GTA 5 ve CoD: Warzone Düşük GPU kullanımı

BoraC35

Femtopat
Daha fazla  
Öncelikle sistemim şöyle:
GPU: ASUS Phoenix GTX 1650S.
CPU: R3 3100.
Anakart: ASUS B450M K II.
PSU: Sharkoon SHP650 650W 80+
SSD: Burst Patriot 2.5" 480GB.
RAM: XPG Gammix D30 CL16 8x2 16 GB 3000MHz.
Kısaca GTA 5 ve CoD: Warzone da FPS sorunu yaşıyorum MSI Afterburner'dan değerlere baktığımda GPU kullanımım 70-80 arası oluyor. CPU kullanımım GTA 5'te %50 Warzone da 70-90 arası dolaşıyor. Çok yerde baktım cevap bulamadım kimisi oyun optimizasyonu kötü ondandır demiş ama aynı işlemci ve ekran kartıyla benchmark yapan adamda sabit %98 kullanım oluyorken aynı ayarlarda açtığım oyun bende %70'lerde takılıyor bu durum FPS'e de bayağı bir etkisi oluyor. RAM'ler dualchannel çalışıyor, Windows en yüksek performansa ayarlı ama yine de düzeltemedim. Sıcaklık değerlerim ekran kartı 75 derece işlemci de 65 civarı. Rust, Apex Legends da oynuyorum ikisinde de %98 sabit çalışıyor. FPS ve kullanımın düşüşü şehir içleri ve araba sürerken oluyor. İşlemci darboğaz olma ihtimali aklımda vardı ama aynı ekran kartı ve işlemciyle benchmark yapan kişilerde böyle bir sorun yoksa bende de olmaması gerektiğini düşünüyorum. Varsa bilmediğim bir AMD işlemci ayarı veya başka bir bilgisi olan yardımcı olursa sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Grafikler ekran kartı için fazla düşük ise kart kendini salar. Biraz yükseltip deneyebilirsiniz.

Öyle demeyelim de işlemcinin yetersiz geldiği durumlarda diyelim.
Hocam örnek vererek anlatayım.
Geçenlerde GTA 5 oynarken merak edip grafikleri en düşüğe almıştım. İşlemci kullanımı %50 ila 70 civarı. Ama ekran kartı kullanımı %40. Sonra grafikleri yükselttim. İşlemci kullanımı hala aynı. Ama ekran kartı kullanımı olması gerektiği gibi %100'e çıktı. Bu da demek oluyor ki grafikleri en düşükte kullanmak her zaman daha fazla FPS demek değildir ve ekran kartı çok düşük grafiklerde kendini salabilir.

İşte ben de diyorum ki ekran kartının kendini saldığı falan yok. Diğer parçalar yeterliyse sonuna kadar kullanılır ekran kartı.

Yani şöyle söyleyeyim benchmark yapan adamla bire bir aynı ayarları yaptım onda ekran kartı yüke binerken bende neden binmiyor işlemci hızlarımızda aynı aynı zamanda gtayı her şey very high da 1440p de açtım aynı sorun araba sürerken devam etti. Warzone içinse yine aynı ekran kartı ve işlemciyle en low ayarlarda benchmark yapan adamın 98 sabit kullanımı varken ben de 70-80 arası oluyor sorunun oyunu yüksek ayarlara alıp ekran kartını yüke bindirmek olduğunu sanmıyorum.

Yani şöyle söyleyeyim benchmark yapan adamla bire bir aynı ayarları yaptım onda ekran kartı yüke binerken bende neden binmiyor işlemci hızlarımızda aynı aynı zamanda gtayı her şey very high da 1440p de açtım aynı sorun araba sürerken devam etti. Warzone içinse yine aynı ekran kartı ve işlemciyle en low ayarlarda benchmark yapan adamın 98 sabit kullanımı varken ben de 70-80 arası oluyor sorunun oyunu yüksek ayarlara alıp ekran kartını yüke bindirmek olduğunu sanmıyorum.
Hocam GTA da DirectX ayarı 10 ise 11'e alın.

11'de zaten isterseniz benchmark kaydı alayım.
Dün bilgisayara temiz win 10 yükledim uefi flash hazırlayarak yaptım. Sonuç hiçbir şey değişmedi.
Ayarları warzone da en yükseğe aldım her şeyi, vram usage 4500 lere geldi ki benim kartım 4 gb
yine de kullanımım 70-85 arası git gel yaptı. Beni üzen şey aynı sistemle 90-120 fps oynayan ve en düşük ayarlarda bile 95 üstü kullanımı olanlar var. Monitörüm 144 hz fps 60 lara düştüğü yerler oluyor ve sanki 30 fps alıyomuşum gibi hissetiriyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Gta 5 için benchmark testi
Hocam GTA da DirectX ayarı 10 ise 11'e alın.
yaptığım benchmarka bakabilir misin ?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı