GT 740M Sistemde Ekran Kartının Intel HD Graphics Olarak Gözükmesi

Arda78484

Hectopat
Bilgisayarımda ekran kartı olmasına rağmen (GT 740M) Intel HD Graphics 4600 olarak görünüyor. Ne yapmalıyım?
  • İntel Core i5-4200 İşlemci
  • 8GB Bellek
  • Windows 10 İşletim Sistemi

Başka bir konunun altına yazmıştım ama cvp gelmedi. Yapıştıriyorum hocam.

Aynı şeyi ben de düşünüyorum. Çok uzun mesele ama 2 gün önce pc yi normal yükte kullanırken, uzak bir masaüstüne güncelleme yaparken aniden ekran karardı ama pc çalışıyordu. Sonra kapat aç falan ne yaptıysam ekrana görüntü vermedi, internetteki populer black screen hatasıydı. Pc yi açıp termal macunları değiştirene kadar birçok şey yaptım olmamıştı. Ta ki bios pilini değiştirerek açtım bilgisayarı. 3-4 saat sonra PES 2017 açmak istediğimde ekran donanımlarımın yetersiz olduğu uyarısını aldım ayarlarına girince 2. Grafik Kartı olan Intel HD Display Drivers'ın aktif olduğunu AMD Mobility Radeon HD 5450 Ekran kartımın aktif olmadığını gördüm. Aygıt Yöneticisinden baktım görünmüyordu. Aklıma ekran kartının yanmış olabileceği gelmedi ve DDU ile güvenli modda tüm sürücüleri kaldırıp tekrar yükleyim dedim. Bozulmadan önceki içindeki sürücüleri tekrar yükleyim dedim. Intel i yükledim ama AMD çeşitli hatalar verdi ve yüklemeye başlamadı bile. O kadar farklı şeyler denedim ki hangi bir hata ismini yazayım bilmiyorum ama hatalar grafik donanımı tespiti başarısız oldu tarzında şeylerdi. GPU-Z, CPU-Z, AIDA gibi programlarda AMD sürüsünün varlığına dair hiçbir şeye ulaşamadım. 5-6 çeşit amd sürücüsü indirdim amd nin sitesinden çalışması gereken fakat hiçbirini yükleyemedim bazıları güncellenecek hiçbir sürücü bulanamadı dedi bazıları başlangıçta hata verdi. Güvenli modda ve normal yüklemeye çalışırken farklı farklı hatalar aldım. İşin özü hiçbir şekilde yeni bir sürücü yükleyemedim içinde sürücü de olmadığı için şu an ekran kartına bir zarar olduğunu düşünüyorum. Yaklaşık 2 ay önce fan değiştirmek için dizüstünü açmıştım o zaman temizlik yaparken bir zarar verdim de yeni yeni mi ortaya çıktı diye düşündüm. PC de bir yanık kokusu vs olmadı ekran kartına bakınca ana kartın üzerinde sorunsuz duruyor bir koku falan yok. acaba termal macunu temizlerken en üst yüzeye zarar mı verdim diye düşündüm ama çok çok küçük leke tarzında 2 tane çizik var. İşlemcide aynı lekelerden daha fazlası ve büyüğü var ama onda bir sorun yok.
3 gündür uğraş uğraş bir türlü çözüme ulaşamadım. Ekran kartının yanıp yanmadığını nasıl anlarım?

İşletim Sistemi : Windows 10 Pro
Dizüstü: HP Pavilion DV6 3046ST

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı