GT220 sisteme yükseltme önerisi

WhiteBird99

Kilopat
Daha fazla  
Kenarda boş yatan eski bir bilgisayarım var, televizyona bağlayıp hem 1080p de oyun oynamak hem de medya cihazı olarak kullanmayı planlıyorum. Daha önceden bir SSD güncellemesi yapmıştım ama grafik kartı çok eski ve giriş model olduğu için ancak görüntü vermeye yarıyor. Aklımda RX570 var ama 4 GB mı 8 GB mı almalıyım o konuda emin değilim. Güç kaynağımın yeteceğini bilsem RX580 de alabilirdim ama güç kaynağımda yalnızca 1 adet 6 pin güç kablosu var, 8 pine dönüştürüp kullanmak RX570 de sorun çıkartmaz. Zaten 150W çekiyor kart ama 580'e güvenemiyorum 185W olduğu için. Sorum şu, RX570 4 GB mı almalıyım 8 GB mı? Aradaki 400-500 liralık fiyat farkına değer mi? Güncel oyunlarda bu farkı hisseder miyim? Ya da başka bir öneriniz var mı bu fiyat bandında?

Sistem:
Phenom II X4 B45 3.4GHz (Athlon II X3 445 Core unlocked)

ASUS M5A78L-M LX3.

8 GB 1600MHz Corsair.

GT220 1 GB DDR3.

256 GB SATA SSD.

500W 80+ white Aerocool PSU.

İşlemcinin darboğaz yapacağını biliyorum, uygun bulursam FX 8300 ile güncelleyeceğim.

@mar00n hocam rahatsız ediyorum kusura bakmayın, geçmiş mesajlarda ve dh de gördüm VX500 ile RX580 kullanmışsınız, benim PSU da VX500, hangi dönüştürücüyü kullandınız? Bir problem yaşadınız mı uzun vadede?

Son düzenleme:
Kenarda boş yatan eski bir bilgisayarım var, televizyona bağlayıp hem 1080p de oyun oynamak hem de medya cihazı olarak kullanmayı planlıyorum. Daha önceden bir SSD güncellemesi yapmıştım ama grafik kartı çok eski ve giriş model olduğu için ancak görüntü vermeye yarıyor. Aklımda RX570 var ama 4 GB mı 8 GB mı almalıyım o konuda emin değilim. Güç kaynağımın yeteceğini bilsem RX580 de alabilirdim ama güç kaynağımda yalnızca 1 adet 6 pin güç kablosu var, 8 pine dönüştürüp kullanmak RX570 de sorun çıkartmaz. Zaten 150W çekiyor kart ama 580'e güvenemiyorum 185W olduğu için. Sorum şu, RX570 4 GB mı almalıyım 8 GB mı? Aradaki 400-500 liralık fiyat farkına değer mi? Güncel oyunlarda bu farkı hisseder miyim? Ya da başka bir öneriniz var mı bu fiyat bandında?

Sistem:
Phenom II X4 B45 3.4GHz (Athlon II X3 445 Core unlocked)

ASUS M5A78L-M LX3.

8 GB 1600MHz Corsair.

GT220 1 GB DDR3.

256 GB SATA SSD.

500W 80+ white Aerocool PSU.

İşlemcinin darboğaz yapacağını biliyorum, uygun bulursam FX 8300 ile güncelleyeceğim.

@mar00n hocam rahatsız ediyorum kusura bakmayın, geçmiş mesajlarda ve dh de gördüm VX500 ile RX580 kullanmışsınız, benim PSU da VX500, hangi dönüştürücüyü kullandınız? Bir problem yaşadınız mı uzun vadede?
Merhabalar.

Dönüştürücü olarak Kodamax diye bir satıcıdan almıştım forumdan birinin tavsiyesi üzerine, Molex olan dönüştürücü. Cidden kaliteli bir dönüştürücüydü, hala duruyor. 1 tane daha almak istemiştik yedekte durması için ama stok yoktu, şuanda da satışı yok diye biliyorum. Diğer satıcılarda ki dönüştürücülerde çok fazla yandığı hakkında yorumlar vardı, o yüzden güvenip alamadık. Kodamax satıcısının ürünü gerçekten iyidi ve kötü yorumu yoktu.

Dönüştürücü olarak bir problem yaşamadık fakat güç kaynağı bozuldu (2.5-3 sene sonra)

Bence iyi bile dayandı. RX580'i o güç kaynağı zar zor idare ediyordu. Sistemi kullanan ben değildim, çok yakın bir arkadaşımdı. Hala aynı sistemi kullanıyor sadece PSU ve kasayı değiştik PSU bozulduğu için.

Merhaba.

Dönüştürücü olarak Kodamax diye bir satıcıdan almıştım forumdan birinin tavsiyesi üzerine, Molex olan dönüştürücü. Cidden kaliteli bir dönüştürücüydü, hala duruyor. 1 tane daha almak istemiştik yedekte durması için ama stok yoktu, şu anda da satışı yok diye biliyorum. Diğer satıcılarda ki dönüştürücülerde çok fazla yandığı hakkında yorumlar vardı, o yüzden güvenip alamadık. Kodamax satıcısının ürünü gerçekten iyiydi ve kötü yorumu yoktu.

Dönüştürücü olarak bir problem yaşamadık fakat güç kaynağı bozuldu (2.5-3 sene sonra)

Bence iyi bile dayandı. RX580'i o güç kaynağı zar zor idare ediyordu. Sistemi kullanan ben değildim, çok yakın bir arkadaşımdı. Hala aynı sistemi kullanıyor sadece PSU ve kasayı değiştik PSU bozulduğu için.

Anladım, teşekkür ederim. Zaten hakkında pek de iyi şeyler söylenmiyor VX500'ün o yüzden bozulmasına çok da şaşırmadım. Benim en büyük tereddütüm kart 185W, Molex+PCI-e 183W yapıyor tam yükte sıkıntı açar mıydı ama 2, 5-3 sene kullanmışsınız ve sorun olmamışsa çok iyi.

570 veya benzer 150W'lık 8 pinli bir kart o zaman çok daha güvenli çalışır gibi duruyor, zaten bir süre işlemci de darboğaz yapacak tam yüke binmeye fırsatı da olmaz kartın, 580 de alsam sorun çıkartacak kadar güç çekemez sanırım. Teşekkür ederim yorumunuz için.

@mar00n dediğiniz ürün şu mu acaba link

Son düzenleme:
Anladım, teşekkür ederim. Zaten hakkında pek de iyi şeyler söylenmiyor VX500'ün o yüzden bozulmasına çok da şaşırmadım. Benim en büyük tereddütüm kart 185W, Molex+PCI-e 183W yapıyor tam yükte sıkıntı açar mıydı ama 2, 5-3 sene kullanmışsınız ve sorun olmamışsa çok iyi.

570 veya benzer 150W'lık 8 pinli bir kart o zaman çok daha güvenli çalışır gibi duruyor, zaten bir süre işlemci de darboğaz yapacak tam yüke binmeye fırsatı da olmaz kartın, 580 de alsam sorun çıkartacak kadar güç çekemez sanırım. Teşekkür ederim yorumunuz için.

@mar00n dediğiniz ürün şu mu acaba link
Kafam karışmış, şuan da çalışıyorum o yüzden acele ile yazınca yanlış belirtmişim kusura bakma. Molex kelimesi aklımda kalmış fakat molex değil, 6-8 dönüştürücü. Çekmecede buldum ürünü, ürün bu.

Benim sana tavsiyem RX580 almaman yönünde. RX570 ile kullanmanı öneririm.
WhatsApp Image 2023-10-16 at 14.32.40.jpeg

Kafam karışmış, şu an da çalışıyorum o yüzden acele ile yazınca yanlış belirtmişim kusura bakma. Molex kelimesi aklımda kalmış fakat Molex değil, 6-8 dönüştürücü. Çekmecede buldum ürünü, ürün bu.

Benim sana tavsiyem RX580 almaman yönünde. RX570 ile kullanmanı öneririm.
Eki Görüntüle 1979406

Tamamdır hocam, benim de önceliğim aslında 570 almak ama bulmakta biraz zorlanıyorum. 580 bulursam da underclock / undervolt falan edip kullanırım bir süre, zaten bana çok koymaz, ana bilgisayarım değil sonuçta bu.

Teşekkür ederim tekrardan, kolay gelsin.

Tamamdır hocam, benim de önceliğim aslında 570 almak ama bulmakta biraz zorlanıyorum. 580 bulursam da underclock / undervolt falan edip kullanırım bir süre, zaten bana çok koymaz, ana bilgisayarım değil sonuçta bu.

Teşekkür ederim tekrardan, kolay gelsin.
Rica ederim. Dönüştürücü kablo derdiyle uğraşmamak için GTX 1060'da alınabilir.

Hem güç tüketimi çok daha az, hemde daha önce mining yapılmış mı yapılmamış mı diye düşünmemiş olursun.

Piyasada temiz RX570-580 bulmak çok zor. Çoğu kart mining çıkması.

GTX 1060 üzerinde de düşün bence.

Rica ederim. Dönüştürücü kablo derdiyle uğraşmamak için GTX 1060'da alınabilir.

Hem güç tüketimi çok daha az, hem de daha önce mining yapılmış mı yapılmamış mı diye düşünmemiş olursun.

Piyasada temiz RX570-580 bulmak çok zor. Çoğu kart mining çıkması.

GTX 1060 üzerinde de düşün bence.

Aradaki fiyat farkı çok, yoksa ben de 1060 6 GB düşünüyorum ama o biraz zor bir ihtimal. Birkaç adet 1050 Ti buldum, uygun denebilecek fiyatlı ama onun da performansı çok düşük kalıyor bunlara nazaran. Temiz, sıcaklık dereceleri normal, testleri geçen bir şeyler bulursam alacağım artık. Zaten kartı elden alacağım o yüzden denemeden almayacağım.
Dediğiniz dönüştürücü bu sanırım, birebir aynı ürünü mü satıyorlar hala bilmiyorum ama link

Aradaki fiyat farkı çok, yoksa ben de 1060 6 GB düşünüyorum ama o biraz zor bir ihtimal. Birkaç adet 1050 Ti buldum, uygun denebilecek fiyatlı ama onun da performansı çok düşük kalıyor bunlara nazaran. Temiz, sıcaklık dereceleri normal, testleri geçen bir şeyler bulursam alacağım artık. Zaten kartı elden alacağım o yüzden denemeden almayacağım.
Dediğiniz dönüştürücü bu sanırım, birebir aynı ürünü mü satıyorlar hala bilmiyorum ama link
Ekran görüntüsü 2023-10-16 153440.png

Ürün fotoğrafı ve ürün ismi aynı. Satıcıda aynıdır, satıcı ismi değişmiş ama %99 aynı satıcı.

Gelecek olan ürün aynı mı onu bilemem. Yorumları iyi gözüküyor attığın linkin.

Başka çaren yok açıkçası. Diğer ürünleri alacağına bunu al. Hem yorumlarda yandı diyen yok, hem benim 5 sene önce aldığım ürünün aynısı olma ihtimali yüksek. Eğer aynı ürünse sorun yaşayacağını düşünmüyorum.

Son düzenleme:
İşlemcini mutlaka FX serisi yapmalısın. Ekran kartı için güç kablosu dönüştürücüsü ile işini çözersin ama mutlaka kaliteli olanını al. Kabloları bakır olması senin lehine olur. Ekran kartına gelecek olursak GTX 1050 Ti veya 1060 al.

İşlemcini mutlaka FX serisi yapmalısın. Ekran kartı için güç kablosu dönüştürücüsü ile işini çözersin ama mutlaka kaliteli olanını al. Kabloları bakır olması senin lehine olur. Ekran kartına gelecek olursak GTX 1050 Ti veya 1060 al.

RX570 aldım ekran kartı olarak, uygun fiyata arkadaşımdan aldım.
İşlemciyi de FX serisine güncellemekten vazgeçtim çünkü fiyatları manasız pahalı. Elimdeki parçaları satıp AM4 Ryzen veya muadili bir Intel sisteme geçmek daha mantıklı duruyor.
Yukarıdaki linkteki 6 to 8 bakır kablodan sipariş ettim.

Yeni konular

Geri
Yukarı