Rehber GTA 5 Nasıl Güvenli Bir Şekilde Mod Kurulur?

ykula

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Los Santos/Sandy Shores
Daha fazla  
Profil Kapağı
1523905101
Selam Sosyal! Bu konuda @Reddywich 'ın isteğiyle size GTA 5'te Open IV ve ScriptHook V araçlarını kullanarak mod kurulumunda oyunun dosyalarına nasıl zarar vermeyiz, onu anlatacağım.
Öncelikle GTA 5'inizin hiç dokunulmamış, orijinal olduğunu varsayıyorum. Ve Steam versiyonu olduğunu.

Önemli Not: Bu işlemleri yapmadan önce her ihtimale karşı oyununuzun kurulu olduğu dosyayı yedeklemenizi şiddetle tavsiye ederim.

Öncelikle Scripthook V için anlatayım; Bu mod için mods klasörü olmadığından ve trainer modlarının doğrudan oyunun içine atılması gerektiğinden yapmamız gereken tek şey var. O da dosyaların adını not etmek veya GTA 5 mods adlı bir klasör oluşturup (Oyunun içine değil, istediğiniz herhangi bir yere) modları o dosyanın da içine atarak hatırlamamızı sağlamak. Bu bizim için fazla sıkıntı çıkarmayacaktır çünkü dosya sayısı az. Önemli olan Open IV modları.

Open IV bizim modlarımızın %90'ını kurmamıza yarayan bir araç. Detaylı bir şekilde anlatacağım. Öncelikle OpenIV - The ultimate modding tool for GTA V, GTA IV and Max Payne 3 bu linkten Open IV'yi indiriyoruz.
Kurulumu basit, yazıyı uzatmamak için yazmayacağım, kendiniz kurarsınız zaten. Ama illa ki istiyorsanız videosunu atayım.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Not: Video bana ait değil.

Karşımıza dosyalarımızı gösteren bu ekran geldi.

Ekran Alıntısı.PNG

Şimdi yapmamız gereken öncelikle mod araçlarını aktive etmek. Bunun için üstteki tools menüsünden ASI Manager kısmına geliyoruz ve bütün pluginleri sırayla yüklüyoruz. Kutu içindekiler Installed olması lazım. Yoksa modlarımız çalışmaz.

1.PNG

Sonra yapmamız gereken mods dosyamızı oluşturmak. Bunun için GTA 5'in kurulu olduğu yere gidip mods adında yeni bir klasör açıyoruz. Ardından yapmamız gereken basit.

Şöyle ki, mod yaratıcıları modu kuracağınız yeri size şöyle gösterir. Örnek olarak ben bir tane yazayım;
GTA 5>update>x64>dlcpacks
Bu sizin mod dosyasını atmanız gereken dosya yoludur. Open IV içinden modu direkt olarak oyunun update dosyasının içine atarsanız oyunun dosyalarını değiştirmiş olursunuz ve oyununuz bozulabilir. İşte bunu engellemek için mods dosyasını açtık.

Şimdi diyorsunuzdur, e hocam ben bu dosyaları direkt olarak mods dosyasının içine mi atacağım? Hayır. Direkt olarak atarsanız çalışmaz. Yapmamız gereken o dosya yolunun aynısını kopyalayarak mods klasörünün içine yapıştırmamız. Bunu nasıl mı yapacağız? Şöyle.
Kolay şekilde anlatıyorum. Adam ne demiş, update dosyasının içine atacaksınız demiş değil mi? O zaman ne yapacağız, oyunun update dosyasını kopyalayıp mods klasörünün içine atacağız. Ve işlem tamam. Şu anda olan şey ne biliyor musunuz? Açıklıyorum;

Yapımcı bize modu update dosyasının içine at dedi. Ama biz oyunu bozmak istemiyoruz. Bu sebeple o update dosyasının replikasını mods klasörüne atarak kendimize sadece modlar için çalışan bir update dosyası hazırlamış olduk. Yani update dosyasına girip, x64'te, dlcpacks dosyasında değişiklik yapacağımıza aynısını mods klasöründeki update dosyasına yapacağız. Yani izlememiz gereken yol GTA 5>update>x64>dlcpacks iken biz GTA 5>mods>update>x64>dlcpacks dosyasına atacağız modumuzu. Böylece oyunun orjinal dosyaları sağlam kalacak ve oyunumuz bir hatayla karşılaştığında bunu mods dosyasını silerek kolayca halledebileceğiz.

Peki, soruyorsunuzdur şimdi siz yine, hocam ben bu mods dosyasını her Online'a girerken silip tekrar yapıştıracak mıyım diye? Hayır. Yine eski tools menümüzden ASI Manager kısmına girerek pluginleri uninstalled yapacağız. Yani sileceğiz. Böylece oyun mods klasörünü görmeyecek ve modlarımız devre dışı kalacak.

