Çözüldü GT 730 sistemde ekran kartı temizliğinden sonra bilgisayar oyundayken kapanıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

istanbul1907

Decapat
Merhaba arkadaşlar. Sorunum başlıkta belirttiğim gibi. Oyunlarım kasmaya başlamıştı özellikle PES 2021 ve vampire the masquerade. Dün gece fevri bir kararla şu ekran kartını bir temizleyeyim dedim. İçini açtım güzel güzel tozlarını aldım termal macun sürdüm. Aynı işlemi işlemcinin üzerindeki Fan'a da yaptım. Bilgisayar iyi hoş hızlı şekilde çalışıyor, oyunlarda da sıkıntı kalmadı fakat oyundayken bir zaman sonra reset atıyor. Mavi ekran vermiyor direkt ekran kararıyor, normal açılıyor sonra. Oyuna girmediğim sürece hiçbir sıkıntı yok. Sadece oyunlarda yapıyor bunu.

Benim PC son dakikalarını oynuyor artık. Çooook çok eski. Ama vefat edene kadar kullanacağım bunu. Yaklaşık 6 ay sonra güzel ve yeni bir PC almayı planlıyorum ama o zamana kadar da idare etsin istiyorum. Eğer idare edecek şekilde bir çözüm var ise belirtirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim. İyi sosyaller.

PC özellikleri.
AMD FX 4100 cuad Core.
NVIDIA GeForce GT 730 2 GB ekran kartı.
8 GB RAM.
150+150 iki adet HDD.
Başka hangi özelliği belirtebilirim bilmiyorum. Ama her şey eski. 64 Bit Windows 10 22H2 kullanıyorum.

Reset atma süreleri.
PES 2021 - 10 dakikalık maçın 15. dakikasında reset atıyor. Oyuna girdikten yaklaşık 3-5 dakika sonra.
Vampire the masquerade: Bloodlines - 10 dakika sonra reset atıyor.
FIFA 2005 - 10 dakika sonra reset atıyor.
Top eleven - 5 dakika sonra reset atıyor.
GTA Vice City - 20 dakikaya kadar oynatıyor fakat o da reset atıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Anladım hocam. Demek ki ekran kartını mahvettik. Yine son kez bi bakayım bakalım. Umarım yapabilirim.
İşlemcinizde yanlış bir durum gözükmüyor. Macunu düzgün sürebilmişsiniz gibi gözüküyor. Fakat ekran kartınızda bir yanlışlık var. Belki montajını yanlış yapmışsınızdır. Dediğiniz gibi tekrardan ekran kartını söküp termal macununu yenileyip dikkatli bir şekilde montajını yapın bakalım ne olacak. İşlemci termal macun bakımı kolay iş fakat ekran kartında durum öyle değil. Genelde ekran kartını sökmek ilk kez yapacaklar için pek önerilmez. Ekran kartınız fanlı model mi fansız mı? Fanlı modelse fanını düzgün takamamış olabilirsiniz.
Anladım hocam. Demek ki ekran kartını mahvettik. Yine son kez bi bakayım bakalım. Umarım yapabilirim.
İşlemcinizde yanlış bir durum gözükmüyor. Macunu düzgün sürebilmişsiniz gibi gözüküyor. Fakat ekran kartınızda bir yanlışlık var. Belki montajını yanlış yapmışsınızdır. Dediğiniz gibi tekrardan ekran kartını söküp termal macununu yenileyip dikkatli bir şekilde montajını yapın bakalım ne olacak. İşlemci termal macun bakımı kolay iş fakat ekran kartında durum öyle değil. Genelde ekran kartını sökmek ilk kez yapacaklar için pek önerilmez. Ekran kartınız fanlı model mi fansız mı? Fanlı modelse fanını düzgün takamamış olabilirsiniz.

Çözüm
Yok hocam mahvetme ile alakası yok termal macun sürülürken olur böyle hatalar internetten nasıl sürüldüğüne bakabilirsiniz.
Ekran kartına tekrardan termal macun sürdüm. Önce tertemiz yaptım çünkü çok taşmış köşelere, daha sonra çok ufak bi termal macun sıktım. Fakat sorun devam etmekte. FurkanSagdic hocamın dediği aklıma takıldı. Fanında oynama oluyor böyle git gel yapınca. Nasıl anlatabilirim bilemedim telefonda parmağınızla yukarı kaydırdığınızı kilidi açtığınızı düşünün. Tıpkı onun gibi fana dokununca hafif hareket ediyor. Sapasağlam durmuyor. Daha önce sapasağlam duruyordu diye hatırlıyorum. Bir oynama olmuyordu diye hatırlıyorum. Ama nasıl sağlamlaştıracağım onu bilmiyorum.

Ekran kartına tekrardan termal macun sürdüm. Önce tertemiz yaptım çünkü çok taşmış köşelere, daha sonra çok ufak bir termal macun sıktım. Fakat sorun devam etmekte. Furkansagdic hocamın dediği aklıma takıldı. Fanında oynama oluyor böyle git gel yapınca. Nasıl anlatabilirim bilemedim telefonda parmağınızla yukarı kaydırdığınızı kilidi açtığınızı düşünün. Tıpkı onun gibi fana dokununca hafif hareket ediyor. Sapasağlam durmuyor. Daha önce sapasağlam duruyordu diye hatırlıyorum. Bir oynama olmuyordu diye hatırlıyorum. Ama nasıl sağlamlaştıracağım onu bilmiyorum.

Hocam fanın ekseni kaymış olabilir yapabilecek misiniz bilmiyorum fakat eğer tanıdğınız iyi bilgisayarcı varsa bir baktırın derim.

Sorunum çözülmüştür.

Öncelikle @anifraxe ve @tgman hocalarıma çok çok teşekkür ederim. Nasıl çözdüğüme gelecek olursam eğer;

Ekran kartımın montajını yanlış yapmışım. Yaptığımın tersini denedim ve oldu. Meğer fan hiç dönmüyormuş. Fanı ters taktım. PC'yi açtığımda cızırtı gelmeye başladı. O an anladım ki ekran kartının fanı dönüyor. Bunu daha önce fark etmemiştim. Oyuna girdim, ilk yarıyı en azından tamamlayabiliyor muyum ona bakayım dedim. Evet tamamlayabiliyorum arkadaşlar. Sorunum tamamen ekran kartını yanlış montajlamam ile alakalıymış. Oyunlarım şu an yağ gibi akıyor. Hayatımda bu PC'nin ilk kez böyle bir performans verdiğini gördüm. Meğer gerçekten PC'yi temiz tutmak gerekiyormuş. Onu fark ettim. GTA 5 ara sıra takılıyordu. Artık onun da takılacağını sanmıyorum. Belli bir süre tabii.

Forum kültürünün bittiği günümüzde bu forumun hala yaşıyor ve çözüm sunuyor olması ayrı bir mutlu etti. Tekrardan furkansagdic ve tgman hocalarım başta olmak üzere herkese teşekkürler.

Dosya Ekleri

• 1691095742863.png
    1691095742863.png
    2,1 MB · Görüntüleme: 6
Son düzenleyen: Moderatör:
Sorunum çözülmüştür.

Öncelikle @anifraxe ve @tgman hocalarıma çok çok teşekkür ederim. Nasıl çözdüğüme gelecek olursam eğer;

Ekran kartımın montajını yanlış yapmışım. Yaptığımın tersini denedim ve oldu. Meğer fan hiç dönmüyormuş. Fanı ters taktım. PC'yi açtığımda cızırtı gelmeye başladı. O an anladım ki ekran kartının fanı dönüyor. Bunu daha önce fark etmemiştim. Oyuna girdim, ilk yarıyı en azından tamamlayabiliyor muyum ona bakayım dedim. Evet tamamlayabiliyorum arkadaşlar. Sorunum tamamen ekran kartını yanlış montajlamam ile alakalıymış. Oyunlarım şu an yağ gibi akıyor. Hayatımda bu PC'nin ilk kez böyle bir performans verdiğini gördüm. Meğer gerçekten PC'yi temiz tutmak gerekiyormuş. Onu fark ettim. GTA 5 ara sıra takılıyordu. Artık onun da takılacağını sanmıyorum. Belli bir süre tabii.

Forum kültürünün bittiği günümüzde bu forumun hala yaşıyor ve çözüm sunuyor olması ayrı bir mutlu etti. Tekrardan furkansagdic ve tgman hocalarım başta olmak üzere herkese teşekkürler.

Geçmiş olsun diyelim hocam, hayırlı günlerde kullanın umarım yardımımız dokunmuştur. İyi günlerde kullanın :D.

Geri
Yukarı