GSS Prim Borcu

Makaleler
2
Yer
İzmir
Merhaba arkadaşlar bu uygulamadan belki haberiniz vardır. Nedir bu GSS ''Genel Sağlık Sigortası, temel sağlık hizmetlerinden tüm vatandaşların yararlanmasını sağlamaktır.''

Benim şu an 1000 TL küsür borcum var, üniversiteyi bitirdiğiniz zaman iş bulamıyorsunuz bir süre boş kaldınız yani çalışmıyorsunuz. E-Devlet'ten bir bakıyorsunuz Sevgili Hükümetimiz size borç çıkarmış. Düşünün, işiniz yok iş bulamıyorsunuz ama size daha çok borç çıkarıyorlar. Suriye'liler bedavaya bakılıyor, 30 Milyar Dolar harcanıyor. Bunu da mecbur ödeyecekmişiz, bu borç yıllardır var sürekli rakam değişiyor bakalım ne olacak. Hayatımda böyle saçma bir uygulama görmedim.

Üniversiteden mezun olduktan sonra 2 yıl boyunca ve yaş 25 i geçmemişse devlet sizin yerinize bunu ödüyor. Gss prim borcunuz görünüyorsa itiraz edebilirsiniz. Borcunuzu silerler. Eğer yaş 25 i geçmiş veya 2 yılı doldurmuşsanız sağlıktan yararlanmak istemiyorsanız gss nizi iptal edebilirsiniz. Kalan gss prim borcu için ise ülkemizde malum her zaman af oluyor onları takip edebilirsiniz.

Maalesef bu uygulama 2012 yılından beri mevcut hatta ilk başta üst kademede aylık 212 TL olarak başlayıp en son herkesin primini düşürmeden öncesinde aylık 426 TL'ye kadar borç çıkarıyorlardı. Üstelik en üst borç sınıfına girmeniz için dedikleri gibi aile gelirinin kişi başı 2 asgari ücret olmasına da gerek bırakmamışlardı, ailenizin ya da sizin 3 yıldan daha yeni bir arabası varsa (marka önemli değil) direkt en üst düzeyden borcu geçiriyorlardı.

Ayrıca öğrenci değilseniz, öğrenci olup da belli bir yaşın üstündeyseniz ve sigortalı bir işe sahip değilseniz GSS'den kaçışınız yok. Bu durumda GSS'den çıkış diye bir şey de yok. Bu kişiler için GSS zorunluluğu 5510 sayılı kanuna dahil olduğu için TBMM tersi bir kanun çıkarana kadar GSS iptali verilemiyor.

Çöküş içindeki Devletin millettten nasıl para yolarız kafasında olduğu bir uygulama. İşsizsin ve sana diyor ki, gelip gelir seviye testini yaptırın yoksa biz size kafadan bir fiyat yazıp giydiririz. Adamlara işsiz olduğunu söylesen de bunu umursamazlar. Hele bir de evinde maaş alan birileri varsa yandın. Aylık para epey yüksek geçiyor borca. Tek başına yaşayıp bu testi geçebilirsen gelirin olmasa da sana bir miktar giydiriyor Devlet! Düşünsene gelirin yok ama borçlanıyorsun. :) Herkes borçlu. Benim de var ve ödemiyorum. Sigorta hizmeti iyi tabi aslında ama geliri olmayanları bu borca dahil etmek çok aşağılık bir uygulama. Sonrasında buna benzer BES diye bir şey çıkarttılar. Neymiş paran orda birikecekmiş. Falan da filan da. Yahu ne üç kağıtçılar, halkı sömürmeye bayılıyorlar. Ama hakediyor bu millet. Koyun gibi sustukça her şey gayet doğal bu ülkede. Şimdi ''tazminat'' peşine düştüler. Emekli olana kadar tazminat vermeyeceklermiş. :) Hadi oradan!

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben öğrenci olduğum halde anne baba ayrı olduğu için, anne'de sosyal güvence olmadığı için 76 lira ödemek zorundaymışım.

Yeşil kartada başvuramıyorum çünkü dedemlerle yaşadığım için onların emekli maaşlarına ve mal varlıklarına bakıyorlarmış. Böyle saçma bişi yok.

İki satır bir şey yazınca da seni anında ''nefretçi, ırkçı, faşist'' ilan ediyorlar. Ne diyelim afiyet olsun ''Arabçikler''e. Biz eşek gibi çalışır onların sağlık masrafını da karşılarız. Ama sanmasın kimse bu devran dönmeyecek diye.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı