GT 430 Ekran Kartı Çabuk Isınıyor

ByBlow

Hectopat
Daha fazla  
Herkese merhaba arkadaşlar. Benim daha önceden bilgisayarımda ısınma sorunu vardı. Ekran Kartı çabuk ısınıyordu. Bilgisayarcıya götürdüğümde bana ekstra fanın işe yarabileceğini söylemişti. Ve ekstra fanı taktıktan sonra 2 gün boyunca hiçbir sıkıntı olmadı ta ki düne kadar. Dün misafir çocukları bilgisayarımda oynamış ve bilgisayarı direk fişinden çekerek kapatmışlar. Sonra ben bilgisayarı açmaya çalıştığımda monitora görüntü gelmiyordu. Bende kasayı açıp Ekran Kartı ve RAM'i takıp çıkardım. Bir daha ki açışımda görüntü gelmişti fakat yine o lanet olası ısı sorunu ortaya çıkmıştı. Bilgisayar normalde GPU 40-45 CPU ise 40-45'dir oyun oynarken eskiden en fazla GPU 60 CPU 65 oluyordu. Fakat ısınma sorunu ortaya çıkınca GPU 80'e bile çıkıyor. Ne Yapmalıyım sizce ? Bunun öncesinde ben evde yokken abim bizim kasaya doğru vantilatör tutmuş 1 hafta boyunca muhtemelen hava akışıda bozulumş olabilir.

Sistem Özellikleri:
İşlemci: i3 intel core 3.30 GHz
RAM: 8 GB 2x4 kingston 2666 MHz CL9 DDR3
Ekran Kartı: Nvida geforce gt 430 ( 1GB)
İşletim Sistemi: Windows 8.1

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba sana da.
80 tam sınır noktası, daha fazla çıkmaması iyi olur.
Fanlar temiz mi ? Daha doğrusu kartın demir soğutması da temiz mi ?
Onun dışında aklıma birşey gelmiyor, kart düzgün takılı mı birde ? O da önemli.

Ben kasalardan anlamam laptop kullanıcısıyım, ama çoğu kişinin bildiği bilgileri yazayım. Ekran kartının termal macununu değiştir ve de sıvı soğutma sistemi gibi bir şey var sanırım kasalarda, onlardan alabilirsin. Benim bildiğim bu kadar. İnşallah yardımcı olabilmişimdir ;)

Son düzenleyen: Moderatör:
Dostum, kendi yazınla diyorsun çok ısınınca 120 FPS'den 20 FPS'ye düşüyor diye. Kasa içi hava sirkülasyonun düzgün mü ? Kasan rahat hava alabilecek yerde mi ? Fanların son devirde mi çalışıyor hep ? Kasanda kaç tane fan var ? Bunlar önemli faktörler.

Asıl önemli olan faktör Ekran Kartının üzerindeki fanlar da ve ekran kartının içindeki plakayı, termal macunu değiştirmen/temizlemen lazım. Aynı şekilde işlemcinin de termal macununu ve işlemci soğutucunu temizlemeni öneririm. Aşağıda vereceğim videoda ne yapacağın çok güzel açıklanmış. Bu işlemi yaparken bir büyüğünden yardım al mutlaka. Ayrıca kasaya vantilatör tutmayın !

''
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
''

Format attım düzeldi galiba sıkıntı olmuyor artık :D bende inanamadım formatla çözüleceğini peki beyler format attım düzeldi ya sıkıntı neydi o zaman ?

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı