Rehber GTA 4 optimizasyon sorunu nasıl azaltılır?

toomanynights

Kilopat
Makaleler
5
Başlıkta da görüleceği üzere, Rockstar düzeltmedikçe bu oyunun sorunları bitmez, ama azaltabiliriz.

1) GTA 4'ün kurulu olduğu dizine gidin, pc klasörüne girin, steam.ini dosyasını herhangi bir kelime işlem programı ile açın, 204800 yazanları 409600 ile değiştirin. Oyun 32 bit olarak yapıldığı için oyunu 2048 MB RAM ile kitlemişler ama 32 bit 4096 MB RAM'i destekliyor. Biz de bu değişiklik ile oyunun 4096 MB RAM'e erişebilmesini sağlıyoruz.

2) Steam'den oyunun özelliklerine gelin ve oradan gelişmiş başlatma ayarlarına gelin. (Launch Options) Şu kodları yazın;
-nomemrestrict -norestrictions -availablevidmem 4096 -noprecache -novblank -heapsize 2097152

-availablevidmem 4096'yı kendi ekran kartınızın VRAM değeri ile yazın. Örneğin 2 GB VRAM bulunuyorsa -availablevidmem 2048 yazın. Ben benim ekran kartımda 8 GB VRAM olmasına rağmen 4096 yazdım, zaten maximum 1250 MB kullanıyor full ayarlarda.

Tamamdır. Oyun 60 FPS'e kitlenmiş olabilir, dert etmeyin. 60 FPS üstü de oyunda sıkıntı çıkarabiliyor, zaten 60 FPS yeterli bir değer. Benim bilgisayarımda bu iki ayar ile oynanabilir seviyeye geldi. dGPU'yu görmeme sorunu da olmadı.

Commandlin.txt dosyası açıp içine kod yazmayın. -availablevidmem veya -percentvidmem kodları yanlış yazılınca açılmama sorunu, yükleme ekranında donma sorunu falan oluyor.

Benim yazdığım kodu yazın, burada yazan kodu değil.

Oyuna 8GB RAM verebiliyor muyuz?

Geri
Yukarı