SGK (GSS) prim borcu sildirilir mi?

Emil Breivik

Kilopat
Daha fazla  
Geçen hafta e-Devlet'e girdim merak edip. Sonra SGK prim borcu gibi bir şey gördüm, yaklaşık 858 TL civarında. Şu an ve her gün azar azar artıyor. 20 yaşındayım ve sınava hazırlanıyorum bu yıl, herhangi bir gelirim de yok. Bu borcu nasıl sildirebiliriz ya da sildirebilir miyiz?

Geçen hafta e-Devlet'e girdim merak edip. Sonra SGK prim borcu gibi bir şey gördüm, yaklaşık 858 TL civarında. Şu an ve her gün azar azar artıyor. 20 yaşındayım ve sınava hazırlanıyorum bu yıl, herhangi bir gelirim de yok. Bu borcu nasıl sildirebiliriz ya da sildirebilir miyiz?
Dostum ben de çalışmıyorum gelirim yok. Halledebildin mi öğrenmek istiyorum?

Af çıkarsa silinir. Onun haricinde sigorta olacak ki dursun. Hepsi haricinde ödeme yapılması zorunlu. Ne gibi problem yaşatır? Mesela yarın emekli olacaksınız diyelim, bugün o parayı ödemenizi isterler. Ödemeden emekli olamazsınız. Onun haricinde borcun olur öyle. Sigortan olur iş yerinde, devam eder. Sigortayı engellemez. Emekli harici bir problem olmayacaktır.

Son düzenleyen: Moderatör:
Dostum ben de çalışmıyorum gelirim yok. Halledebildin mi öğrenmek istiyorum?

Yaşadığım şehirde bulunan SGK İl Genel Müdürlüğü'ne gittim. Orada durumu açıkladım burada yazdığım gibi. Borcu silemeyeceklerini söylediler ama aileden birinin sigortası varsa eğer onun sigortasını kullanabilirsiniz falan dediler. Böyle olunca borç silinmiyor ama sabit kalıyor, artmıyor. Ben de babamın kimliğini söyledim, orada işlemleri hallettiler. Şu anda babamın sigortasını kullanıyorum ve GSS borcu artmıyor.

Yaşadığım şehirde bulunan SGK İl Genel Müdürlüğü'ne gittim. Orada durumu açıkladım burada yazdığım gibi. Borcu silemeyeceklerini söylediler ama aileden birinin sigortası varsa eğer onun sigortasını kullanabilirsiniz falan dediler. Böyle olunca borç silinmiyor ama sabit kalıyor, artmıyor. Ben de babamın kimliğini söyledim, orada işlemleri hallettiler. Şu anda babamın sigortasını kullanıyorum ve GSS borcu artmıyor.
Yaşın kaçtı acaba dostum

21 yaşındayım.
18 yaş üstü,erkekler ailesine bağlı bir şekilde sigortasını kullanabiliyor muymuş ya? İlk defa duydum valla.
- 18 yaşın üzerindeki erkek çocuklar, lise ve dengi öğrenim görmesi halinde 20 yaşını, yüksek öğrenim görmesi durumunda ise 25 yaşını doldurmamış veevli olmayanlar, ana veya babasının sağlık güvencesinden yararlanmaya devamedecektir. Öğrendim şimdi aynen :D İyi bari sevindim

Geri
Yukarı