Grub nasıl kaldırılır?

405668

Hectopat
Makaleler
4
Selam dostlar. Ben KDE neon kurulumu yaptım sonrasında kurduğum disk bölüntüsünü biçimlendirmek zorunda kaldım.
Sistemim her açıldığında CMD gibi bir ekranla açılıyor, grub menüsü gibi bir şey. Orası gelmeden BIOS'a girip, Windows Boot Menu'yu seçerek giriyorum ama bu işlemden sıkıldım. Grub'u nasıl kaldırabilirim?

Selam dostlar. Ben KDE neon kurulumu yaptım sonrasında kurduğum disk bölüntüsünü biçimlendirmek zorunda kaldım.
Sistemim her açıldığında CMD gibi bir ekranla açılıyor, grub menüsü gibi bir şey. Orası gelmeden BIOS'a girip, Windows Boot Menu'yu seçerek giriyorum ama bu işlemden sıkıldım. Grub'u nasıl kaldırabilirim?
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Orada tek işletim sistemi görünüyor zaten hocam.

• Windows üzerinde CMD'yi yönetici olarak çalıştır. Sonra diskpart yaz.
  • Burası disk yönetimi, list vol yazarak bölümleri listele.
  • EFI bölümünü (genelde 100MB'dır ve türü FAT32'dir.) bulup solundaki sayıyı aklında tut. select vol X yazarak bölümü seç, X az önce tuttuğun sayı.
  • assign letter K ile harf ata. Burada K'nın daha önce atanmamış olmasına dikkat et. Atandıysa başka bir harf ata.
  • exit ile çık ve yine CMD üzerinde K:\ ile K diskine geç.
  • cd boot/efi/EFI ile EFI bölümüne git.
  • dir -a ile klasörün içindekileri listele.
  • rmdir X ile GRUB klasörünü sil. X yerine klasörün adını yaz. (Dikkat! Burada Microsoft ve boot adlı iki klasör olacak bunlara kesinlikle dokunma.)

Çık ve yeniden başlat. Bunlar UEFI sistemler için geçerli.

• Windows üzerinde CMD'yi yönetici olarak çalıştır. Sonra diskpart yaz.
  • Burası disk yönetimi, list vol yazarak bölümleri listele.
  • EFI bölümünü (genelde 100MB'dır ve türü FAT32'dir.) bulup solundaki sayıyı aklında tut. select vol X yazarak bölümü seç, X az önce tuttuğun sayı.
  • assign letter K ile harf ata. Burada K'nın daha önce atanmamış olmasına dikkat et. Atandıysa başka bir harf ata.
  • exit ile çık ve yine CMD üzerinde K:\ ile K diskine geç.
  • cd boot/efi/EFI ile EFI bölümüne git.
  • dir -a ile klasörün içindekileri listele.
  • rmdir X ile GRUB klasörünü sil. X yerine klasörün adını yaz. (Dikkat! Burada Microsoft ve boot adlı iki klasör olacak bunlara kesinlikle dokunma.)

Çık ve yeniden başlat. Bunlar UEFI sistemler için geçerli.
cd boot/efi/EFI bu kodu yazınca:
1620726339071.png

Geri
Yukarı