GT 220 Görüntü Vermiyor

dragons

Hectopat
Daha fazla  
Selamlar,

Yeni bilgisayar aldım vesaire derken eski bilgisayarımı unutmuştum. Geriye dönüp bakayım dediğimde ekran kartımın ekran vermediğini fark ettim. Önceden Windows kernel driver hatası alıyordum. Şöyle bir hata kendisi. Birkaç hafta sonra Ekran kartı ekran vermemeye başladı ben de tozlu rafların arasına koymuştum. Bu hatayı neden alıyorum nasıl düzeltirim? Fotoğrafta görmüş olduğunuz gibi beyaz bir giriş var. Orası ne işe yarıyor, güç girişi midir? Cevaplarınızı bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Deneyeceğim teşekkür ederim.
Bir de şey diyeceğim, Ekran kartını PCl slotuna takınca onboardda cevap vermiyor bunun sebebi PSU mu?
Ekran kartında kısa devre olabilir. Birde PCI slotunda ekran kartı takılı iken dahili GPU devre dışı bırakıldığını duymuştum.

Arkadaşımın kasada Onboardda veriyor PCl slotunda ekran kartı olsa bile(GT 220 takılıydı). Dediğin gibi kart yanmış olabilir bende öyle düşünüyorum.
Aynı kart arkadaşında çalışıyorsa sende problem olabilir. Cümleden ben bunu anladım.

Isı uygulama gibi şeyler denemeli miyim peki?
Kısa devreyi o şekilde çözemezsin. Kısa devre, PCB'de oluşan hata.

Önce kısa devrenin ne olduğunu öğrenmeniz gerekli.

Isıtma işlemi GPU arızasında uygulanan, tavsiye edilmemesine rağmen çok şık kullanılan bir yöntem. Amaç, kopmuş bacakları ısıtarak eritmek ve sıvı olunca tekrar yerlerine oturtmak, soğutmaya bırakıp o sıvı haldeki bacakların tekrar katılaşmasını beklemektir diyebilirim.

Ama kısa devre ise, sen mesela İstanbul'dan İzmir'e gideceksin ama yolda bir hata oluyor, E-5'ten kaptırıp giderken bir anda kendini Ankara,'da buluyorsun. Yani gitmen yere gitmeyip başka yere gidiyorsun. Ve bu başka yere gitme olayı çok tehlikeli, yangına kadar gider.

Bu kısa devrenin kontrol etmenin yolu, yolun bir ucuna arabayı koyup sürerken, diğer ucunda durursan ve arabanın geldiğini görürsen, demek ki o yol doğru ve kısa devre yok. Ama başka bir parçayı test etmek için yolun başına arabayı koydun, sende yolun diğer ucuna gittin ve bekliyorsun araba gelsin diye. Ama o araba başka yere gitmiş. Elektrik oradan gitmemiş. Başka bir yerden gitmiş.

Basit fizik.

Kısa devreyi o şekilde çözemezsin. Kısa devre, PCB'de oluşan hata.

Önce kısa devrenin ne olduğunu öğrenmeniz gerekli.

Isıtma işlemi GPU arızasında uygulanan, tavsiye edilmemesine rağmen çok şık kullanılan bir yöntem. Amaç, kopmuş bacakları ısıtarak eritmek ve sıvı olunca tekrar yerlerine oturtmak, soğutmaya bırakıp o sıvı haldeki bacakların tekrar katılaşmasını beklemektir diyebilirim.

Ama kısa devre ise, sen mesela İstanbul'dan İzmir'e gideceksin ama yolda bir hata oluyor, E-5'ten kaptırıp giderken bir anda kendini Ankara,'da buluyorsun. Yani gitmen yere gitmeyip başka yere gidiyorsun. Ve bu başka yere gitme olayı çok tehlikeli, yangına kadar gider.

Bu kısa devrenin kontrol etmenin yolu, yolun bir ucuna arabayı koyup sürerken, diğer ucunda durursan ve arabanın geldiğini görürsen, demek ki o yol doğru ve kısa devre yok. Ama başka bir parçayı test etmek için yolun başına arabayı koydun, sende yolun diğer ucuna gittin ve bekliyorsun araba gelsin diye. Ama o araba başka yere gitmiş. Elektrik oradan gitmemiş. Başka bir yerden gitmiş.

Basit fizik.
Çok güzel açıkladın, teşekkür ederim. Tozlu raflara koyma zamanı geldi o halde.

Geri
Yukarı