GTA 5 (%0) GPU kullanımı

İşletim sistemi
Windows 10

Nescpe

Centipat
Sistemim:
  • Anakart: Gigabyte A320M S2H
  • Işlemci: Ryzen 5 1600 AF
  • Ekran kartı: Sapphire Pulse Radeon RX 570 4 GB
  • RAM: Corsair Vengeance LPX 8 GB 3000 MHz
  • SSD: Toshiba 240 GB SATA 3
  • 500W güç kaynağı
Evet arkadaşlar, bu sistemle GTA 5'de 7-12 FPS arası alıyorum, oyun korsan değildir ve adan Z'ye her şeyim güncel versiyondadır, Radeon adrenalin Edition 2020 uygulamasından ölçüm değerlerini açtım ve oyuna girdiğimde böyle rakamlarla karşılaştım, bir el atar mısınız size zahmet. En altta kullandığım PSU.

9ce6c34b-a651-491d-b020-bd6d26ff5521.jpg

psu.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
1. Çözüm
NVIDIA Kontrol Panelini açın -> 3D Ayarlar -> 3D Ayarları Yönet -> Program Ayarları -> GTA 5'ı bulun ve Entegre Grafikler değil Yüksek Performanslıya çevirin (NVIDIA ekran kartları içindir.).
2. Çözüm
Windows Oyun modu -> Grafik Ayarları -> Gözat -> GTA 5'i ekleyin Sonra Yüksek performanslı grafik işlemciyi seçin.

Not
AMD kullanmadığım için onun yazılımında pek bir şey diyemeyeceğim. Diğer arkadaşlar yardımcı olsun.
Bu bir çözüm değil.Bunu yapabilmesi için apu bir sistemin olması lazım yani işlemciye entegre grafik birimi gerekiyor fakat ryzen 5 1600 AF böyle bir işlemci değil.Sorunun ekran kartından kaynaklı olduğunu düşünüyorum.[/QUOTE]

Konunun tamamen cahili olarak soruyorum, acaba anakarta entegre grafik kartı bulunuyor mu masaüstü PC'lerde? O 7 FPS alınan görüntüyü ekrana hangi bileşen çiziyor CPU mu?

Edit: Hocam aklıma şey geldi, MSI Afterburner kurup İzleme kısmından varsa GPU 2'yi de seçip bir bakar mısınız değerlere? Mümkünse tüm değişkenleri aktif edip screenshot alıp atın, GPU clock değeri sanki ekran kartı bilgisayarınız dosya gezgininde kullanılıyormuş gibi algılıyor görünüyor.
Estağfirullah, dosya gezgininde kullanılıyor derken?
1. Çözüm
NVIDIA Kontrol Panelini açın -> 3D Ayarlar -> 3D Ayarları Yönet -> Program Ayarları -> GTA 5'ı bulun ve Entegre Grafikler değil Yüksek Performanslıya çevirin (NVIDIA ekran kartları içindir.).
2. Çözüm
Windows Oyun modu -> Grafik Ayarları -> Gözat -> GTA 5'i ekleyin Sonra Yüksek performanslı grafik işlemciyi seçin.

Not
AMD kullanmadığım için onun yazılımında pek bir şey diyemeyeceğim. Diğer arkadaşlar yardımcı olsun.
2. Çözümü denedim ve GPU kullanımı %35 %45 arasına kadar yükseldi ve 9 FPS den 35 FPS e kadar yükseldi, neden %100 GPU kullanamıyorum sizce?
2. çözümü deneybilir.
Faydası olacağını düşünmüyorum.Hatta olmayacaktır da.
[/QUOTE]
Denedim ve GPU artışını gördüm, FPS de 9 dan 35 40 a kadar yükseldi, lakin tatmin etmedi hala açıkcası
Bu bir çözüm değil.Bunu yapabilmesi için apu bir sistemin olması lazım yani işlemciye entegre grafik birimi gerekiyor fakat ryzen 5 1600 AF böyle bir işlemci değil.Sorunun ekran kartından kaynaklı olduğunu düşünüyorum.
[/QUOTE]
Ne tür bir sorun ekran kartıyla alakalı mesela, darboğaz veya fabrikasyon bir sorun mu aceba sizce?

Son düzenleme:
[/QUOTE]
Ne tür bir sorun ekran kartıyla alakalı mesela, darboğaz veya fabrikasyon bir sorun mu aceba sizce?
[/QUOTE]
Darboğazla uzaktan yakından alakası olan bir durum olduğunu düşünmüyorum.Kesin bir şey söyleyemiyorum çünkü en başta sizin bilgisayarınızı testlere tabi tutmanız lazım.Nasıl mı? Aşağıya gelin;
  • Bilgisayarın tüm yazılımlarının ve driverlarının güncel olduğundan emin ol.
  • AIDA64, Furmark,3DMark programlarını bilgisayarına indir.
  • AIDA64 testi yaparak işlemcinin doğru şeklde ve stabil çalışıp çalışmadığına bak.(Yaptın mı?Peki,herhangi bi sıkıntı yoksa devam.)
  • Furmark testi başlatıp ekran kartının stabilitesini ve tam yükte STABİL ŞEKİLDE çalışıp çalışmadığını kontrol et.
  • 3D Mark testi yaparak pc performansını ölç.
NOT:FURMARK VE AIDA TESTİNİ ORTALAMA 30 DAKİKALIK SÜRELERLE YAP.
NOT 2:SICAKLIK DEĞERLERİ,CPU VE GPU KULLANIMLARI VE EN ÖNEMLİSİ STABİL ÇALIŞIP ÇALIŞMADIĞINA ÇOK DİKKAT ET.
Bunların sonunda bir sonuca varacağına inanıyorum.
(BUNLAR SENİN SİSTEMİNDE HERHANGİ BİR SIKINTI VAR MI ONU TESPİT ETMENE OLANAK SAĞLIYACAK)

Son düzenleme:
Dosya gezgini derken kastettiğim, RX 570'in oyun gibi grafik isteyen programları çalıştırmadıkça masaüstündeki GPU Clock değeri. Bende boşta 300MHz örneğin. Sanırım CPU çizim için request göndermiyor veya ekran kartı requesti algılamıyor. Neyse çok teknik detaylarını bilmediğim için benim yorumum çok havada kalır şu an ama ben de merak ettim açıkçası neden olduğunu. Bence en iyisi Eray Keskin'in tavsiyelerini uygulamalısın ilk önce.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı