraya veya az daha aşağısına denk geliyordu. Fakat şöyle bir olay var Almanya'da yeni çıkan yasaya göre şartlı kabulle dil kursuna yazılmış olsan bile çalışma izni alabiliyorsun, çalışarak harcamalarının bir kısmını tek başına ödeyebiliyorsun. Türkiye'de okurken en kötü garsonluk yapsam çalışma şartları belli günde 10-12 saat affedersin eşek gibi çalıştırıyorlar, üstüne üstlük emeğinin karşılığını alamıyorsun. Tabii bunun insan tarafı da var her gün haberlerde görüyoruz neler oluyor. Üzücü fakat gerçekler bunlar.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı