GT 630M Overclock sorunu

Brave_Bilbo17

Kilopat
Daha fazla  
Herkese merhabalar. Msı afterburner programı ile gt630m ekran kartına overclock yaptım. İlk başlarda sıkıntı yoktu. Sıcaklık değerlerini sık sık kontrol ediyorum 60 dereceyi geçmiyor. Fakat son zamanlarda garip şeyler oluyor. Herşey normal fakat bazen battlefield 4 gibi ekran kartını zorlayan bir oyuna girdiğim zaman aniden Gpu clock ve memory clock en aza düşüyor ve oyunun performansı inanılmaz derecede düşüyor. 40 fpsde çalışan oyun 20 fpsye iniyor. Bilgisayarı baştan başlatsam da, Msı afterburner programından ayarlarla oynasam da sorun çözülmüyor fakat ekran kartı sürücüsünü silip tekrar yüklediğimde (veya başka bir sürücü yüklediğimde) sorun ortadan kalkıyor. Sorunun neden kaynaklandığını ve sorunun çözümünü bilen birileri varsa, yorum yazarlarsa çok memnun olurum. Şimdiden teşekkürler.

Mobil işlemciler overclock edilmek üzere üretilmemişlerdir. Özel tasarım soğutmaları yoktur. Kesinlikle bu işlem yapılmamalıdır. Masaüstü PC'ye göre 60 derece normal olsada, dizüstü bilgisayarlarda aynı değildir. Parçalar birbirine aşırı yakın neredeyse bir bütün olduğundan genel performansını etkileyeceği için, ısı sınırları baya düşüktür. Neredeyse overclocksuz çalışma durumunda ki normal ısıya göre tasarlanmışlardır. Kart çok ısınınca, sistem koruma amacıyla GPU'nun gücünü kesiyor ki ısıdan kaynaklı sorunlar meydana gelmesin. Performans kaybının sebebi budur. Zorlamayın derim.

Birşey eklemeyi unutmuşum. Bilgisayarım all in one. Yani laptop değil. Yorumunuz için teşekkür ederim sanırım haklısınız. Bilgisayarı alalı 4 sene oldu artık değiştirmeyi düşünüyorum. Oyun oynamayı seven birisi olduğum için ekran kartı işlemci gibi şeyleri biraz fazla kurcalıyorum sanırım. Bu arada birşey daha ekliyeyim, yorumunuzda mobil ekran kartları overclock edilmek için üretilmemiştir yazmışsınız fakat -sanırım bu forum sitesindeydi tam hatırlamıyorum- bir yazıda msi afterburner programının mobil ekran kartları için geliştirildiğini okumuştum. Ne kadar doğru tartışılır.

benimde 840 m var ve bende o.c yaptım aynı şey benimde başıma geliyor ve açıklamasınıda yapiyim ;
işlemci ve ekran kartı aynı bakır boruyla soğutuluyor ve çoklu cpu kullanıp işlemciyide zorladığında bu ısı gpu yu fazla biçimde ısındırıyor;misal
battlefield 3 de ultra da 40-50 fps alıyorum ve derece inanılmaz bişimde 79-86 derecelerde değişiyor yani çok fazla ve napıyor kullanımı %30 %40 düşürüyor mhz i 1024mhz e alıyo 15 20 fps de 30 saniye filan oynuyorsunuz,kısaca sıcaklığı düşürmek için bunu yapıyor.Yani tavsiyem yapmayın ama ben manyak bir gamer olduğum için dayanamadım ve notebook cooler kullanıyorum.
Özelliklerim:
intel core i7 4712mq
nvidia gt840m 2gb
hd ekran
1 tb
11403243_10204411532750750_7748995585337977698_n.jpg

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı