Çözüldü Grundig GNB 1452 laptopa hangi Windows sürümü kurulmalı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

bozkaya136

Hectopat
Arkadaşlar elimde arkadaşıma ait grundig GNB 1452 laptop var. Bu bilgisayarda orijinalde Win 8 yüklü ama ben bunu formatlayıp Win 7 veya Win 10 yapmayı düşünüyorum. İkisi arasında kaldım bilgili olan arkadaşlar karar vermemde yardımcı olurlarsa sevinirim.

Kabaca sistem özellikleri:
  • Intel Celeron N2810 2.00GHz
  • 2 GB 1333HZ (2 GB daha ekleme şansım var)
  • HD Graphics 4000
  • Ekran çözünürlüğü: 1366x768
  • 320GB HDD

Çözüm
Laptop daha hızlı olsun istiyorsan Tiny7(boyutu 700 mb) kurabilirsin. 32 bit bir işletim sistemi ve Windows'un tüm gereksiz programlarından arındırılmış. Eksi yönleri ise Sistem geri yükleme, Aero gibi özelliklerin yer almaması, güncelleme diye bir imkanın bulunmaması. Varsayılan olarak ingilizce geliyor ancak Vistalizator ile Türkçe yapabilirsin. Windows 10 kurmaya karar verirsen eğer debloater scripti ile gereksiz programları temizlemeni öneririm.
Tiny7:
Tiny7'ın performansı:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Debloater:
Laptop daha hızlı olsun istiyorsan Tiny7(boyutu 700 mb) kurabilirsin. 32 bit bir işletim sistemi ve Windows'un tüm gereksiz programlarından arındırılmış. Eksi yönleri ise Sistem geri yükleme, Aero gibi özelliklerin yer almaması, güncelleme diye bir imkanın bulunmaması. Varsayılan olarak ingilizce geliyor ancak Vistalizator ile Türkçe yapabilirsin. Windows 10 kurmaya karar verirsen eğer debloater scripti ile gereksiz programları temizlemeni öneririm.
Tiny7:
Tiny7'ın performansı:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Debloater:

Çözüm
Tiny7:
Tiny7'ın performansı:
Debloater:

Peki sence bu bilgisayarda WİN 10 WİN 7 ye nazaran pcyi çok zorlar mı? Sadece gunluk kullanım slayt word vs gibi programlarda kullanacak. WİN 10 için 4gb ram yeterli olur mu bu sistemde?

Ben olsam Linux kurarım da :) Windows kuracak olsam Windows 7 kurardım sanırım. İstersen hem 10'u hem 7'yi dene çok fark olmuyorsa arada sen karar verirsin.

Lubuntu veya Linux Lite kur, Windows'la arasında dağlar kadar performans farkı olacaktır. Modern KDE kabuğu bile sadece 500-600mb ram kullanıyor. Ofis için LibreOffice, multimedya için VLC + Firefox. Steam bile çalışıyor, desteklenen oyunları kurabilirsin.

Lubuntu (https://lubuntu.net) için minun sistem gereksinimleri:
Pentium II veya Celeron işlemci
512MB RAM
10GB Disk alanı

Son düzenleme:
Ben olsam Linux kurarım da :) Windows kuracak olsam Windows 7 kurardım sanırım. İstersen hem 10'u hem 7'yi dene çok fark olmuyorsa arada sen karar verirsin.

Lubuntu veya Linux Lite kur, Windows'la arasında dağlar kadar performans farkı olacaktır. Modern KDE kabuğu bile sadece 500-600mb ram kullanıyor. Ofis için LibreOffice, multimedya için VLC + Firefox. Steam bile çalışıyor, desteklenen oyunları kurabilirsin.

Lubuntu (https://lubuntu.net) için minun sistem gereksinimleri:
Pentium II veya Celeron işlemci
512MB RAM
10GB Disk alanı

Hocam kullancak adam ben olmadığım için linux biraz karmaşık gelebilir arkadaşıma. Ama genede haklısın tabi linux daha iyi bir seçim olurdu.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı