GT 630M HP Laptopta Sıcaklık Düşürme

• Konuyu başlatan MF
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 1
  • Görüntüleme 789
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Makaleler
25
Kullandığım HP marka laptopta GT 630M GPU, 16GB RAM, i7-3630QM CPU bulunuyor. Genelde oyun ihtiyacımı konsoldan karşılarım. Bu laptopta oynadığım oyunlar CS:GO, Overwatch ve Steam’deki indie oyunlar. Overwatch’ta çözünürlüğü 1280x720’ye çekerek render scale %50 ve ayarlar Low’da 30 FPS alıyordum. Geçen gün çekirdek hızını birkaç tık arttırıp 1366x768’e çıkabilir miyim diye MSI Afterburner kurdum. Hız arttırmadan önce oyunda iken sıcaklıkları ve kullanımları kontrol etmek istedim. GPU 90-92 arası gidip gelirken CPU 92-98 arasındaydı ve kullanımı en fazla %70’e çıkıyordu. Açıkçası bu değerler beni biraz korkuttu. Sizce sıcaklığı düşürebilmek ve CPU’dan tam performans alabilmem için neler önerirsiniz?

Termal frenleme yapan bir cihaza overclock yapmanın bir faydası olmaz, zararı olur. Cihazınızda aşırı ısınma sorunu var ve bu sorun yüzünden oyunlarda hem CPU hem de GPU frekansı olması gerekenden daha düşük çalışıyor. Bunun sebeplerinden biri dizüstü bilgisayarınızın yetersiz soğutmaya sahip olması. Cihaz bir oyun laptopu olmadığından dolayı oyunlarda soğutması yetersiz kalıyor. Yine hem termal macunun zamanla kuruyup işlevini yitirmiş olması hem de soğutma ızgaralarının tozla dolmuş olması da cihazın ısınmasına neden olur. Termal macun yenilenmeli ve tozlar temizlenmeli. Bu durumda overclock yapmaya gerek bile olmadan cihaz oyunlarda daha yüksek performans verecektir.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı