Çözüldü GT 1030 sistem boşta duruyorken aniden donup kalıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Mert Ali Bakal

Femtopat
Daha fazla  
1-2 hafta önce PSU'dan gelen işlemci güç soketi yandı ve kablolar eridi. Ben de PSU'yu değiştim ve anakarttaki soketi temizledim. Bilgisayar bir iki haftadır böyle sorunsuz çalıştı ama sonrasında boşta duruyorken bile bir 15 20 dk çalışıp takılıp kalmaya başladı. Isındığından olabileceğini düşündüm ama sıcaklık değerlerini Core Temp programı ile sürekli takip ettim 40 -50 civarı gezerken takılıyor takılınca hoparlörlerden 1-2 saniye cızırtı sesi geliyor ve PC kapanıyor. Elimde Pentium G2030 bir işlemci var onu takınca bir sorun olmuyor ama diğer işlemciyi takınca anlattığım gibi takılıp kalıyor. İşlemcide sorun olduğunu düşündüm ama şu ana kadar çalışması biraz saçma geldi. Emin olmak için sormak istedim bir yardımcı olursanız sevinirim. Bu arada sorun çıkartan işlemci i5 3570.

Sistem.
  • 8 GB (2x4) Hi-Level RAM.
  • ASUS h-61mk anakart.
  • İntenso 240 GB SSD.
  • i5 3570 işlemci.
  • GT 1030 ekran kartı.
  • Sharkoon wpm Gold Zero 550W PSU.

Çözüm
İşlemci arızası işlemci başka PC'ye takılarak anlaşılabilir.
İşlemci arızası olduğunda PC açılmaz genelde. Ya da sık sık mavi ekran verir bazı durumlarda.

Sorunu buldum. Anakartın işlemci katında bir tane kondansatörde kısa devre varmış. Onu değişince düzeldi.
Buradan parçaları test eder misin?

Diğer bileşenlerde zar görmüş imkanın varsa parçaları tek tek başka PC denemelisin yok ise güvendiğin bilgisayarcı arkadaş servise götürüp baksınlar.

Son düzenleme:
Buradan parçaları test eder misin?

Diğer bileşenlerde zar görmüş imkanın varsa parçaları tek tek başka PC denemelisin yok ise güvendiğin bilgisayarcı arkadaş servise götürüp baksınlar.

Diğer parçaları arkadaşın PC de denedim onlarda bir sorun yok Pentium G2030'u takınca sorunsuz çalışıyor. ama i5 3570'i takınca 15-20 dk çalışıp takılıp kalıyor. OCCT ile denemeyi yapacağım birazdan şu an G2030 takılı PC de.

İşlemci arızası olduğunda PC açılmaz genelde. Ya da sık sık mavi ekran verir bazı durumlarda.

Son düzenleme:

Sorunu buldum. Anakartın işlemci katında bir tane kondansatörde kısa devre varmış. Onu değişince düzeldi.

Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı