GT315 laptop ekrana görüntü vermiyor

gemiciadam

Kilopat
Yer
İzmir - KARŞIYAKA
Daha fazla  
Meslek
Gemi İnşaatı / Makina Mühendisliği
Selamlar dostlar Toshiba C660 model laptopumuz var. Laptopum zaten kendi ekranına görüntü vermiyordu. Flex data kablosunda sorun vardı çünkü kabloyu salladıkça görüntü değişiyordu. Yine de bir ihtimal denemek amaçlı işlemcisini söküp komple anakartı temizledim. Statik vermemeye dikkat ettim. İşlemcisini tekrar takıp yine aynı şekilde montajladım. Fakat önceden en azından HDMI ve VGA'dan görüntü alıp kullanabiliyordum. Şu an ise ne kendi ne de hariciye görüntü veriyor. Hariciye görüntü vermeyi işlemciyi söküp taktıktan sonra oldu. Bu konularda bilinçliyimdir. Dikkat eder uğraşırım birçok şey denedim fakat hala harici ekrana görüntü gelmiyor. İşlemciyi çok sefer daha söküp taktım montajladım vs ama yok görüntü vermiyor. i5 2410M işlemci GT315 ekran kartı var bilgisayarımda. RAM'den şüpheleniyorum fakat önceden bu bilgisayarda görüntü veren RAM niye çalışmasın? Başka Casper laptopta test ettiğim zaman RAM'im sorunsuz çalışıyor. Anakart datasheet şemasına ulaştım RAM entegresini bulduk arkadaşımla RAM entegresi şemada olduğu gibi 3.3v veriyor. Tetiklendiği zamanda da 1.5v veriyor. Şemada belirttiği gibi. Yardımcı olursanız aklınıza gelen herhangi bir şey sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
bu link üzerinden ekran karti mosfetine dair ufak bilgiler edinebilirsiniz. Masaustu ile dizüstü ekrankartlari arasında pek bir fark yok zaten sadece devre elemanları birbirine çok daha yakın ve daha küçük yapıdalar ama ilk bakışta hangisinin MOSFET olduğunu rahat bir şekilde anlayabilirsiniz bu videoyu izledikten sonra. GPU üzerinde sadece bobin ve kondansatör bulunur . Anakarta entegre edilmiştir ekran kartı besleme bileşenleri bilginiz olsun . Arkadaş çok güzel anlatmış. YouTube'a Reballing yazarakta soğuk lehim nedir o bilgilere erişebilirsiniz. Her iki durumda da yeniden kaynak yapılması gerektiği için sizin yapabileceğiniz pek bir şey bulunmuyor. Her iki durumda da teknik servis işinizi çözebilir. Kendim yapabilirim uğraşmak istiyorum derseniz reballing işlemi için birçok alet edevata ihtiyacınız var. Sadece MOSFET sigorta vs degisimi yapacaksanız yedek parça , havya , sıcak hava üfleme cihazı ve mikroskop yeterli olacaktır. Fakat dizüstü bilgisayarlarinin ekran karti tamiri zor bir işlemdir. Yeteneğinize güveniyorsanız bu ise girişin derim. Aksi halde kart elinizde kalabilir. Mercek ile ancak kaynaklayabilirsiniz. Çok ince işçilik gerektiriyor
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
bu link üzerinden ekran karti mosfetine dair ufak bilgiler edinebilirsiniz. Masaustu ile dizüstü ekrankartlari arasında pek bir fark yok zaten sadece devre elemanları birbirine çok daha yakın ve daha küçük yapıdalar ama ilk bakışta hangisinin MOSFET olduğunu rahat bir şekilde anlayabilirsiniz bu videoyu izledikten sonra. Arkadaş çok güzel anlatmış. YouTube'a Reballing yazarakta soğuk lehim nedir o bilgilere erişebilirsiniz. Her iki durumda da yeniden kaynak yapılması gerektiği için sizin yapabileceğiniz pek bir şey bulunmuyor. Her iki durumda da teknik servis işinizi çözebilir. Kendim yapabilirim uğraşmak istiyorum derseniz reballing işlemi için birçok alet edevata ihtiyacınız var. Sadece MOSFET sigorta vs degisimi yapacaksanız yedek parça, havya, sıcak hava üfleme cihazı ve mikroskop yeterli olacaktır. Fakat dizüstü bilgisayarlarinin ekran karti tamiri zor bir işlemdir. Yeteneğinize güveniyorsanız bu ise girişin derim. Aksi halde kart elinizde kalabilir. Mercek ile ancak kaynaklayabilirsiniz. Çok ince işçilik gerektiriyor

bir tane ilgili video buldum

Son düzenleme:
bu link üzerinden ekran karti mosfetine dair ufak bilgiler edinebilirsiniz. Masaustu ile dizüstü ekrankartlari arasında pek bir fark yok zaten sadece devre elemanları birbirine çok daha yakın ve daha küçük yapıdalar ama ilk bakışta hangisinin MOSFET olduğunu rahat bir şekilde anlayabilirsiniz bu videoyu izledikten sonra. GPU üzerinde sadece bobin ve kondansatör bulunur . Anakarta entegre edilmiştir ekran kartı besleme bileşenleri bilginiz olsun . Arkadaş çok güzel anlatmış. YouTube'a Reballing yazarakta soğuk lehim nedir o bilgilere erişebilirsiniz. Her iki durumda da yeniden kaynak yapılması gerektiği için sizin yapabileceğiniz pek bir şey bulunmuyor. Her iki durumda da teknik servis işinizi çözebilir. Kendim yapabilirim uğraşmak istiyorum derseniz reballing işlemi için birçok alet edevata ihtiyacınız var. Sadece MOSFET sigorta vs degisimi yapacaksanız yedek parça , havya , sıcak hava üfleme cihazı ve mikroskop yeterli olacaktır. Fakat dizüstü bilgisayarlarinin ekran karti tamiri zor bir işlemdir. Yeteneğinize güveniyorsanız bu ise girişin derim. Aksi halde kart elinizde kalabilir. Mercek ile ancak kaynaklayabilirsiniz. Çok ince işçilik gerektiriyor

bir tane ilgili video buldum
Anladım hocam ilk önce başka bir ram ile birşekilde deneyip daha sonra başka şeyler yapmaya çalışırım. Böyle videoları izliyorum güzel oluyor. Ama bir anakartı kurtaracak kadar elektronik bilgim yok. Tamamen çöp olsunda istemem :)

Geri
Yukarı