Green Card kazandıktan sonra boşluğa düşmek

Green Card çekilişini kazansan bile Amerika'ya gideceğin kesin değil. Şu an sadece diğer aşamalara geçmeye hak kazandın. Bundan sonraki aşamalarda, mesela mülakat aşamasında sana sıra gelmeme ihtimali de var. Ya da diyelim geldi, mülakatta elenme ihtimalin de var. Her kazanan kesin Amerika'ya gidiyor diye bir durum yok yani. Kısaca henüz hiçbir şey net değil. O yüzden çalışmaya devam.

Bu doğru sıra numarası önemli. Millet bundan dolayı gidip farklı ülkenin konsolosluğundan ya da Amerika'ya turist vizesi ile gidip orada vize değişikliği için başvuruyormuş.

Evet başlıkta da gördüğünüz gibi Green Card kazandık. Kasım ayında belki çıkar diye başvurmuştuk ve 5 gün önce kazandığımızı öğrendik. YKS sınavına 1 ay kala çıkması hem planlarımı alt üst etti hem de aklımı karıştırdı. YKS sınavında 10 ile 30 bin arası herhangi bir bilgisayar mühendisliğine gidecektim. Ardından kazandığım bölümü kullanıp Almanya'da Heidelberg Üniversitesinde İnformatik okumayı planlıyordum. Fakat hayat sürprizlerle dolu, şu anda bütün odağımı Amerika'ya çevirdim bu yüzden çalışmalarıma odaklanamıyorum, günlerim sadece Amerika'yı araştırarak geçiyor. YKS'de istediğim bir üniversite tutarsa yazıp donduracağım ve Amerika'ya taşınacağım. Gittiğimizde bir en az 6 ay boyunca hem çalışıp hem de SAT ve TOEFL'a çalışacağım ve oradaki üniversitelere başvuracağım. Kabul alamazsam ne yapacağım hakkında hiçbir fikrim yok... Şu anda sanki bütün emeklerim boşuna gitmiş, boşluktaymış gibi hissediyorum.

Emekleriniz boşuna gitmemiş elinize bir fırsat geçmiş.

Green Card çekilişini kazansan bile Amerika'ya gideceğin kesin değil. Şu an sadece diğer aşamalara geçmeye hak kazandın. Bundan sonraki aşamalarda, mesela mülakat aşamasında sana sıra gelmeme ihtimali de var. Ya da diyelim geldi, mülakatta elenme ihtimalin de var. Her kazanan kesin Amerika'ya gidiyor diye bir durum yok yani. Kısaca henüz hiçbir şey net değil. O yüzden çalışmaya devam.
Vizeye yeşil pasaportumuz olduğu için Avrupa'dan gireceğiz şu an pasaportların gelmesini bekliyoruz. Konuştuğumuz danışmanlar herhangi bir sorun olmazsa kesin gibi bir şey dedi. Sıramız 14k bu arada.

Bu doğru sıra numarası önemli. Millet bundan dolayı gidip farklı ülkenin konsolosluğundan ya da Amerika'ya turist vizesi ile gidip orada vize değişikliği için başvuruyormuş.

Emekleriniz boşuna gitmemiş elinize bir fırsat geçmiş.
Çok büyük fırsat olduğunu biliyorum, benim hayalim gibi bir şeydi. Lise hayatım boyunca gitmek istedim, öğrenci değişim programına bile katıldım fakat mülakatta elendim. Önüme birden böyle bir fırsat geçince çok tuhaf bir his kapladı içimi.

Son düzenleme:
@PargalıMuharremPasha üniversite okuyamayacaksanız ABD boş olur. Tertemiz üniversite okuyup yüksek lisansı ABD'de yapmak çok daha mantıklı.
Tamamda burada üniversite okumak için kalırsam vatandaşlık hakkım yanacak. Böyle bir şans bir daha gelmez diye düşünüyoruz. Hem çalışıp hem okuyacağım ailemde destek olacak.

Tamamda burada üniversite okumak için kalırsam vatandaşlık hakkım yanacak. Böyle bir şans bir daha gelmez diye düşünüyoruz. Hem çalışıp hem okuyacağım ailemde destek olacak.

Ustam arkadaşa ben katılmıyorum. Orada 2 senelik bir üniversiteye girip iş hayatına atılabilirsiniz. Türkiye de kaldınız diyelim 4 sene okudunuz 4 sene sonra böyle bir imkanınız olacak mı? Vasıfsız diyorsunuz da siz büyük ihtimal 17-18 yaşındasınız yani bu yaşlarda vasıflı olan kaç insan var? Akıllı birinin ben orada vasıfsız işlerde kalacağını öyle ömrünü geçireceğini sanmıyorum. Benim bakış açım 4 sene sonra ne dünyanın ne bu sektörün aynı durumda kalacağı planınızı iyi yapın bence. Türkiye de bildiğim iyi yazılımcılar var adamlar oraya gitmek istiyor remote olarak çalışabiliyorsunuz siz orada kalın biz size maaş verelim mantığına sahipler.

Diyelim türkyiede kaldınız 4 sene iyi bir yazılımcı oldunuz ya da ortalama üstü diyelim. Yurt dışı için gene 1-2 sene Türkiye'de kalmanız deneyim kazanmanız gerekecek ve dediğim gibi aradaki zaman farklı 5-6 sene sektör eskisi gibi olacak mı? 2020-2022 arasında millet 6 aylık kurslar ile sektöre girdi şu an aynı kolaylık yok.

Ama karar sizin araştırmanız lazım ben tek bir kişinin ABD de başarısız olursun ya da Türkiye'de başarısız olursun lafıyla karar vermemenizi iyi düşünmenizi öneririm. Bolca başka fikir almanızı öneririm.

Birşey sorucam şu an 4 yıllık üniversiteye gitsen giriş çıkış yapsan 9 ayda bir civarıydı sanırım olmuyor muydu öyle.

Geri
Yukarı