Green Card tam olarak ne?

Arkadaşlar sadece bildiğim çekilişle Amerika vatandaşlığı galiba ama birkaç sorum var. Örneğin bir insan yüksek mertebeli mesleği var örneğin doktor ya da hakim gibi bu kişi buna katılması mı gerekiyor yoksa onlar direkt elçilik gibi yerlere mi gitmeli ya da onlar için ek kontejyan ya da öne çıkarma var mı? Çıkınca gitmek için napılıyor aşamaları neler kişiler için toplu uçak mı çıkıyor yoksa kişilere dijital kimlik gibi bir şey veriliyor istedikleri zaman gidip kendileri gerçek kimlik çıkarabiliyor mu? Ev filan kendiniz mi ayarlamanız lazım yoksa kısa süreli belli bir alana mı koyuyorlar seni kısa süreli? İş bulmak kolaydır zaten ama kendileri ilk işi onlar mı buluyor? Doktorları filan hastanelere yerleştiriyorlar mı meslek olarak direkt yoksa kendi mi başvuru yapması lazım devlet çalışanı olmak için? Cevaplarsanız sevinirim.

Öncelikle Green card size Amerika'da süresiz çalışma ve oturma izni sağlıyor. Oy kullanma ve bireysel silahlanma gibi haklarınız yok. Her konuda kendi başınasınız Green Card için. Doktorlar için de USMLE gibi sınavlara girip Türkiye mezunları için Akredite bir tıp fakültesinden mezun olmanız şart. Doktor olarak ABD'de çalışmak Avrupa'da çalışmaktan hem daha zahmetli hem de ekonomik olarak daha zor.

Öncelikle Green Card size Amerika'da süresiz çalışma ve oturma izni sağlıyor. Oy kullanma ve bireysel silahlanma gibi haklarınız yok. Her konuda kendi başınasınız Green Card için. Doktorlar için de usmle gibi sınavlara girip Türkiye mezunları için akredite bir tıp fakültesinden mezun olmanız şart. Doktor olarak ABD'de çalışmak Avrupa'da çalışmaktan hem daha zahmetli hem de ekonomik olarak daha zor.

Hocam ben doktorluğu zaten rastgele attım teşekkürler. Kanada gibi başka ülkelerde mevcut mu böyle bir şey Green Card gibi yok sanırsam ama arada insan alıyorlar sanırsam onlar nasıl alıyor örneğin. Ben doktor olup Kanada gitmek istiyorum bunun için örneğin ne yapmam lazım. Amerika şansım varmış ama kaçmış. :(

Hocam ben doktorluğu zaten rastgele attım teşekkürler. Kanada gibi başka ülkelerde mevcut mu böyle bir şey Green Card gibi yok sanırsam ama arada insan alıyorlar sanırsam onlar nasıl alıyor örneğin. Ben doktor olup Kanada gitmek istiyorum bunun için örneğin ne yapmam lazım. Amerika şansım varmış ama kaçmış. :(
Aynı şekilde MCCQE sınavına girmeniz gerek. Step 1 ve 2'ye daha basit bir sınav.

Teşekkürler hocam sizce doktor olunduktan sonra gidilebilecek en güzel ülke neresi? Hedef tıp şu anda belki dayanamayıp uzmanlığı bile yurt dışında yapabilirim. Oluyor mu öyşe yoksa ülkende mş uzmanlığı yapman lazım?
Uzmanlığı örnek verirsek ABD'de yapmak zor. Uzmanlık programları ücretli oluyor çünkü. Uzmalığı burada yapıp gitmek daha mantıklı. Türkler tıp eğitiminde iyiler diğer ülkelere göre. Bana göre gidebileceğiniz güzel ülkeler körfez ülkeler ve Azerbaycan. Hepsinde Avrupa'dan daha iyi para var. 15 yıl keseyi doldurup geri dönebileceğiniz seviyede para. Bizim ülkemizde de çok çok kötü değil uzman bir doktor olmak açıkçası. Hayat standartlarınız belirli bir seviyenin üstünde oluyor. İşinizin en iyisi olduktan sonra nerede olduğunuzun bir önemi yok. Şu an Avrupa ülkeleri için zaten Suriyeli gibi bir şeyiz. Yerinizde olsam çok uluslu ülkelere yönelirim. Avusturalya mesela. Kimse yabancıları yadırgamıyor. Herkes yabancı zaten.

Geri
Yukarı