GRUB menüye yüklenmiyor

fiqys

Femtopat
Daha fazla  
Ubuntu 22.04'ü Windows 11'in yanına kurdum. Ana diskimi genişlettikten sonra GRUB2 menüsüne yükleyemiyorum (önceden oluyordu) GRUB. CFG içeren bir disk (HD0, GPT1) buldum. Diske kök veren öneki ayarlama konusunda bazı düzeltmeler yapmayı denedim ancak düzelmiyor gibi görünüyor diskte efi/ubuntu olduğunu buldum, CFG dosyası Ubuntu klasöründe. GRUB klasörü/yolu olup olmadığından ve boot adında bir klasöre sahip olduğundan emin değilim, bu klasörün de olup olmadığını bilmiyorum? Düzeltmeye çalışırken böyle bir cihaz yok gibi bir hata verdi.

Ubuntu 22.04'ü Windows 11'in yanına kurdum. Ana diskimi genişlettikten sonra GRUB2 menüsüne yükleyemiyorum (önceden oluyordu) GRUB. CFG içeren bir disk (HD0, GPT1) buldum. Diske kök veren öneki ayarlama konusunda bazı düzeltmeler yapmayı denedim ancak düzelmiyor gibi görünüyor diskte efi/ubuntu olduğunu buldum, CFG dosyası Ubuntu klasöründe. GRUB klasörü/yolu olup olmadığından ve boot adında bir klasöre sahip olduğundan emin değilim, bu klasörün de olup olmadığını bilmiyorum? Düzeltmeye çalışırken böyle bir cihaz yok gibi bir hata verdi.
O olayı ben yeni donanımda şöyle çözdüm
Bash:
insmod part_gpt
insmod fat
if [ x$feature_platform_search_hint = xy ]; then
search –no-floppy –fs-uuid –set=root 2AAD-9C88
else
fi
chainloader /dev/nvme0n1p1@/EFI/Microsoft/Boot/bootmgfw.efi

menuentry 'Windows Boot Manager (on /dev/nvme0n1p4)' --class windows --class os $menuentry_id_option 'osprober-efi-C19C-E4A0' {
    insmod part_gpt
    insmod fat
    search --no-floppy --fs-uuid --set=root C19C-E4A0
    chainloader /efi/Microsoft/Boot/bootmgfw.efi
}

Böylece Windows 11 boot girdisi, GRUB önyükleme mekanizmasına eklenmiş oldu.Burada dikkat edeceğin satır "chainloader" ile başlayan yer....

O olayı ben yeni donanımda şöyle çözdüm.
Bash:
insmod part_gpt.
insmod fat.
if [ x$feature_platform_search_hint = xy ]; then.
else.
fi.
chainloader /dev/nvme0n1p1@/EFI/Microsoft/Boot/bootmgfw.efi

menuentry 'Windows Boot Manager (on /dev/nvme0n1p4)' --class windows --class os $menuentry_id_option 'osprober-efi-C19C-E4A0' {
 insmod part_gpt.
 insmod fat.
 search --no-floppy --fs-uuid --set=root C19C-E4A0
 chainloader /efi/Microsoft/Boot/bootmgfw.efi
}

Böylece Windows 11 boot girdisi, GRUB önyükleme mekanizmasına eklenmiş oldu. Burada dikkat edeceğin satır "chainloader" ile başlayan yer...

Zaten Windows'a BIOS'tan girebiliyorum fakat böyle Ubuntu'ya girebilecek miyim?

Zaten Windows'a BIOS'tan girebiliyorum fakat böyle Ubuntu'ya girebilecek miyim?
Bunun bios'la bir alakası yok...Grub önyükleme dosyasını (önce dosyanın yedeğini alacaksın) linux'da herhangi bir metin editörü ile açıp gerekli satırları ekleyecek , sonra dosyayı kaydettikten sonra terminal'den grub dosyasını güncelleyeceksin.Bir daha ki GRUB menü açılışında Windows girdi görünür olacak....

Bunun BIOS'la bir alakası yok...GRUB önyükleme dosyasını (önce dosyanın yedeğini alacaksın) Linux'da herhangi bir metin editörü ile açıp gerekli satırları ekleyecek, sonra dosyayı kaydettikten sonra Terminal'den.
GRUB dosyasını güncelleyeceksin. Bir daha ki GRUB menü açılışında Windows girdi görünür olacak...

Benim sorunum grubun Windows gostermemesi degil su anda GRUB'un terminalinde takili kaldim ve Ubuntu'ya boot edemiyorum.

Benim sorunum grubun Windows gostermemesi degil su anda GRUB'un terminalinde takili kaldim ve Ubuntu'ya boot edemiyorum.
O zaman internetten GNU/Linux Mint Live DVD ISO imajını indirip, USB flash belleğe yazdırıp, sistemi bunla açıp, "Boot Repair" yazılımı ile GRUB 'u onarabilirsin.

Geri
Yukarı