GT 740M Laptop ani FPS düşüşleri

İşletim sistemi
Windows 10

Galip Akcan

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar, sistemim çok güçlü bir sistem değil orta derecede bir sistem. Ancak hangi oyunda olursa olsun FPS düşmesi yaşanıyor. Mesela dün Outlast oynuyordum ve yatağın altına saklandım ilk saklandığımda o kadar kasıyorken 30 saniye sonra birden oyun akıcılaştı. Aynı yerde aynı yere bakarken FPS birden düşüp yükselmiyor biraz kasıp öyle yükseliyor. Yani drop olayı yok. Bu durum yeni yeni oluşmaya başladı. Sistemi aşağıda belirteceğim.
işlemci Intel(R) Core(TM) i3-4100M CPU @ 2.50GHz 2.50 GHz.
Takılı RAM 8,00 GB (kullanılabilir: 7,75 GB)
Sistem türü 64 Bit işletim sistemi, X64 tabanlı işlemci.
Ekran Kartı NVIDIA GT740M 2 GB.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhabalar, sistemim çok güçlü bir sistem değil orta derecede bir sistem. Ancak hangi oyunda olursa olsun FPS düşmesi yaşanıyor. Mesela dün Outlast oynuyordum ve yatağın altına saklandım ilk saklandığımda o kadar kasıyorken 30 saniye sonra birden oyun akıcılaştı. Aynı yerde aynı yere bakarken FPS birden düşüp yükselmiyor biraz kasıp öyle yükseliyor. Yani drop olayı yok. Bu durum yeni yeni oluşmaya başladı. Sistemi aşağıda belirteceğim.
işlemci Intel(R) Core(TM) i3-4100M CPU @ 2.50GHz 2.50 GHz.
Takılı RAM 8,00 GB (kullanılabilir: 7,75 GB)
Sistem türü 64 Bit işletim sistemi, X64 tabanlı işlemci.
Ekran Kartı NVIDIA GT740M 2 GB.
Isınma problemi bu. Termal macun yenileyin.

Ekran Görüntüsü (8).png

Sıcaklık değerleri böyle.

Ani FPS düşüşlerinin birden fazla sebebi olabilir. Bunlardan en bilineni oyunun orijinal olup olmaması. Ayrıca diğer arkadaşların dediği gibi sıcaklık değerlerini kontrol etmeniz ve oyunu harici GPU ile çalıştırmak yararınıza olacaktır.

BD PROCHOT Throttling olabilir.
Thermal Throttling olabilir.

ThrottleStop yükleyin. Arkaya atın. Oyuna girin. En az 15 dakika kadar oynayın ardından ThrottleStop'a girin ve Limits sekmesine gidin. Limits sekmesinin ekran görüntüsünü bize atın.

Ani FPS düşüşlerinin birden fazla sebebi olabilir. Bunlardan en bilineni oyunun orijinal olup olmaması. Ayrıca diğer arkadaşların dediği gibi sıcaklık değerlerini kontrol etmeniz ve oyunu harici GPU ile çalıştırmak yararınıza olacaktır.
Tüm oyunlarım orijinal. Oyunlara girerken grafik işlemcisiyle çalıştır menüsünde Nvidia'yı da seçiyorum. Akıcı bir şekilde oynarken aynı yerde fps düşmesi oluyor. Hala nedenini anlamış değilim.
BD PROCHOT Throttling olabilir.
Thermal Throttling olabilir.

ThrottleStop yükleyin. Arkaya atın. Oyuna girin. En az 15 dakika kadar oynayın ardından ThrottleStop'a girin ve Limits sekmesine gidin. Limits sekmesinin ekran görüntüsünü bize atın.
Tamam hocam deniyorum şimdi.

Geri
Yukarı