GTA 5 oynarken mavi ekran hatası

Mert0024

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba, bugün GTA 5 oynarken, bilgisayar mavi ekran verdi ve yeniden başlatıldı. Bilgisayar açıldığında hemen olay görüntüleyicisini açtım. Açtığımda MEMORY.DMP yazan bir şey çıktı. Sizce neden oldu bu olay?

Memtest86 testi yapın.

Disk ile alakalı sorun olabilir, CrystalDiskInfo indirip ana ekranı atın.

Kusura bakmayın, bilgisayar yavaş. Dump dosyasını incelemem uzun sürüyor biraz.
Hocam, Memtest86 uzun sürüyormuş az önce baktım. Onu sonra yapacağım

Diskler;
Disk 2.PNG
disk 1.PNG

Sorun yok hocam, beklerim ben sizi.

Şu an dediğinize göre belleklerden şüpheleniyorum fakat minidump dosyanızı paylaşın.
Memory.dmp dosyasının oluşması sorunun belleklerden olmasını işaret etmez, bu dosyanın oluşturulması mavi ekranın doğal sürecinde olan bir özellik. Burada bellek kaynaklı bir hata mevcut, aşağıda açıklıyorum fakat bellek kaynaklı olmayan bir hata sonucunda da Memory.dmp dosyası oluşabilirdi. Bu dosya sorunu debug etmeyi kolaylaştırmak için oluşur.
1659704454731.png

-Windows Internals 6th Edition

Rapora bakalım. Bir CRC hatası oluşmuş. CRC hatasını anlatmak için bir örnek verelim. 2+2 işleminin cevabının 4 olduğu biliniyor. Peki siz bir bilgisayara 2+2 işlemini yaptırıp 5 cevabını alırsanız ne olur? Değeri kontrol ederek burada bir hata olduğunu söylersiniz. Windows da bize bunu belirtiyor.
Rich (BB code):
MEMORY_MANAGEMENT (1a)
    # Any other values for parameter 1 must be individually examined.
Arguments:
Arg1: 000000000000003f, An inpage operation failed with a CRC error. Parameter 2 contains
    the pagefile offset. Parameter 3 contains the page CRC value.
    Parameter 4 contains the expected CRC value.
Arg2: 00000000000b1c14
Arg3: 00000000c19395e2
Arg4: 0000000011505fd8

Stackteki fonksiyonu da göz önünde bulundurarak bunun belleklerden kaynaklı bir hata olduğunu söyleyebiliriz.
Rich (BB code):
ADDITIONAL_DEBUG_TEXT:  Memory Manager detected corruption of a pagefile page while performing an in-page operation.
The data read from storage does not match the original data written.
This indicates the data was corrupted by the storage stack, or device hardware.
 *** Memory manager detected 1 instance(s) of corrupted pagefile page(s) while performing in-page operations.
nt!RtlDecompressBufferXpressLz+0x50:
fffff800`44f2ca60 418b08          mov     ecx,dword ptr [r8] ds:000001b8`fbba0540=????????

Sistemde overclock var mı, XMP açık mı? Memtest86 ile bellekleri kontrol edin.

Memory.dmp dosyasının oluşması sorunun belleklerden olmasını işaret etmez, bu dosyanın oluşturulması mavi ekranın doğal sürecinde olan bir özellik. Burada bellek kaynaklı bir hata mevcut, aşağıda açıklıyorum fakat bellek kaynaklı olmayan bir hata sonucunda da Memory.dmp dosyası oluşabilirdi. Bu dosya sorunu debug etmeyi kolaylaştırmak için oluşur.
Eki Görüntüle 1475338
-Windows Internals 6th Edition

Rapora bakalım. Bir CRC hatası oluşmuş. CRC hatasını anlatmak için bir örnek verelim. 2+2 işleminin cevabının 4 olduğu biliniyor. Peki siz bir bilgisayara 2+2 işlemini yaptırıp 5 cevabını alırsanız ne olur? Değeri kontrol ederek burada bir hata olduğunu söylersiniz. Windows da bize bunu belirtiyor.
Rich (BB code):
MEMORY_MANAGEMENT (1a)
    # Any other values for parameter 1 must be individually examined.
Arguments:
Arg1: 000000000000003f, An inpage operation failed with a CRC error. Parameter 2 contains
    the pagefile offset. Parameter 3 contains the page CRC value.
    Parameter 4 contains the expected CRC value.
Arg2: 00000000000b1c14
Arg3: 00000000c19395e2
Arg4: 0000000011505fd8

Stackteki fonksiyonu da göz önünde bulundurarak bunun belleklerden kaynaklı bir hata olduğunu söyleyebiliriz.
Rich (BB code):
ADDITIONAL_DEBUG_TEXT:  Memory Manager detected corruption of a pagefile page while performing an in-page operation.
The data read from storage does not match the original data written.
This indicates the data was corrupted by the storage stack, or device hardware.
 *** Memory manager detected 1 instance(s) of corrupted pagefile page(s) while performing in-page operations.
nt!RtlDecompressBufferXpressLz+0x50:
fffff800`44f2ca60 418b08          mov     ecx,dword ptr [r8] ds:000001b8`fbba0540=????????

Sistemde overclock var mı, XMP açık mı? Memtest86 ile bellekleri kontrol edin.
Overclock yok, XMP açık değil. Memtest86 testini birazdan yapacağım.

Hocam birde az önce, bilgisayarı yeniden başlattım ve bilgisayar bir süre kitlendi hiç bir şey yapamadım. Bu olayın mavi ekran vermesiyle bir alakası var mıdır?

Geri
Yukarı