GTA 5'te düşük HD 7870 XT kullanımı

Cann Demir

Centipat
Yer
SAMSUN
Daha fazla  
Meslek
Teknisyen
Anakart: Gigabyte B450 S2H V2.
Ekran kartı: AMD HD 7870 XT.
İşlemci: R5 1600 AF.
8 GB RAM.
650 Watt PSU s+

Ekran Alıntısı.PNG

MSI Afterburner üzerinden unified GPU usage monitöring seçeneğini aktif hale getirmeyi deneyebilir misiniz? Bu GPU kullanım dalgalanmalarının çoğu yt üzerindeki bazı benchmark testlerinde de rastgeldiğim üzere, AMD kartlarda çok sık oluyor. (%100'den %1-2 gibi değerlere düşmesi vb gibi). Zaten bu esnada da fark ettiğiniz üzere ciddi FPS kayıpları vs yaşamıyorsunuzdur eminim.

Ek olarak oyundan atma problemi yaşıyorsanız; ani VRAM/çip ısınması veya voltaj regülatörlerinde dalgalanma bahsettiğiniz kapanmayı tetiklemiş olabilir. Bilemiyorum, o FurMark testini en az 5 dk açık tutup bir de öyle bakın yine atma durumu vs olacak mı diye.

Hocam dediğiniz yaptım ama ne değişti fark edemedim.
Oyundan atmalar farkı oyunlarda da oluyor mesea Star Wars: Battlefront 2

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Hocam şu Video'yu bir izleyin özellikle Battlefield V'de FPS düşmesi yaşanılan sahnelerde GPU kullanımına iyi bakın kart yük almıyor hiçbir şekilde kullanımı yüzde 99 seviyelerine çıkmıyor yüzde 80'lerde kalıyor.Bu tarz sahnelerde genelde GPU'lar tam yük alırlar.Ki videodaki arkadaşın GPU 90 derecelere merdiven dayıyor oda ayrı bir konu, özellikle çok ısındığı ve GPU'un yüzde yüze kadar geldiği oyunlarda ise MHz düşürüyor.(ısındığı için) sistemde ise Ryzen 5 3600 kullanmış videoda ki arkadaş, yani genel olarak kart fazla ısınıyor gibi geldi bana, bu sistemde de çok anlık droplanmalar görülüyor, hocam kart yeni nesil oyunlar için biraz güçsüz kalıyor gibi gözüküyor. Sonuçta eski nesil bir kart, yine verdiği performans hiç de fena değil çünkü çıktığı dönemden yaklaşık 8-9 yıl sonraki oyunları çalıştırıyor oynatıyor olması 30 FPS'in üstünde bir akıcılık sunabiliyor olması güzel detayları, ben kartınızın güç çekemediğini düşünmüştüm ilk başta taki FurMark testini siz paylaşana kadar, orada gördüğüm kadarıyla GPU yüzde 99 kullanılabiliyor sistem tarafından yani herhangi bir güç ile alakalı bir problem gözükmüyor. Kartın çalışması normal. Ama oyunlarda bunun başınıza geliyor olması başka sebepler aramaya sevk etmeli sizi. Kartta sorun yok gibi hocam.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Hocam şu Video'yu bir izleyin özellikle Battlefield V'de FPS düşmesi yaşanılan sahnelerde GPU kullanımına iyi bakın kart yük almıyor hiçbir şekilde kullanımı yüzde 99 seviyelerine çıkmıyor yüzde 80'lerde kalıyor. Bu tarz sahnelerde genelde GPU'lar tam yük alırlar. Ki videodaki arkadaşın GPU 90 derecelere merdiven dayıyor oda ayrı bir konu, özellikle çok ısındığı ve GPU'un yüzde yüze kadar geldiği oyunlarda ise MHz düşürüyor.(ısındığı için) sistemde ise Ryzen 5 3600 kullanmış videoda ki arkadaş, yani genel olarak kart fazla ısınıyor gibi geldi bana, bu sistemde de çok anlık droplanmalar görülüyor, hocam kart yeni nesil oyunlar için biraz güçsüz kalıyor gibi gözüküyor. Sonuçta eski nesil bir kart, yine verdiği performans hiç de fena değil çünkü çıktığı dönemden yaklaşık 8-9 yıl sonraki oyunları çalıştırıyor oynatıyor olması 30 FPS'in üstünde bir akıcılık sunabiliyor olması güzel detayları, ben kartınızın güç çekemediğini düşünmüştüm ilk başta taki FurMark testini siz paylaşana kadar, orada gördüğüm kadarıyla GPU yüzde 99 kullanılabiliyor sistem tarafından yani herhangi bir güç ile alakalı bir problem gözükmüyor. Kartın çalışması normal. Ama oyunlarda bunun başınıza geliyor olması başka sebepler aramaya sevk etmeli sizi. Kartta sorun yok gibi hocam.

Öncellikle hocam cidden özenip araştırma yaptığınız için teşekkür ederim bir formda arkadaş RAM slotunun yerini değiştirin öyle deneyin dedi 1 2 saattir oynuyorum daha atma olmadı sorun buysa düzeldi gibi görünüyor oyundan atma ama GPU kullanımı aynı bir değişiklik yok bende 4 GB'lik bir karta geçmeyi düşünüyordum zaten bu da bahanem olur.

@Mehmet Fatihcan, hocam o BF5'te GPU'ya tam yük binmemesinin sebebi, grafik ayarlarındaki future frame rendering ayarının kapalı tutulmuş olması, aksi takdirde yine tam yük binerdi o benchmarkta. Belirtmek istedim, hangi GPU olursa olsun tam performans elde edilmek isteniyorsa BF5'te o ayarı açık tutuyorlar genelde 🙂.

@Mehmet Fatihcan, hocam o BF5'te GPU'ya tam yük binmemesinin sebebi, grafik ayarlarındaki future frame rendering ayarının kapalı tutulmuş olması, aksi takdirde yine tam yük binerdi o benchmarkta. Belirtmek istedim, hangi GPU olursa olsun tam performans elde edilmek isteniyorsa BF5'te o ayarı açık tutuyorlar genelde 🙂.

Bilgilendirme için teşekkür ederim hocam future frame rendering ayarının olduğunu unutmuşum, bende hep açık oynuyordum hatta kapattığımda çok fazla FPS düşmesi oluyordu. Şimdi anlamış oldum videodaki sorunu eyvallah.😀 konuyu açan arkadaşımızın sorunu çözüme kavuşmadı galiba kendisi son durumu yazarsa iyi olur.

@Mehmet Fatihcan @Jonathan North oyundan atma sorununu RAM ile alakalı bir sorundu sanırım RAM'i diğer slota taktım XMP'yi açtım diğer slotta iken XMP açıkken atıyordu. Oyunda ekran kartı kullanımı ise ayarları yükseğe aldım yüzdeler 98 99'a kadar çıktı. Ama yükseğe aldımı ise Online modda FPS'ler 47 FPS'lere kadar düşüyor bunu ekran kartını biraz OC yaparak çözülürmü.

Dosya Ekleri

• 20210515_183356.jpg
    20210515_183356.jpg
    93,9 KB · Görüntüleme: 28
@Mehmet Fatihcan @Jonathan North oyundan atma sorununu RAM ile alakalı bir sorundu sanırım RAM'i diğer slota taktım XMP'yi açtım diğer slotta iken XMP açıkken atıyordu. Oyunda ekran kartı kullanımı ise ayarları yükseğe aldım yüzdeler 98 99'a kadar çıktı. Ama yükseğe aldımı ise Online modda FPS'ler 47 FPS'lere kadar düşüyor bunu ekran kartını biraz OC yaparak çözülürmü.

Sorununuzu çözmüş olmanıza sevindim, GPU'ya overclock yapmanız elbette performansa katkısı olur ama 60 FPS seviyelerine çekmez, o kadar yüksek FPS kazanamazsınız ayrıca ısı artışıda oluşabilir. Bence sisteminizi bu şekilde kullanmaya devam edin, olurda piyasa kendine gelir ki çok ümitli olmamakla beraber, ekran kartı yenileyip yolunuza devam edersiniz. Şu an için elinizdeki kartın yeterli olduğunu söylemeliyim OC yapmak çok fazla artış sağlamayacaktır. 47 FPS gayette oynanabilir bir akıcılık. Ama yapmak istiyorum denemek istiyorum diyorsanız voltaj vermeden mümkünse 925 MHz olan değeri 950 MHz yapın, ama dediğim gibi bunlar fark oluşturmayacaktır, fark olması için çok fazla MHz vermeniz gerekecek, bu da kartın devrelerini zorlayacak ısınıcaktır. Naçizane tavsiyem bu şekilde devam edin lütfen. Ben olsam böyle yapardım.

Sorununuzu çözmüş olmanıza sevindim, GPU'ya overclock yapmanız elbette performansa katkısı olur ama 60 FPS seviyelerine çekmez, o kadar yüksek FPS kazanamazsınız ayrıca ısı artışıda oluşabilir. Bence sisteminizi bu şekilde kullanmaya devam edin, olurda piyasa kendine gelir ki çok ümitli olmamakla beraber, ekran kartı yenileyip yolunuza devam edersiniz. Şu an için elinizdeki kartın yeterli olduğunu söylemeliyim OC yapmak çok fazla artış sağlamayacaktır. 47 FPS gayette oynanabilir bir akıcılık. Ama yapmak istiyorum denemek istiyorum diyorsanız voltaj vermeden mümkünse 925 MHz olan değeri 950 MHz yapın, ama dediğim gibi bunlar fark oluşturmayacaktır, fark olması için çok fazla MHz vermeniz gerekecek, bu da kartın devrelerini zorlayacak ısınıcaktır. Naçizane tavsiyem bu şekilde devam edin lütfen. Ben olsam böyle yapardım.

Neyse bir süre böyle idare edeceğiz şu anlık bir sorun kalmadı gibi duruyor. Her şey için teşekkürler.

Geri
Yukarı