NOT: Ben her ihtimale karşı mods dosyasını masaüstüne kes/yapıştır yaparım. Uygulamada sorun çıkmasına karşı.

Umarım anlatabilmişimdir. Biraz karışık oldu. Ama hiç bilmeyen arkadaşlar için detaylıca uzun uzun anlattım. Eğer bu kadar ayrıntı istemiyorsanız yapacağınız şeyi kısaca anlatayım;
GTA 5'in bulunduğu kısma mods dosyası açın ve yükleyeceğimiz modları GTA 5>Update yoluna yükleyeceğimize GTA 5>mods>Update yoluna yükleyin. Bu kadar basit. Umarım yardımcı olmuştur.

Son düzenleyen: Moderatör:
Selam sosyal! Bu konuda @Reddywich'ın isteğiyle size GTA 5'te open IV ve scripthook v araçlarını kullanarak mod kurulumunda oyunun dosyalarına nasıl zarar vermeyiz, onu anlatacağım.
Öncelikle GTA 5'inizin hiç dokunulmamış, orijinal olduğunu varsayıyorum. Ve Steam versiyonu olduğunu.

önemli not: bu işlemleri yapmadan önce her ihtimale karşı oyununuzun kurulu olduğu dosyayı yedeklemenizi şiddetle tavsiye ederim.

Öncelikle scripthook v için anlatayım; bu mod için mods klasörü olmadığından ve trainer modlarının doğrudan oyunun içine atılması gerektiğinden yapmamız gereken tek şey var. O da dosyaların adını not etmek veya GTA 5 mods adlı bir klasör oluşturup (oyunun içine değil, istediğiniz herhangi bir yere) modları o dosyanın da içine atarak hatırlamamızı sağlamak. Bu bizim için fazla sıkıntı çıkarmayacaktır çünkü dosya sayısı az. Önemli olan open IV modları.

Open IV bizim modlarımızın %90'ını kurmamıza yarayan bir araç. Detaylı bir şekilde anlatacağım. Öncelikle OpenIV - The ultimate modding tool for GTA V, GTA IV and Max Payne 3 bu linkten open IV'yi indiriyoruz.
Kurulumu basit, yazıyı uzatmamak için yazmayacağım, kendiniz kurarsınız zaten. Ama illa ki istiyorsanız videosunu atayım.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Not: Video bana ait değil.

Karşımıza dosyalarımızı gösteren bu ekran geldi.

Eki Görüntüle 258317

Şimdi yapmamız gereken öncelikle mod araçlarını aktive etmek. Bunun için üstteki Tools menüsünden ası Manager kısmına geliyoruz ve bütün pluginleri sırayla yüklüyoruz. Kutu içindekiler ınstalled olması lazım. Yoksa modlarımız çalışmaz.

Eki Görüntüle 258319

Sonra yapmamız gereken mods dosyamızı oluşturmak. Bunun için GTA 5'in kurulu olduğu yere gidip mods adında yeni bir klasör açıyoruz. Ardından yapmamız gereken basit.

Şöyle ki, mod yaratıcıları modu kuracağınız yeri size şöyle gösterir. Örnek olarak ben bir tane yazayım;
GTA 5>Update>X64>dlcpacks.
Bu sizin mod dosyasını atmanız gereken dosya yoludur. Open IV içinden modu direkt olarak oyunun Update dosyasının içine atarsanız oyunun dosyalarını değiştirmiş olursunuz ve oyununuz bozulabilir. İşte bunu engellemek için mods dosyasını açtık.

Şimdi diyorsunuzdur, e hocam ben bu dosyaları direkt olarak mods dosyasının içine mi atacağım? Hayır. Direkt olarak atarsanız çalışmaz. Yapmamız gereken o dosya yolunun aynısını kopyalayarak mods klasörünün içine yapıştırmamız. Bunu nasıl mı yapacağız? Şöyle.
Kolay şekilde anlatıyorum. Adam ne demiş, Update dosyasının içine atacaksınız demiş değil mi? O zaman ne yapacağız, oyunun Update dosyasını kopyalayıp mods klasörünün içine atacağız. Ve işlem tamam. Şu anda olan şey ne biliyor musunuz? Açıklıyorum;

Yapımcı bize modu Update dosyasının içine at dedi. Ama biz oyunu bozmak istemiyoruz. Bu sebeple o Update dosyasının replikasını mods klasörüne atarak kendimize sadece modlar için çalışan bir Update dosyası hazırlamış olduk. Yani Update dosyasına girip, X64'te, dlcpacks dosyasında değişiklik yapacağımıza aynısını mods klasöründeki Update dosyasına yapacağız. Yani izlememiz gereken yol GTA 5>Update>X64>dlcpacks iken biz GTA 5>mods>Update>X64>dlcpacks dosyasına atacağız modumuzu. Böylece oyunun orijinal dosyaları sağlam kalacak ve oyunumuz bir hatayla karşılaştığında bunu mods dosyasını silerek kolayca halledebileceğiz.

Peki, soruyorsunuzdur şimdi siz yine, hocam ben bu mods dosyasını her Online'a girerken silip tekrar yapıştıracak mıyım diye? Hayır. Yine eski Tools menümüzden ası Manager kısmına girerek pluginleri uninstalled yapacağız. Yani sileceğiz. Böylece oyun mods klasörünü görmeyecek ve modlarımız devre dışı kalacak.

not: ben her ihtimale karşı mods dosyasını masaüstüne kes/yapıştır yaparım. Uygulamada sorun çıkmasına karşı.

Umarım anlatabilmişimdir. Biraz karışık oldu. Ama hiç bilmeyen arkadaşlar için detaylıca uzun uzun anlattım. Eğer bu kadar ayrıntı istemiyorsanız yapacağınız şeyi kısaca anlatayım;
GTA 5'in bulunduğu kısma mods dosyası açın ve yükleyeceğimiz modları GTA 5>Update yoluna yükleyeceğimize GTA 5>mods>Update yoluna yükleyin. Bu kadar basit. Umarım yardımcı olmuştur.

Abi adamsın sen yaaa.

Oiv uzantılı olanlar nereye kuruluyor
Onlar installerlar. Yani mod kendi kendini kuruyor. Onun kurulumu da şöyle oluyor:
1. OpenIV'u açıp yukarıda tools kısmından package installer'a geliyoruz.
openiv_package_installer.png

2. Package installer'a tıkladıktan sonra bize seçmek istediğimiz dosyayı soracak. Kurmak istediğimiz modun .oiv uzantılı dosyasını seçiyoruz. (Ben göstermek için örnek olarak GTAV Redux modunu kullandım şu an)
openiv_select_oiv.png

3. Seçtikten sonra karşımıza şöyle bir kurulum ekranı gelecek.
openiv_installer.png

4. Burada install deyip "mods klasörüne" kuruyoruz. Sakın diğerine tıklamayın oyunun dosyalarını bozar. Mods dosyasını kaldırsanız bile işe yaramaz. Çünkü oyunun orijinal dosyalarını değiştirerek yapıyor o yöntem. Biz güvenli kurmak istediğimiz için bizim onunla işimiz yok. (Bazı modlar oyunun içine kurmaya izin vermez zaten, bu örnekte olduğu gibi)
openiv_installer2.png

5. Ardından eğer mod içerisinde seçilecek bir ayar vs. varsa onları sorar. İstediğiniz ayarları seçtiğiniz zaman kurarsınız. Adı üstünde installer yani bunlar. Otomatik kuruyor pek bir şey yapmanıza gerek yok.

Onlar installerlar. Yani mod kendi kendini kuruyor. Onun kurulumu da şöyle oluyor:
1. OpenIV'u açıp yukarıda tools kısmından package installer'a geliyoruz.
Eki Görüntüle 1006619
2. Package installer'a tıkladıktan sonra bize seçmek istediğimiz dosyayı soracak. Kurmak istediğimiz modun .oiv uzantılı dosyasını seçiyoruz. (Ben göstermek için örnek olarak GTAV Redux modunu kullandım şu an)
Eki Görüntüle 1006625
3. Seçtikten sonra karşımıza şöyle bir kurulum ekranı gelecek.Eki Görüntüle 1006627
4. Burada install deyip "mods klasörüne" kuruyoruz. Sakın diğerine tıklamayın oyunun dosyalarını bozar. Mods dosyasını kaldırsanız bile işe yaramaz. Çünkü oyunun orijinal dosyalarını değiştirerek yapıyor o yöntem. Biz güvenli kurmak istediğimiz için bizim onunla işimiz yok. (Bazı modlar oyunun içine kurmaya izin vermez zaten, bu örnekte olduğu gibi)
Eki Görüntüle 1006635
5. Ardından eğer mod içerisinde seçilecek bir ayar vs. varsa onları sorar. İstediğiniz ayarları seçtiğiniz zaman kurarsınız. Adı üstünde installer yani bunlar. Otomatik kuruyor pek bir şey yapmanıza gerek yok.
Hocam galiba game foldera kurdum ben nasıl kaldırırım komple oyunu tekrardan mı indirmem lazım ?

Yeni konular

Geri
Yukarı