Çözüldü GTA 5 AMD R5 M330 ekran kartını kullanmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
İşletim sistemi
Windows 10

KenanBulutE

Hectopat
RAM
5 GB
Ekran kartı
AMD R5 M330
Anakart
LENOVO B51-35
İşlemci
AMD A8-7410 With R5 Graphics
Arkadaşlar bu sistem ile Forza Horizon 4 oyununu sabit dropsuz 20-25 arada bir 30 FPS olacak şekilde oynayabiliyorum, çünkü FH4 AMD R5 M330 ekran kartını %90-100 arası güzel bir şekilde kullanıyor. İş GTA 5'e gelince maalesef durumlar öyle değil, GTA "işlemci" kısmında belirttiğim "R5 Graphics" ekran kartını kullanıyor, bu ekran kartı rezaletin bir tık altı. GTA 5'te normalde almam gereken FPS değerlerini alamıyorum ve acayip drop giriyor.

Ekran kartı sıcaklığı 50 üstüne çıkmazken işlemci 60'ı bile zor görüyor. Bakımlar yeni yapıldı.
Grafik ayarlarında "yüksek performans" moduna alsam da bir şey fark etmiyor, güç modunda da, performans modunda da R5 Graphics gösteriyor.
AMD Radeon ayarlarında yapılacak hiçbir şey yok, yani Radeon ayarları ile bir ilgisi yok.
Güç seçeneklerin de dengeli ve yüksek performans olarak denedim, bir şey değişmedi. Güç seçeneklerinde hiçbir ayar işe yaramıyor bunu önermenize gerek yok.
BIOS üzerinde herhangi bir şekilde ekran kartları arasında geçiş yapabileceğim bir şey yok, tek bir şey var oda M330'u kapatma seçeneği var :(
Sürücüler güncel. El ile güncellendi.

Yani artık, bir oyunda M330 diğer oyunda R5 ekran kartını kullanma olayından artık çok sıkıldım, Allah'ın belası laptop sadece M330 kullansa da artık şu dertten kurtulsam, yardımlarınızı bekliyorum.

Çözüm
Daha ne başta sistemde birden çok GPU olması zaten saçma. 2 tane olması lazım. Yüklü sürücü sürümü nedir? Ayrıca AfterBurner ayarlarında GPU numaraları karşısında ne yazıyor?

Driveri bu siteden indirdim Windows 10 64 bit, sürüm 22.6.1

MSI AfterBurner bu şekilde hocam.
IMG_20220627_204957.jpg

Hocam Radeon ayarlarında 2 tane GPU gözüküyor.
IMG_20220627_205510.jpg

Sorunu çözdüm​

Benim gibi aynı sistemi kullanıpta bu sorunu yaşayan arkadaşlar, AMD R5 M330 eski driverini yükleyin, şu an Rainbow Six'de bile 30-40 FPS alıyorum.

Bu driveri yükledim ve sorunum çözüldü.
Önce bu araçla kontrol eder misiniz, ger.ekten sorun varsa bağlanıp bakabilirim de.

Önce bu araçla kontrol eder misiniz, ger. Ekten sorun varsa bağlanıp bakabilirim de.

Recep hocam, MSI Afterburner ile kontrol ediyorum, dediğim gibi Forza M330 kullanırken, GTA 5 R5 Graphics kullanıyor, GTA ekran kartını %90-100 arası kullanıyor.

Rica etsem ekran görüntüsü paylaşabilir misiniz?

Tabii ki hocam, şimdi GTA'ya girdim, hemen atıyorum.

Hocam üstteki Offline modda çekildi, alttaki Online modda çekildi, oyun orijinal Steam'den.
RAM'im çok az, bu yüzden RAM kullanımı 3600-4500 arası çok oynuyor, yakın zamanda 4 GB'lık RAM takviyesi yapacağım zaten.

Hocam GPU1 ve GPU2, AMD M330 Ekran kartı.
GPU3 ise R5 Graphics.

Forumda bir arkadaş aynı sistem ile 50FPS aldığını belirtmişti bana. (27 Temmuz 2020)
O bana M330'u el ile ayarladığını söylemişti.
Aynı laptop onda da vardı.

IMG_20220627_183550.jpg

IMG_20220627_183827.jpg

Bu da Forza Horizon 4'ten bir fotoğraf.

GPU1 ve GPU2, AMD M330 ekran kartıdır.

IMG_20220627_190611.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Daha ne başta sistemde birden çok GPU olması zaten saçma. 2 tane olması lazım. Yüklü sürücü sürümü nedir? Ayrıca AfterBurner ayarlarında GPU numaraları karşısında ne yazıyor?

Driveri bu siteden indirdim Windows 10 64 bit, sürüm 22.6.1

MSI AfterBurner bu şekilde hocam.
IMG_20220627_204957.jpg

Hocam Radeon ayarlarında 2 tane GPU gözüküyor.
IMG_20220627_205510.jpg

Sorunu çözdüm​

Benim gibi aynı sistemi kullanıpta bu sorunu yaşayan arkadaşlar, AMD R5 M330 eski driverini yükleyin, şu an Rainbow Six'de bile 30-40 FPS alıyorum.

Bu driveri yükledim ve sorunum çözüldü.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı