GT-635M FPS Düşmesi

Turky_eray

Hectopat
Arkadaşlar öncelikle merhaba, bilgisayar da son bir kaç gündür oyun oynarken FPS’de düşüşler oluyor. Ben bunun sebebini ekran kartından veya güç kablosundan kaynaklandığını düşünüyorum. Bu arada ekran kartı 3 senelik. Modeli NVIDIA GT-635M. Bu sorunun neyden kaynaklı olduğunu nasıl anlarım? Güç kablosunun ucu (laptopa giren yer) bozulmuştu, bunu yaptırmak istedim ama bilgisayarcı tek çözümün ya tamamen değişecek (adaptör vs.) ya da uç kısmı kesilip, yeni bir uç takılacağını söyledi. Bende tamamını değiştirmek istedim ancak fiyatını fazla söyleyince, uç kısmının kesilmesine karar verdim. Tabi bu olay yaklaşık 3 ay falan önce oldu. Başta belirttiğim gibi olay son bir kaç gündür oluyor. Sizce nasıl bir yol izlemeliyim?

Şarj dolumu eskisi süresinde doluyorsa, normal kullanımda arada bir kablo takılı değil gibi göstermiyorsa fps düşüşü bu yüzden değil. Asıl sebebi muhtemelen Harddisk yüzünden olabilir. Benim de anlık fps düşüşü oluyordu donuyordu kilitleniyordu bazen oyunlarda. Ama SSD aldım C'mi klonladım. Harddiskimi de D olarak kullanmaya devam ediyorum. Ne donma var ne kasma. Tavsiye ederim.

Şarj dolumu eskisi süresinde doluyorsa, normal kullanımda arada bir kablo takılı değil gibi göstermiyorsa fps düşüşü bu yüzden değil. Asıl sebebi muhtemelen Harddisk yüzünden olabilir. Benim de anlık fps düşüşü oluyordu donuyordu kilitleniyordu bazen oyunlarda. Ama SSD aldım C'mi klonladım. Harddiskimi de D olarak kullanmaya devam ediyorum. Ne donma var ne kasma. Tavsiye ederim.

Yok onu denedim, FPS düşerken şarj mı kesiliyor acaba diye baktım. Ama kablo hala takılı olarak duruyor. HDD olduğunu da sanmıyorum daha 3 aylık bir HDD çünkü.

Yok onu denedim, FPS düşerken şarj mı kesiliyor acaba diye baktım. Ama kablo hala takılı olarak duruyor. HDD olduğunu da sanmıyorum daha 3 aylık bir HDD çünkü.
Çünkü Windows işletim sistemi arka planda bazen okuma ve yazmaya ihtiyaç duyuyor. O esnalar oyunlarda denk gelince aniden kasılma donma fps düşmeleri oluyor. Ama SSD okuma ve yazması minimum 5 kat fazla olunca HDD'den, hiçbir sıkıntı olmadan hissettirmeden arkaplanda her şey halloluyor. HDD'nin yeni olması okuma yazma oranını değiştirmiyor malesef. Benim gibi C'yi SSD, D'yi HDD yap mis gibi kullan. 6 sn'de bilgisayarının açılması, her şeyin tık tık açılması, donma kasma olmaması nedir çok iyi biliyorum şuan. Bazı değişiklikler gözle görülür olmaz pc'de ama SSD'de gözle kesinlikle görülüyor. :) Bu arada benim de 635m.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı