GT 720M sistemde Minecraft sabit 60 FPS oluyor

İşletim sistemi
Windows 10

EmirkaanBulat

Kilopat
Daha fazla  
V-Sync kapalı oyun içi V-Sync kapalı.
Oyunu küçük ekrana alınca 300 FPS'i geçiyor tam ekranda sabit 60 FPS.
i5 3230M.
GT 720M 2 GB.
8 GB DDR3 RAM.
Laptop.

Bu hatayı daha önceden almayıp şimdi almaya başladıysanız bilemem. Ancak ilk kez oyuna girdiniz ve bu sorunu yaşıyorsanız şunları yapın ;

Kaldırmadan önce ayarlar kısmında sürücüleri otomatik olarak yükle seçeneğinin tikini kaldırın. DDU ile Intel ve Nvidia grafik sürücülerini kaldırın. Önce Nvidia'yı kaldırmanızı tavsiye ederim. Kaldır ve yeniden başlatma olarak seçin. Sıra Intel'e geldiğinde kaldır ve yeniden başlat olarak seçin. PC açıldığında öncelikle Nvidia sürücüsünü kurun. Ardından Intel sürücüsünü kurun.

Sorununuz büyük ihtimal çözülür. Aynı sorunu ben de uzun bir süre yaşadım. Format sonrası Windows Update öncelikle Intel sürücüsünü kurduğu için kaynaklanıyor sorun sanırsam.

Bir çok kişi 60hz monitörde oynayanlara neden 60 FPS sabit oynamıyorsunuz diyor? ama ben de 60hz monitöre sahibim CS:GO'da 150 FPS sabit oynadıktan sonra salıyorum FPS'yi 300 400 oluyor. Bilmiyorum belki psikolojiktir ama bir akıcılık geliyor oyuna.

Buradaki arkadaşların yaşı kadar bir sürede 60Hz monitör kullandım. Her türlü FPS ile deneyimledim.
Yakın zamanda 75Hz bir monitör edindim, 2 senedir halihazırda kullandığım monitör 144Hz. Bu bahsi geçen oyunlarda yüzlerce FPS alıyorum. 60Hz, 75Hz, 144Hz üçü ile de denedim. V-Sync açarakta denedim, yüzlerce FPS alarak denedim. Bütün bu deneyimlerimin sonucu olarak V-Sync açtığınızda hem sistem daha az yorulur hem daha düzgün, temiz bir görüntü alırsınız diyorum. Ben bunları söylüyorum, çocuk çıkmış bana şunu söylüyor:
Sanırsam hayatınızda 60 FPS üstü görmediniz ya da milleti kekleme derdindesiniz.
Ne yapayım şimdi tek tek monitörlerimi, çekip buraya mı atayım. Oyun videoları mı çekeyim?
Ben şu ana kadar 300Hz bir monitör görmedim. Bu yüzden 300Hz bir monitör şöyledir diye yorum yapamam, yapmam da doğru olmaz. Bu yüzden 60Hz monitörü olan arkadaşlar önce bir deneyimlesinler 60Hz üstünü sonra gelsinler tekrar konuşalım.
Buradaki sorun şundan kaynaklanıyor... Bizim gençler bir sözü aldı fakat yanlış anladı. "FPS oyunlarında ya da Counter'da yüksek FPS oynanış kalitesini arttırır." Tamam bu doğru. Ama görebildiğin sürece bu durum geçerli. Görebilmen içinde aldığın FPS kadar Hz değerine sahip bir monitöre ihtiyacın var.
Giriş gecikmesi işine gelecek olursak, bugün Türkiye'de server'ı olan Valorant'ta bile 20ms gecikme süresinden aşağısını göremiyorsunuz. Ana server'ı Avrupa'da olan oyunlar için daha da kötü 50ms aşağısını görürsen ne ala... İnternet gecikme süresi böyle, adam monitörle bilgisayar arasındaki 0,2- 0,3 ms'lik gecikme değerinden ötürü ekran kartı, işlemcisinin canını okuyor. Biraz mantıklı davranın yazık bilgisayarlarınıza.

Son düzenleme:
Sen yine iyisin ben RX580 ile 60 göremiyorum kaç sistem değiştirdim şu oyun bir düzgün çalışmadı garibanın yüzü güler mi hiç.

Zaten soğutması kötü bir sistem için, sınırsız FPS ısınma sorunları yaratıyor. Dizüstü bilgisayarlarda, olabildiğince V-Sync açık ya da sabit FPS tavsiye ediyorum. Yukarıda attığım bağlantıda V-Sync performansını artıran iki ayar gösterdim. Ayrıca Minecraft oyunu, Optifine olmadan asla istikrarlı çalışmıyor.

15999929969576276206541949926310.jpg
DDU ile sürücü kaldırırken bilgisayar bu şekilde kaldı.
Ne yapmam gerekiyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı